Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie

Okładka książki Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie
Charles Yu Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Seria "Nowej Fantastyki" fantasy, science fiction
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Seria "Nowej Fantastyki"
Tytuł oryginału:
How to Live Safely in a Science-Fictional Universe: A Novel
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2011-08-04
Data 1. wyd. pol.:
2011-08-04
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376488455
Tłumacz:
Adam Skalski
Tagi:
Charles Yu wehikuł czasu
Inne
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 451 (04/2020) Jeffrey Ford, Scott Sigler, Istvan Vizvary, Charles Yu, Wojciech Zembaty
Ocena 0,0
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Scott...
Okładka książki Nowa Fantastyka 451 (04/2020) Jeffrey Ford, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Scott Sigler, Istvan Vizvary, Charles Yu, Wojciech Zembaty
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Redak...
Okładka książki Nowa fantastyka 389 (2/2015) Jędrzej Burszta, Cory Doctorow, Mike Gelprin, Tomasz Kaczmarek, Iwona Michałowska, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jarosław Urbaniuk, Charles Yu
Ocena 6,4
Nowa fantastyk... Jędrzej Burszta, Co...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
93 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
648
44

Na półkach:

Podróże w czasie to jeden z najczęściej spotykanych motywów w literaturze science fiction. Dlatego bardzo ciężko jest stworzyć coś błyskotliwego i świeżego, gdy wiele osób odwołuje daną książkę do „Wehikułu czasu” autorstwa H. G. Wellsa lub innych dzieł kanonu sf. Debiutancka powieść Charlesa Yu wychodzi jednak z takich porównań obronną ręką, gdyż oprócz opisów technologii i teorii naukowych, równie ważne, o ile nie ważniejsze, są emocje. „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” to książka, która otwiera amerykańskiemu pisarzowi drogę do grona najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia, o czym świadczy zdobyta nagroda National Book Award za zbiór opowiadań „Third Class Superhero”. I nie są to bezpodstawne pochwały.

Głównym bohaterem powieści jest Charles Yu, ale autor zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom pomiędzy jego biografią a historią, którą śledzimy na kartkach książki. Wehikuły czasu to już codzienność i każdy, kto posiada odpowiednie środki finansowe może korzystać z usług firmy Time Warner Time i przenieść się do swoich najlepszych albo najgorszych momentów życia (o dziwo, te drugie są znacznie częściej wybierane). Każda maszyna potrafi się jednak czasami popsuć i wtedy do akcji wkracza nasz bohater – Yu. Nie jest to lukratywna posada, ale ma swoje zalety – nasz bohater może dryfować sobie w nieokreślonej teraźniejszości, w całkowitym odizolowaniu od świata. Jedynymi jego towarzyszami są popadający w silne depresje system operacyjny Tammy oraz nieistniejący, ale ontologicznie niesprzeczny pies.

Z pozoru spokojne i monotonne życie Charlesa komplikuje się, gdy zabija przyszłą wersję siebie i trafia w tzw. pętlę czasową. Początki z tą lekturą są dość trudne, zwłaszcza dla czytelników dopiero zaczynających przygodę z science fiction. Od razu jesteśmy wrzuceni do świata znacząco różniącego się od naszego i nie wszystkie elementy jego funkcjonowania zostają wyjaśnione. Za to miłośnicy skomplikowanej terminologii będą wniebowzięci – znajdujemy tutaj takie wyrażenia jak kolapser funkcji liniowych, pętla czasowa, chronodiegetyka i oczywiście wehikuł czasu. Ciekawym pomysłem jest rozmieszczenie pomiędzy rozdziałami specjalnych informacji o Mniejszym Wszechświecie 31 i zagadnieniach dotyczących podróży w czasie. Jednak to wszystko jest zaledwie preludium do najciekawszego elementu książki – śledzenia wspomnień bohatera.

Narracja w „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” jest pierwszoplanowa i dzięki temu jeszcze bardziej identyfikujemy się z Yu i współczujemy mu. Cofając się do czasów dzieciństwa protagonisty, poznajemy niezbyt radosną historię jego życia. To właśnie słowo „smutny” najbardziej pasuje do klimatu całej lektury. Trudne relacje syna z ambitnym, ale niedocenianym przez świat ojcem wciągają i z pełnym skupieniem czytamy o jego kolejnych próbach stworzenia wehikułu czasu. Ta emocjonalna część książki jest jej silną stroną i powinna zachęcić każdego, nawet osoby nielubujące się w tym gatunku.

Dzieło Charlesa Yu nie jest lekturą nadmiernie długą, ale na zaledwie 280 stronach znajdziemy interesujących bohaterów i wzruszającą historię o trudnych czasach dorastania i zawiedzionych ambicjach. Zarówno, jakość papieru, jak i rewelacyjna okładka nawiązująca do obrazów Salvadora Daliego (między innymi do „Trwałości pamięci”) zachęcają do sięgnięcia po ten tytuł. A gdy już zdecydujemy się przeczytać kilka stron zauważymy, że korekta także nie próżnowała i nie uświadczymy natłoku literówek.

Podsumowując, „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” to książka, którą można polecić każdemu, nie tylko miłośnikom science fiction. Początkowego zagubienie w rozbudowanej terminologii i opisach funkcjonowania podróży w czasie, w dalszej części lektury zmienia się w zaintrygowanie odkrywaniem sekretów smutnego dzieciństwa głównego bohatera. Właściwie, wątki obyczajowo-psychologiczne są tutaj znacznie ważniejsze, niż podróże w czasie - to wyrażenie może być też rozumiane metaforycznie. Książka Charlesa Yu nie zawodzi, a chęć lepszego zrozumienia fabuły zachęca do przeczytania i przeanalizowania tekstu.

http://radosnastronazycia.blogspot.com/

Podróże w czasie to jeden z najczęściej spotykanych motywów w literaturze science fiction. Dlatego bardzo ciężko jest stworzyć coś błyskotliwego i świeżego, gdy wiele osób odwołuje daną książkę do „Wehikułu czasu” autorstwa H. G. Wellsa lub innych dzieł kanonu sf. Debiutancka powieść Charlesa Yu wychodzi jednak z takich porównań obronną ręką, gdyż oprócz opisów technologii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    162
  • Przeczytane
    113
  • Posiadam
    48
  • Fantastyka
    13
  • 2012
    4
  • Science Fiction
    4
  • Teraz czytam
    4
  • 2011
    3
  • Storytel
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Charles Yu Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie Zobacz więcej
Charles Yu Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także