Matylda
obozy hitlerowskie
Leena

Danuta Brzosko-Mędryk - autorka nagrodzonego i cieszącego się zasłużonym powodzeniem "Nieba bez ptaków" - tym razem dała nam książkę szczególnie wdzięczną. Przeszedłszy - jako małolatka - piekło Pawiaka, Majdanka i Ravensbruck, poznawszy samo dno nędzy ludzkiej i cały zbrodniczy system hitlerowskiego ludobójstwa, autorka i jej koleżanki współwięźniarki nie tylko zdołały przezwyciężyć próby...

Przeszedłszy - jako małolatka - piekło Pawiaka, Majdanka i Ravensbruck, poznawszy samo dno nędzy ludzkiej i cały zbrodniczy system hitlerowskiego ludobójstwa, autorka i jej koleżanki współwięźniarki nie tylko zdołały przezwyciężyć próby upodlenia, ale - dalekie od biernego poddania się losowi - podjąć zwycięską walkę z otaczającym złem, w czasach nieludzkich zachować człowieczeństwo i ocalić nadzieję. Było to możliwe dzięki takim ludziom jak tytułowe bohaterki trzech części niniejszej książki - Matylda, Wanda, Antonina. Jak one i setki innych, nie nazwanych z imienia, ale swoją ofiarnością, bezgranicznym poświęceniem i oddaniem niosących ocalenie, moc i wolę przetrwania, a nade wszystko optymistyczną i jakże wówczas potrzebną wiarę w człowieka. Pomnik wystawiony człowieczeństwu, hołd ludziom wielkiego serca - to właśnie "Matylda"

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie