Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej

Tłumaczenie: Ewa Jusewicz-Kalter
Seria: Mikrokosmos/makrokosmos: literatura faktu
Wydawnictwo: Czarne
De Crisiskaravaan: Achter de Schermen van de Noodhulpindustrie
literatura holenderska
literatura faktu

Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele instytucji niosących pomoc. Karawana organizacji humanitarnych wraz z podążającymi ich śladem gwiazdami muzyki pop, aktorami, politykami i dziennikarzami sunie po planecie, przesuwając się od obszaru dotkniętego kryzysem do strefy wojennej, od przepełnionych obozów dla uchodźców, wzdłuż punktów dystrybucji żywności na obszarach dotkniętych głodem, do zbombardowanych wiosek i domów dziecka dla sierot wojennych.
Niesienie pomocy stało się przemysłem, w którym obraca się miliardami, walczy o jak największy udział w rynku i robi wszystko, by uprzedzić konkurentów. A pomocy udziela się, nawet jeśli pieniądze i towary zasilają kasy wojenne walczących stron. Czy więc organizacje humanitarne mogą twierdzić, że są neutralne? Czy powinny pomagać, jeśli pomoc dociera tylko do najwyżej postawionych, ginie w sidłach korupcji albo przedłuża walki? Co jest na dłuższą metę bardziej okrutne – pomagać czy pozwolić krajowi się wykrwawić albo samemu stanąć na nogi? Kiedy zasady humanitarne przestają być etyczne?
Karawana kryzysu to trafna, a jednocześnie szokująca analiza działalności międzynarodowej pomocy humanitarnej. Od Półwyspu Bałkańskiego po Darfur, od Somalii po Afganistan.

"To książka o tym, jak nie powinno udzielać się pomocy i jakie zagrożenia związane są z jej masowością".
Janina Ochojska-Okońska

"Książka przerażająca, obnażająca patologie, do których dochodzi, gdy szlachetne chęci zamieniają się w pomocowo-medialny przemysł. Zostawia czytelnika z fundamentalnymi pytaniami, na które nie ma 'prawidłowej odpowiedzi'".
Anna Wacławik-Orpik

"Ta książka jednocześnie wywołuje halucynacje i otrzeźwia".
Paul Scheffer

"Znakomicie napisana, bardzo przygnębiająca i niszczycielska książka. Ważne, aby przeczytali ją ludzie odpowiedzialni za niesienie pomocy i wyciągnęli z niej wnioski".
Ryszard Kapuściński

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2011

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/

ChristinaL | 2017-10-07

Jak wynika z ksiazki, pomoc humanitarna to gigantyczny przemysl. Tysiace organizacji konkuruje o kontrakty, zataja prawde na korzysc wizerunku, operuje miliardowymi budzetami nie do rozliczenia. Wykorzystuje media (ktorym w to graj) do pozyskiwania pieniedzy. Wszystkie te instytucje swiadome sa tego, ze ich fundusze wspieraja wojny, ludobojcow i rezimy, a do potrzebujacych dociera ulamek tego co dla nich przeznaczone.
Nikt nad tym nie panuje. Rozdzial darow jest niekontrolowany i oparty na manipulacji i wykorzystaniu. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w ktorych ofiary klesk w rejonach tropikalnych dostaja kontenery lekow na odmrozenia, a glodujacy Somalijczycy wiele ciezarowek z lekami przeczyszczajacymi i kuracjami odchudzajacymi.
Przemysl pomocy humanitarnej uwiklany jest w zawila siec zaleznosci ekonomicznych i politycznych i jakakolwiek poprawa jego funkcjonowania wydaje sie niemozliwa.
Choc to reportaz krotki to stawia wiele etycznych pytan.
Pozostaje wiara w dobroc...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

W wielu książkach, dotyczących współczesnych konfliktów zetknąłem się z wątkami związanymi z pomocą humanitarną.
Najczęściej nie była przedstawiana w negatywnym świetle, raczej neutralnym ze wskazaniem patologii, która dotyka tej problematyki.
Tutaj Autorka poszła dalej – ta książka jest zarówno o historii pomocy humanitarnej, jej filozofii i obecnej sytuacji, która wielu do udziału w akcjach pomocowych może dożywotnio zniechęcić.
Zaczyna się od przedstawienia dwóch, skrajnie różnych, modeli działania na tym polu.
Pierwszy - pomagać, wszystkim, niezależnie od okoliczności, nie brać udziału w konflikcie po żadnej ze stron i być po prostu moralnym ponad wszystko.
Nieść pomoc i traktować ją jako ”… obowiązek bezwarunkowego ulżenia ludziom w cierpieniach…”
Taką wizję przedstawił Henri Dunant – szwajcarski bankier, biznesmen i filantrop w jedynym.
Twórca Międzynarodowego Czerwonego Krzyża podjął decyzję o utworzeniu takiej organizacji po tym, jak był świadkiem skutków bitwy pod...

