Między Niemcami a Rosją

Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
83-60125-73-1
polityka, polska
masaii

Klasyczna praca wybitnego myśliciela, czołowego publicysty II RP, stanowiąca jeden z najciekawszych wywodów geopolitycznych w dziejach polskiej myśli politycznej.

źródło opisu: Ośrodek Myśli Politycznej, 2009

źródło okładki: http://www.omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=61

Gregor | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Nauczyciele, wykładowcy, profesorowie i wszyscy inni, którzy przekazują wiedzę... Pozycja obowiązkowa! Niesamowitym jest jak trafnie autor tejże książki przewidział, co się stanie z Polską, gdy wybuchnie wojna! Tylko jedno ale.... napisał to w 1937r. Polecam każdemu. Pozycja wybitna.

Krzysztof1993 | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Na wstępie książki zawarte jest stwierdzenie, z którym po zapoznaniu się z ową pozycją winniśmy się zgodzić. Brzmi ono: „żaden polityk polski nie będzie mógł pominąć tej książki”. Adolf Bocheński na łamach „Między Niemcami a Rosją” w dogłębny sposób ukazał cele polskiej racji stanu na arenie międzynarodowej. Dość szczegółowo objaśnił obustronne stosunki między Polską, a jej sąsiadami w czasach II RP, nasze wspólne interesy czy wizję przyszłych stosunków. Antycypował, że kardynalnym zagrożeniem dla polskiej państwowości, jest konstelacja polityczno-militarna na linii Niemcy-Rosja. Naszym głównym celem w polityce zagranicznej ma być podtrzymywanie antagonizmu niemiecko-rosyjskiego oraz dążenie do utrzymania wokół naszych granic jak największej ilości neutralizujących się organizmów państwowych. Toteż obecna sytuacja terytorialna wokół Polski byłaby dla autora niewątpliwie nad wyraz korzystna. Więcej kart nie odkryję, by nie osłabiać czyjegoś zainteresowania. Po raz kolejny muszę...

hincol44 | 2016-06-22

To jest pozycja, którą obowiązkowo powinien przeczytać każdy polityk. Oznacza to, że mamy naprawdę mądrych ludzi, ale jak to napisał kiedyś Cat-Mackiewicz, nie chcemy ich słuchać. Tu jest czarno na białym - jak można przeanalizować sytuację kraju, otoczenie i politykę międzynarodową. A ponieważ pisane to było w roku 1938, wiemy z historii czy się sprawdziło czy nie. Świetny materiał.

Mateusz | 2016-09-12
betondp | 2016-02-01