Doktor Twardowski

Wydawnictwo: Czytelnik
Ellenai

"Doktor Twardowski" to dwutomowa powieść, w której realistyczną fabułę opisującą życie współczesnych naukowców wplata autor wątki baśniowe nawiązujące do mitu faustowskiego. Książka ta wskazuje na szereg istotnych problemów społecznych i moralnych naszej współczesności.

źródło opisu: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a07816...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Grzegorz Żarnowiecki | 2015-01-23
Przeczytana: 04 lutego 1999

Niezwykle intrygująca książka. Zainteresuje środowisko naukowe, psychologów a nawet psychiatrów. Tragikomiczne perypetie dwóch naukowców dotkniętych schorzeniami o których tak naprawdę dowiemy się pod koniec, finał niespodziewany. Książka jest nietypowa, autor mało znany ale czyta się w narastającym napięciu. Polecam lekarzom i naukowcom. Więcej pisać się nie da bo zdradziłbym frapującą fabułę. Przeczytałem 2 razy.

Dominik | 2015-09-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2015

Zdecydowanie jedna z najbardziej irytujących książek, jakie kiedykolwiek przeczytałem. Dobrnięcie do końca wynurzeń J.B. wymagało ode mnie nieziemskiej cierpliwości i samozaparcia. Może to wina bohaterów, z którymi nie sposób się utożsamić, może to wina ślamazarnej akcji, wreszcie, może to wina dziwacznego stylu pisania!
Broszkiewicz pisze z perspektywy głównego bohatera, safandułowatego, zarozumiałego, choć niezbyt docenianego historyka, którego po prostu nie da się lubić. Oczyma tegoż obserwuje innego historyka, dla odmiany utracjusza, hedonistę i nad wyraz chwiejnego moralnie Grzegorza, młodzika z manią wielkości. Autor pisze w sposób dziwaczny, okraszając tekst iście bizantyjskimi metaforami, hurtową ilością wykrzykników (w co drugim zdaniu), sypie jak z rękawa trudnymi do zrozumienia dziś aluzjami (być może w czasach wydania było inaczej). Odradzam szczerze, oczekiwałem zapomnianego klasyka, a dostałem rozwlekłą opowieść o niczym.

Mario | 2016-04-11
jamczyk | 2016-01-22