Ewa-Książkówka | 2011-10-25
Przeczytana: 23 października 2011

Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś pracownikiem międzynarodowej organizacji humanitarnej działającej na obszarze ogarniętym wojną. *
Od czego zaczynasz swoje działania i jak je realizujesz? Pewnie większość z Was myśli sobie teraz, że pomoc humanitarna to przecież nic innego jak wspomaganie mieszkańców terenów dotkniętych jakimś nieszczęściem – czy to na skutek wspomnianej już wojny czy też kataklizmów naturalnych. Zatem wystarczy tylko zdobyć od darczyńców środki niezbędne do przeżycia w trudnych warunkach i umiejętnie je rozdzielić między potrzebujących. Logiczne
i proste, prawda? Jednak okazuje się, że tam gdzie na pierwszy rzut oka wszystko jest zrozumiałe i łatwe w teorii oraz wyobrażeniach, praktyka odsłania przed nami drugie dno –
– podejmowane działania okazują się bardziej skomplikowane i nie tak szlachetne jakby się wydawało… .

Decydując się na lekturę Karawany kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej autorstwa Lindy Polman, oczekiwałam bliższego poznania...

zoso | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 26 lipca 2016

Książka,która,przede wszystkim uczy,informuje przeciętnego zjadacza chleba,jakim niewątpliwie również ja jestem,jak ogromnymi pieniędzmi dysponuje,obraca cała branża tzw.pomocy humanitarnej.Jaki procent tej sumy trafia do rzeczywiście potrzebujących?Po lekturze tej książki myślę,że o wiele,wiele za mały w stosunku do oczekiwań ofiarodawców.No cóż,wielkie pieniądze,a tam gdzie one,powszechnie wiadomo,to i wszelkiej maści patologie związane z ich wydawaniem.O tych patologiach pisze autorka w swojej książce,przedstawiając ich liczne przykłady.Korupcja,defraudacja,szastanie na lewo i na prawo ogromnymi sumami,ogromne,o wiele za ogromne koszty związane z utrzymaniem i działalnością kadry pracowniczej to tylko niektóre z nich.Jak dobry to interes,świadczy liczba organizacji zajmujących się taką działalnością,która rośnie jak grzyby po deszczu.Czytając tą książkę,człowiek zastanawia się po co to wszystko.Czy po to,żeby jakiś afrykański kacyk odłożył sobie parę milionów dolarów na koncie w...

Justitia | 2018-08-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Niewątpliwie książka otwiera oczy. Przynajmniej moje. Wiedziałam, że chaos, wielkie pieniądze, wojny, bieda oraz głód sprzyjają sytuacjom patologicznym. Nie sądziłam jednak, że przy okazji pomocy humanitarnej pojawia się ich aż tyle i na taką skalę.

Z drugiej strony mam wrażenie, że autorka podeszła do tematu bardzo jednostronnie. Pokazuje same negatywy, nieprawidłowości, wynaturzenia. Zabrakło mi pokazania także tych dobrych działań. Wydaje mi się, że przecież one też występują, że ludzie potrzebujący nie tylko są wykorzystywani, ale otrzymują pomoc.

Zresztą tutaj oberwało się wszystkim: darczyńcom, działaczom, zwykłym pracownikom przemysłu humanitarnego. Nawet ludziom, którzy potrzebują pomocy. Czyżby autorka podczas swoich prac nad książką nie natknęła się na nikogo dobrego?! Nie zauważyła ani jednego pozytywnego skutku działań humanitarystów? Nic?

Warto też zaznaczyć, że Linda Polman zajmuje się w tym reportażu głównie Afryką. Brakowało mi spojrzenia bardziej globalnego....

