List do ojca

Okładka książki List do ojca Franz Kafka
Okładka książki List do ojca
Franz Kafka Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Biblioteczka Kafki (tom 2) literatura piękna
Biblioteczka Kafki (tom 2)
Brief an den Vater
Państwowy Instytut Wydawniczy
1979-01-01
1979-01-01
Janusz Sukiennicki
list ojciec syn

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Niesamowite jak nasze dzieciństwo wpływa na nasze życie.

Niesamowite jak nasze dzieciństwo wpływa na nasze życie.

Genialne.

Genialne.

Minusem krótkich książek jest fakt, że trudno cokolwiek o nich powiedzieć, bo one mówią same za siebie. W tym przypadku nie było inaczej.

Zostawię tutaj tylko tak dla siebie cytat, który najbardziej wpadł mi w oko (po hiszpańsku, bo w tej wersji językowej czytałam książkę):
"Es como si un hombre tuviera que subir cinco escalones bajos y otro un solo escalón, pero tan alto como los otros cinco juntos; el primero no solo logrará subir los cinco, sino cientos y miles de escalones más, y al final habrá tenido una vida grande y trabajosa, pero para él ninguno de los escalones habrá tenido tanta importancia como para el otro el primer y único escalón, que le resultará imposible subir aunque eche mano de todas sus fuerzas: nunca lo superará y por supuesto nunca irá más allá de él".

List do ojca Kafki to zdecydowania jeden z najbardziej poruszających tekstów jakie miałam okazję czytać. Niesamowite jest to jak głeboką psychoanalizę swojego ojca przeprowadził Franz. Przez słowa, które przeczytałam, czułam ból i trud. Rozumiałam zarówno jego jak i jego ojca mimo, że sama nie doświadczyłam tak ciężkiej relacji z rodzicem. Jeden z fragmentów, który na zawsze ze mną pozostanie to porównanie groźby przemocy do oczekiwania na egzekucje:

"Jakby ktoś miał być powieszony. Gdyby go powieszono naprawdę, umarłby i na tym koniec. Jeżeli jednak najpierw musi przeżyć wszystkie przygotowania do egzekucji, a dopiero gdy mu stryczek zwisa przed twarzą, ma dowiedzieć się o ułaskawieniu, to może się przez całe życie z tego nie uleczyć"

Bolesne i szokujące porównanie. A fakt, że jego ojciec nigdy tego nie przeczytał jeszcze bardziej człowieka rozbraja. Franz Kafka nigdy nie chciał upublicznić swoich dzieł, a co dopiero prywatnych listów, więc fakt, że czytamy to my, to kolejny nóż wbity w plecy autora, który nigdy nie zaznał spokoju ani szczęścia. Jego rozważania na temat małżeństwa, najwcześniejsze wspomienie z dzieciństwa, historia pomocy w sklepie - każda jedna rzecz trafiła do mnie prosto w serce. Jestem naprawdę wdzięczna, że znalazłam tę książkę w miejskiej bibliotece. Z każdym przeczytanym zdaniem napisanym przez Kafkę czuję coraz większe współczucie i szacunek. Chyba pora przeczytać proces :).

Trudno ocenić tak osobisty tekst. Przesmutny.

Trudno ocenić tak osobisty tekst. Przesmutny.

Trudno ocenić tak przejmujący, szczery, bolesny list. Jest w nim dużo żalu, wstydu, lęku przed ojcem tyranem. Relacja właściwie ukształtowała charakter Franza. Kiedyś przeczytałam że z nieszczęśliwych dzieci wyrastają nieszczęśliwi dorośli. Przytulam.

Doskonała książka. Bardzo osobista, emocjonalna ale jednocześnie taka, z której treścią można się utożsamiać. Kafka przedstawia ciekawy portret psychologiczny ojca i najbliższej rodziny. Jeśli ktoś kojarzy autora wyłącznie z "Procesu", będzie pozytywnie zaskoczony jego zdolnościami psychoanalitycznymi, przedstawionymi w tym dziele.

Bardzo lubię Kafke(:

Bardzo lubię Kafke(:

Trudno jest oceniać książkę kara jest tak osobista i emocjonalna. Przez ten potok emocji trudno mi się jej momentami słuchało. Jednak trzeba przyznać, że zna się dowiedzieć z niej co nieco o życiu Kafki i trzeba oddać mu że był niezłym obserwatorem i psychologiem.

Bardzo dużo emocji ...
List do ojca napisany przez dojrzałego mężczyznę jest pełen wyrzutów. Franz Kafka przypomina sobie wpływ ojca na swoje życie już od najmłodszych lat. Ma do niego ogromny żal, że wtedy kiedy powinien być dla niego wsparciem wciąż krytykował jego postępowanie . Negatywnie oceniał rodzinę, przyjaciół i współpracowników.
Ojciec był prawdziwym tyranem. Pisząc list do ojca Franz nie ocenia go ,ale moim zdaniem chce wyrzucić z siebie żal skrywany przez lata.

Książkę warto przeczytać, by zrozumieć jak wielką traumę, przez całe życie, przeżywają dzieci maltretowane psychicznie!!!!

Bardzo dużo emocji ...
Ojciec był prawdziwym...