Emma i inni

Wydawnictwo: Rachocki i S-ka
Later days at Highbury
Austen, Emma
Róża_Bzowa

Dalszy ciąg "Świata Emmy" czyli kontynuacja kontynuacji powieści Jane Austen "Emma". Apologia Jane Austen powiedziała kiedyś swojej siostrzenicy, która prosiła, by Jane napisała do niej list jako Georgiana Darcy, że „wcale nie jest pewna”, jaki list mogłaby napisać Georgiana. W tym samym sensie i ja nie wiem, o czym mogliby rozmawiać z sobą w Donwell Emma i pan Knightley. Wolę nie...

Apologia
W tym samym sensie i ja nie wiem, o czym mogliby rozmawiać z sobą w Donwell Emma i pan Knightley. Wolę nie pozwalać sobie na zbyt wiele; nie jestem intruzem. Nie naruszam zasłużonej prywatności bohaterów i pozostawiam ich w spokoju.
Nie mogę jednak oprzeć się pokusie, żeby raz jeszcze odwiedzić Highbury. Centralna postacią książki uczyniłam dyrektorkę szkoły, panią Goddard, która w „Emmie” nie wypowiada ani jednego słowa. W rolach epizodycznych obsadziłam kilkoro innych bohaterów J. A. i dodałam do tego jeszcze parę osób, tym razem wymyślonych już całkowicie przez siebie.
Nieufanie podchodzę do kontynuacji znanych powieści. Dlatego usiłowałam napisać nie tyle dalszy ciąg „Emmy”, co raczej dalszy ciąg dziejów tego ukochanego przez wszystkich angielskiego miasteczka – Highbury.
J. A-L.
Bardzo lubiła postać Emmy, choć nie sądziła, by mogła podobać się wszystkim… Pytana, opowiadała chętnie, co działo się później z niektórymi jej bohaterami. W ten tradycyjny sposób dowiedzieliśmy się na przykład, że… pan Woodhouse przeżył małżeństwo swej córki i że przez blisko dwa lata nie pozwalał jej oraz panu Knightleyowi na przeprowadzkę do Donwell.
J. E. Austen-Leigh Memoir of Jane Austen

źródło opisu: Rachocki i S-ka, 1998

źródło okładki: Wydawca

Victoria2509 | 2015-12-11
Eliot | 2015-06-23
Tully | 2014-07-23
Aquila | 2014-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2014r.
Przeczytana: marzec 2014
leti1984 | 2014-01-08