Zdejmując książkę z półki na książki miałem mieszane odczucia. Zastanawiające jest zestawienie zdjęć na okładce. Głodujący ludzie i rebelianci z karabinami. Nie rozumiałem tej zależności póki nie przeczytałem o koszmarze jaki na co dzień przeżywa wiele milionów ludzi zdanych na łaskę uzurpatorów. Ofiary tych "bestii" są okaleczani i pozbawieni podstawowych środków do przeżycia w ekstremalnych warunkach. Dzieje się tak tylko po to, gdyż taka sytuacja zbulwersuje opinię światową. Zaś pieniądze na pomoc humanitarną pomogą w prowadzeniu wojen. Jakim sposobem? Otóż proste rozwiązania wymaga najwięcej wysiłku. Wyobraźcie sobie setki organizacji humanitarnych, których jedynym celem jaki powinni osiągnąć, to polepszenie sytuacji społeczności pogrążonych w pożogach wojen, koszmarze naturalnych katastrof np. tsunami. Jednak zanim do tego dążyć starają się o kontrakty, które dają humanitarystom dofinansowanie na cele statutowe. Zaś z pieniędzy przekazywanych na pomoc dla...

joan_stark | 2016-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2016

Przerażający obraz pomocy humanitarnej, która często zamiast pomagać ofiarom wojen i konfliktów - pomaga ich oprawcom.
Autorka pokazuje kilka przykładów, gdzie organizacje humanitarne nie spełniły swojego zadania, gdzie doprowadziły do kontynuowania wojny wspierając finansowo reżimy. Polecam wszystkim, którzy chcą pomagać, aby nie popełnili tych samych błędów.

lotosu_kwiat | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Książka dotyka niezwykle ważnych spraw, dylematów moralnych na które brakuje jednoznacznych odpowiedzi. Podczas praktyk studenckich miałam możliwość pracy w organizacji charytatywnej- co prawda małej, więc kwestie finansowe nie będą spektakularne, jednak przyznać trzeba: pomoc kosztuje. Czasem dochodzi do przysłowiowego ,,dzielenia skóry na niedźwiedziu" bo pieniądze wsiąkły po drodze. Nie mniej istotne są kwestie komu i jak pomagamy, popularny temat ,,dać rybę czy wędkę" ukazuje problem uzależnienia od pozyskiwanej pomocy - zarówno poszczególnych jednostek, jak i choćby sporych konfliktów zbrojnych (zwiększamy siły walczących). Często dochodzi do absurdów - organizacje wpływają na politykę przesyłając towary z krajów, które reprezentują - firmy je wytwarzające zarabiają pieniądze, tymczasem lokalna gospodarka pada, ludzie nie mają pracy i pieniędzy (istota tego zjawiska została dobrze opisana w książce ,,Głód" Martina Caparrosa). Czy pomagać i jak to robić to doskonały dylemat dla...

Walker | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Warto było przeczytać, bo z książki dowiedziałem się dużo nowego:
- o nieudolności organizacji humanitarnych
- o etyce pomagania
- o humanitaryzmie
- o pierwszym, drugim i trzecim świecie
- o zgniłym zachodzie
- o sobie
Reportaż bardziej niż ocenia, to podaje fakty, podaje pod wątpliwość i zadaje pytania. Książka nie jest tendencyjna ani stronnicza, zawsze stara się pokazać drugie oblicze, niezależnie czy to gorsze czy lepsze.

Salma | 2017-10-19
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2017

Przerażająca książka. Przerażają przede wszystkim liczby - kwoty przeznaczane na niesienie pomocy, a co za tym idzie - ilość potrzebujących, liczba wszelakich organizacji humanitarnych, porównania typu ile dolarów na głowę otrzymał Sudan, a ile Somalia (i dlaczego?). Przeraża opisywane stanowisko organizacji humanitarnych - zrzeszają one właściwie osoby, chcące bezinteresownie nieść pomoc, ludzi wrażliwych na krzywdę, czy też są to dobrze zamaskowane maszynki do robienia pieniędzy? Przeraża niezrozumienie sedna problemu w danych rejonach - NGO dzieli pieniądze wśród społeczności, gdzie bardziej potrzebna jest pomoc psychologiczna i inne, rozbudowywanie infrastruktury itp.,albo oddaje pieniądze i inne środki oprawcom, skorupowanym rządom i innym, którzy mają przewagę. Przeraża hodowanie ludzi o wyuczonej bezradności - "dajemy pieniądze i spadamy, a wy pokażcie swoje rany, okaleczenia do kamery, by cały świat widział, ile dobrego uczyniliśmy, przyjeżdżając do was. No to pa!"...