Bramy raju i dwie inne historie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza i Eseistyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Puls Publications
0-907587-95-X
Bubełe

Składające się na tom trzy krótkie opowieści - "Bramy raju", "Ciemności kryją ziemię" i "Idzie skacząc po górach" - uznane przez krytykę za najwybitniejsze osiągnięcia pisarza Jerzego Andrzejewskiego, należą do rzadkich przypadków beletrystyki łączącej wysokie wartości poznawcze i artystyczne z atrakcyjnością fabuły i narracji. W każdym z utworów autor podejmuje próbę obrazoburczego obnażenia...

W każdym z utworów autor podejmuje próbę obrazoburczego obnażenia różnych zjawisk historii i kultury, które z biegiem czasu bywają przez człowieka idealizowane i przeradzają się we wzniosłe, ale kłamliwe mity.

źródło opisu: Puls, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Le_h_muet | 2014-09-15
Na półkach: 2014, Polska, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2014

Historia literatury pełna jest przypadków, gdy znany i skupiający na sobie uwagę swojego pokolenia autor, staje się nieatrakcyjny i zapoznany po śmierci. Sądzę, że taki los czeka Andrzejewskiego, mimo usilnych prób coraz to nowych odczytań jego książek, chociażby przez pryzmat badań nad cielesnością i homoseksualizmem.
Lektura tych trzech opowiadań była moim pierwszym spotkaniem z utworami Andrzejewskim, którego do tej pory znałem tylko za pośrednictwem sugestywnego eseju Miłosza i filmu „Popiół i diament”. Spotkanie to było jednak bardzo rozczarowujące. Pierwsze wrażenie: Andrzejewski się zestarzał i należy do minionej epoki literackiej. Problemy bohaterów są mi zupełnie obce i nie jest to wina kostiumów, w jakie ich Andrzejewski ubiera. Autor próbuje pokazać mechanizmy psychologiczne, które pozwalają trwać masowym ideologiom i w tym celu ubiera swych bohaterów w zakonne habity, albo wrzuca w sam środek najbardziej z szalonych wypraw krzyżowych – krucjaty dziecięcej. Pomijam w tym...

olkademolka | 2012-04-26

W efekcie przeczytałam tylko "Bramy raju". Sam temat miał duży potencjał, a nietypowa forma dodała całości smaczku. Nie powiem, może ona utrudniać odbiór, bo wyrywa czytelnika z jednej z najbardziej podstawowych konwencji (a to - przynajmniej na początku lektury - jest zazwyczaj średnio komfortowe), ale nadaje całości dodatkową wartość. Odważny pomysł, realizacja na plus.

jolie | 2011-10-01

Pamiętam to wydanie - wypożyczone z biblioteki, mój pierwszy kontakt z prozą Andrzejewskiego i od razu "Bramy raju"...

tsviroid | 2016-10-02
Sigurlilja | 2016-08-20