List do ojca

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Brief an den Vater
83-06-00058-7
list, ojciec, syn

Od dzieciństwa Kafka zdawał sobie sprawę, że jest stale przez ojca oceniany i ta ocena nie jest dla niego korzystna. W 1919 roku napisał przejmujący list do ojca, w którym podkreśla, że ciągły lęk, poczucie małości wobec rodzica skrzywiły jego psychikę, zdecydowały o braku wiary w siebie i poczuciu własnej słabości. Miłość do ojca miesza się tu z nienawiścią.

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

KiNGa | 2016-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

„Najukochańszy Ojcze

Niedawno spytałeś mnie, czemu twierdzę, że odczuwam przed Tobą lęk. Jak zwykle nie wiedziałem, co Ci odpowiedzieć, częściowo właśnie z lęku, który odczuwam wobec Ciebie, a częściowo dlatego, że na uzasadnienie owego lęku musiałbym przytoczyć zbyt wiele szczegółów, zanim bym go w połowie uargumentował. I jeżeli nawet próbuję obecnie odpowiedzieć Ci pisemnie, to i tak nie uczynię tego w pełni, ponieważ podczas pisania też paraliżuje mnie strach przed Tobą i jego konsekwencje, a moja pamięć nie ogarnia ogromu sprawy, która dalece przekracza zdolności mojego rozumu.”

Już sam początek książki pokazuje jak trudna relacja łączyła ojca z synem. „List do ojca” jest swoistą próbą rozliczenia się z przeszłością i oczyszczenia toksycznej relacji. Franz Kafka wypunktował ojcu to, co mu leżało przez lata na sercu. Nie jest to jednak lista żalów i oskarżeń. Kafka próbuje uświadomić ojcu co ta druga strona czuła w sytuacji konfrontacji i jakie to miało długofalowe...

maszynistaGrot | 2015-11-09

"List do ojca" najbardziej mnie poruszył z opowiadań Kafki, jakie czytałem. Choć rozumiem, że większość czytelników wskazałoby inny utwór jak "Wyrok" czy "Przemiana".

W tym 'liście' Kafka zdumiał mnie niebywałym przekazem psychologicznym. Chyba tylko z czymś podobnym spotkałem się u Dostojewskiego. No może jeszcze w "Zmartwychwstaniu" Tołstoja.

Nie może być ode mnie większej laurki dla jakiegokolwiek pisarza niż zrównywanie z Dostojewskim. Jednak właśnie takie miałem odczucie czytając "List do ojca". Myślę że w tym przypadku laurka jak najbardziej zasłużona.

Z niecierpliwością czekam na nowe wydania opowiadań Kafki. Być może to najlepsze opowiadania jakie w życiu czytałem, a na pewno jedne z najlepszych. Dziwie się że poza genialnym "Procesem" próżno szukać w polskich księgarniach dzieł Kafki. Myślę, że jego opowiadania powinny znaleźć się na półce każdego szanującego się czytelnika. Wydawcy powinni wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Ja rozumiem że "Proces" jest...

| 2015-09-29

Jeden z osobliwszych, a raczej chyba jedyny w swoim rodzaju, zapis relacji syna z ojcem, wnikliwy, dogłębny i szczery aż do bólu.

KiRu | 2014-11-05
Przeczytana: 01 listopada 2014

F.Kafka w swojej książce "List do Ojca" dość prostą, aczkolwiek nietypową koncepcją - sięga do dna poznania, relacji oraz tego wszystkiego co związane jest z więziami pomiędzy ludźmi.

Jednak nie skupia się on na wszystkim co łączy różnych ludzi, tylko na jednej, konkretnej relacji - tym co wytwarzało się po między nim a jego własnym ojcem.

Jego styl wysławiania się, sposób w jaki czerpie argumenty z dna swej głowy oraz przekaz który stara się podkreślić w tej książce - Skłaniają nas, czytelników, odbiorców - Do rozważenia idei "relacji" bądź jak kto woli "więzi" z różnych perspektyw = począwszy od naszej, przez perspektywę drugiej strony oraz osób stojących gdzieś bardziej z boku.

Podczas tej lektury poczułam, że autor nie próbuje wylać z siebie żalu, nienawiści i bólu - Po to by nadać im miano oręża i ciąć nim bez opamiętania osobę, do której kierował swe słowa.

Wprost przeciwnie: Jego powrót do korzenia, do bolesnej strony życia oraz tych rzeczy które go ukształtowały -...

wicher_Lab | 2012-08-17

Najwyższy poziom wyrażania pretensji. Nie chciałbym być adresatem takiego listu.

martin | 2016-06-09
Na półkach: 2016, Listy, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Trzeba będzie jeszcze do tego wrócić i przeczytać z mniejszymi emocjami. Polecam!

fuzja | 2016-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Nie znam dobrze biografii Kafki, ale przypuszczam, że jest to szczery list, list, który pewnie nie miał być wydany. Wzruszył mnie, zwłaszcza że znalazło się tu też odrobinę mojej historii oraz mojego rodzeństwa. Myślę, że nie należy tej pozycji oceniać.

hakuu | 2016-10-22
Na półkach: 2016, Kindle, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 października 2016

List do ojca, bardzo osobisty list, który zgodnie z życzeniem autora, miał być zniszczony bez uprzedniej publikacji - przeczytać, przeczytałem, przepraszam, ale oceniać już nie będę - po prostu nie wypada, moim zdaniem, nie po to był pisany.

Ciężko mi było pozbyć się takiego dziwnego uczucia, że (kolokwialnie mówiąc) wchodzę z butami w czyjąś intymność, czytając list Kafki do ojca. Teraz jednak mam takie odczucie, że lektura listu pomogła mi trochę zrozumieć pisarza, zrozumieć jego zagubienie w świecie.
Większa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/05/10/franz-kafka-list-do-ojca/

Krzysztof Płusa | 2016-10-03
Przeczytana: 27 września 2016