Oznaczona numerem VII1 387 przeżyła. Jako dziecko w Theresienstadt

Wydawnictwo: Millennium
Transportnummer VIII/1 387 hat uberlebt Als Kind in Theresiensta
Hekate

Rzeczowa, porywająca, bezlitośnie prawdziwa - książka, jakiej dotąd nie napisano o holokauście. Jak dziecko może przeżyć holokaust ? ? Ośmioletnia Margot traci swój dom, jej przyjaciół zamordowano, rodzinę zagazowano. Odarta z człowieczeństwa w Domach dla Żydów w Hanowerze trafia do obozu koncentracyjnego Theresienstadt, Jej dziecięce ciało poddano medycznym doświadczeniom, Przetrzymuje głód...

Jak dziecko może przeżyć holokaust ? ?

Ośmioletnia Margot traci swój dom, jej przyjaciół zamordowano, rodzinę zagazowano. Odarta z człowieczeństwa w Domach dla Żydów w Hanowerze trafia do obozu koncentracyjnego Theresienstadt, Jej dziecięce ciało poddano medycznym doświadczeniom, Przetrzymuje głód i nędze w kraju sprawców i zdrajców. Treścią życia Margot Kleinberger jest wspomnienie: "Przeżyłam, żeby nigdy nie została zapomniana ta niepojęta historia i tych wielu zamordowanych ludzi".

W swojej poruszającej autobiografii autorka prowadzi czytelnika utraconego świata niemieckich Żydów przed wojną i do piekła obozu koncentracyjnego.

źródło opisu: Wydawnictwo Millennium, 2011

źródło okładki: http://godi.pl/

| 2014-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Margot Kleinberger urodziła się w 1931 roku w Hanowerze. Pochodziła z zamożnej, niemieckiej rodziny - jej ojciec był inspektorem bankowym, a matka pielęgniarką. Od kilku pokoleń rodzina Margot była wyznania żydowskiego, co w późniejszym czasie doprowadziło do wielu nieszczęść.

Na przełomie lat 30-tych XX wieku Hanower zamieszkiwało niecałe 6.000 Żydów. Niestety - przez błyskawiczne rozprzestrzenianie się narodowego socjalizmu przyczyniło się do asymilacji wszystkich osób wyznania żydowskiego - i nieważne było nawet to, że rodziny, takie jak familia p.Margot to rdzenni obywatele państwa niemieckiego. Propaganda prowadzona przez Nazistów wykreowała stereotyp biednego, zaniedbanego i przede wszystkim niepotrzebnego społeczeństwu Żyda, któremu przypisywano również wszelkie możliwe zła.
Każdemu z nich zabroniono także korzystania z wszystkiego (nie mogli nawet usiąść na ławce w parku!) bez wcześniejszej zgody Nazistów.
09.11.1938 roku w tzw. "Noc kryształową" sytuacja...

nieidentyczna | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

„Niechaj nie będzie zapomniane, co nam uczyniono.”*

Gdy mówimy o II wojnie światowej, nie sposób nie wspomnieć o czarnej karcie w dziejach ludzkości, jaką bez wątpienia były obozy koncentracyjne oraz szerzące się w nich bestialstwo i okrucieństwo. Gdy czytamy wspomnienia ludzi ocalałych lub chodzimy po terenach dawnych obozów, zdanie: „Przeżyłam obóz koncentracyjny…” – wydaje nam się mocno odrealnione. Jak można było żyć w takich warunkach? – do dziś niejeden nie znajduje na to pytanie odpowiedzi.

Niemniej jednak, z milionów zamordowanych we wszystkich obozach koncentracyjnych, jakiejś części udało się doczekać wyzwolenia. Tak było także w przypadku Margot Kleinberger i jej najbliższej rodziny. Przez wiele lat zmagała się ona z traumatyczną przeszłością, układała sobie życie na nowo, próbowała zapomnieć, szukała szczęścia. Jednak gdy spotkała się z rażącą niewiedzą o tym, co wydarzyło się tak niedawno – przerwała milczenie. Spisała swe wspomnienia z pobytu w niemieckim obozie...

nikita181 | 2011-09-16
Przeczytana: 16 września 2011

Świetnie się czyta, ale tak naprawdę nie o styl tu chodzi. Są to wspomnienia dziecka, pisane z perspektywy dorosłej kobiety. Widać to w sposobie opisywania tego piekła, które było jej udziałem. Opisane losy niemieckiej Żydówki to rzadkość. Zwykle czytamy o ocalonych z Europy Wschodniej. To jednak nie jest przypadek, że najwięcej jest Polaków wśród Sprawiedliwych.Niemcy z różnych powodów nie mogli lub nie chcieli pomagać Żydom. Po lekturze tych wspomnień uważam, że akurat ta książka powinna być obowiązkową lekturą w gimnazjum; dzieciaki lubią horrory i nie ma co ich ochraniać. A wiedzieć powinny. Obowiązkowo.

Marta | 2013-10-05
Przeczytana: 04 października 2013

Literatura bardzo potrzebna. Ciekawa, bo prawdziwa. Inna, bo pokazana oczami "mieszańca". Margot opowiada nam po prostu swoje dzieciństwo i życie.
Niemcy, patrioci, dla ojczyzny gotowi na wszystko nagle okazywali się niegodni, bo w ich krwi odnaleziono "nieczystość". Bo np. siódma babka w czwartej linii piątego pokolenia była Żydówką! Mogłeś być bohaterem walczącym dla niemieckiego narodu w I Wś a mimo to kończyłeś w transporcie do Auschwitz.
Książka, która przypomina, że czasami naziści to nie Niemcy, a Niemcy to nie naziści. Warto rozgraniczać te dwie kategorie.

Monika | 2015-11-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Książki o takiej tematyce zaliczam do grupy takich co powinien przeczytać każdy z nas, żeby pamiętać o tych okropieństwach jakie jest wstanie zrobić człowiek drugiemu człowiekowi. Czytam je zawsze z ogromnym wzruszeniem i podziwem dla tych którzy byli wstanie wykrzesać w sobie taką siłę by przeżyć.

Laleczka | 2015-06-28

To jedna z tych historii, która pokazuje jak wiele może zrobić dziecko. A nawet, że czasem to właśnie one są najsilniejsze.

A_anna11 | 2017-01-13
Przeczytana: 01 stycznia 2015