rozwińzwiń

Dzieje Anglii (1485-1939) t. I-II

Okładka książki Dzieje Anglii (1485-1939) t. I-II Jerzy Z. Kędzierski
Okładka książki Dzieje Anglii (1485-1939) t. I-II
Jerzy Z. Kędzierski Wydawnictwo: Ossolineum historia
1492 str. 24 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
1492
Czas czytania
24 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
83-04-01055-0
Tagi:
dzieje Anglii historia Anglii Anglia Wielka Brytania
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
287
287

Na półkach: ,

Drugi tom Dziejów Anglii to zestaw dwóch cegieł (każda prawie 700 stron) tworzących razem potężną dawkę informacji. Można śmiało rzec, iż mamy tu do czynienia z nieprzebraną kopalnią wiedzy o sprawach Albionu. W żadnym razie nie jest to jednak podręcznik, i nie należy traktować tych ksiąg jak dzieła, do którego można sięgnąć w łatwy sposób, odnajdując to czego akurat potrzebujemy. To tak ku przestrodze osobom, które zastanawiałyby się nad wykorzystaniem pracy Kędzierskiego w celu choćby przygotowania się na jakiś egzamin z zakresu historii.
Po powyższym wstępie przejdę do meritum. Niestety dwie części drugiego tomu są słabsze od pierwszego. Tamten był doskonały, ten jest (tylko) bardzo dobry. Dlaczego? Otóż jakkolwiek czasy od początku panowania Tudorów do upadku Republiki Cromwella są jeszcze zbliżone formą i poziomem tomowi pierwszemu (jasny, poukładany przekaz, opis wydarzeń bez zbędnych dłużyzn, syntetycznie poprawnie ujęty),to już od czasów Restauracji autor zaczyna tracić gdzieś swoją poprzednią świetną narrację. Czasy Karola II, gabinet R. Walpole'a, XIX wieczne rządy takich ludzi jak Palmerston, Disraeli czy Gladstone, a w końcu okres międzywojenny z jego polityką „głaskania” Niemców (do granic absurdu),są bardzo nieproporcjonalnie potraktowane w stosunku do innych (np. Wielka Rewolucja Francuska) wielkich tematów. Kędzierski lubuje się w dygresjach, podaje niezliczone wprost szczegóły z pamiętników ww. premierów, opisuje wydarzenia i ludzi, co do których informacje wydają się często trochę na siłę, a nie raz wręcz zbędne. To zaburzenie w rozłożeniu akcentów jest dosyć irytujące (autor potrafi rozwodzić się na prawie 100 stronach o dziejach Indii i polityce Imperium w Afganistanie, kiedy taka Rewolucja Cromwella została ledwie muśnięta). Rozumiem, że książka nie będąca podręcznikiem rządzi się swoimi prawami, aczkolwiek po tak rewelacyjnym pierwszym tomie spodziewałem się co najmniej kontynuacji w drugim. Jedyne co mi przychodzi na myśl w obronie tego typu ujęcia przedmiotu to fakt, że polski czytelnik może znaleźć informacje o wydarzeniach „popularniejszych” z historii Anglii w innych, bardziej podręcznikowych książkach.
Dzieło Kędzierskiego ma oczywiście także wiele plusów. Przede wszystkim jest nim język. Autor potrafi ująć swoje myśli w sposób bardzo zwięzły. Posługuje się także niezmiernie bogatym słownictwem, także w trakcie czytania trzeba zaglądać od czasu do czasu do Kopalińskiego. Tak obszerna księga mimo wszystko nie nudzi (poza nielicznymi wyjątkami, jak choćby wspomniane już drobiazgowe ujęcie spraw Indii),a nawet potrafi wzbudzić czasem sporo emocji (jak w przypadku opisu polityki brytyjskiej względem Irlandii i czasów wielkiego głodu w latach 40-tych XIX w., które to wielkie nieszczęście spotkało ludność Zielonej Wyspy).
Reasumując, warto sięgnąć po Dzieje Anglii 1485-1939. Zabierając się za nie trzeba zarezerwować sporo czasu na czytanie, jednak na pewno nie będzie to czas stracony.

Drugi tom Dziejów Anglii to zestaw dwóch cegieł (każda prawie 700 stron) tworzących razem potężną dawkę informacji. Można śmiało rzec, iż mamy tu do czynienia z nieprzebraną kopalnią wiedzy o sprawach Albionu. W żadnym razie nie jest to jednak podręcznik, i nie należy traktować tych ksiąg jak dzieła, do którego można sięgnąć w łatwy sposób, odnajdując to czego akurat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    7
  • Historia
    4
  • Nie posiadam
    1
  • 2009 Nabytki
    1
  • Monografie i opracowania historyczne
    1
  • XHś
    1
  • Anglia
    1
  • OlimpiadaAngielski
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Anglii (1485-1939) t. I-II


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne