Więksi niż miłość

1992-01-01
83-06-01933-4
AIDS

Okładka książki Czy Nowy Jork płonie? Larry Collins, Dominique Lapierre
Czy Nowy Jork ... Larry Collins, Domi...
Okładka książki O Jeruzalem! Dramatyczna opowieść o powstaniu państwa Izrael Larry Collins, Dominique Lapierre
O Jeruzalem! D... Larry Collins, Domi...
Okładka książki Noc wolności Larry Collins, Dominique Lapierre
Noc wolności Larry Collins, Domi...

Piękna książka pokazująca początki AIDS. Dużo od strony medycznej.

Piękna książka pokazująca początki AIDS. Dużo od strony medycznej.

" Jeśli oznajmisz rodzinie lub przyjaciołom, że masz raka nikt nie będzie wysnuwał zastrzeżeń co do twojej moralności."

AIDS to dla jednych słowo tabu, którego się nawet nie wymawia w obawie przed zarażeniem, dla innych to "dziwna pedalska epidemia", wobec której jest się zupełnie bezpiecznym jeśli żyje się z dala od grzechu. Mało jest takich osób jak Dominique Lapierre, który nie mając osobistego stosunku do tej choroby postanawia o AIDS mówić głośno i mówić prawdę.
Na pierwszy rzut oka książka nie wygląda na specjalnie pasjonującą. Mamy tu opisane po kolei kiedy, kto, w którym szpitalu co odkrył lub kogo leczył. Autor- być może aby zaciekawić czytelnika, dać mu szansę obcowania z bardziej ludzkim bohaterem, a być może dlatego, że chce złożyć swoisty hołd wszystkim tym postaciom "naukowej epopei"- każdemu poświęca kilka stron na biografię i porywa się na barwne opisy. Zaczynamy rozumieć motywy bohaterów, ich osobiste lub zawodowe pragnienia, procesy, które doprowadziły ich tam, gdzie ich spotykamy na początku lat '80. Z drugiej strony przez te wtrącenia można się momentami pogubić w gąszczu szpitali, chorób i odkryć, nie wiem też czy określenia takie jak "prześliczna chińska laleczka" są na miejscu kiedy opisuje się wybitny umysł z dziedziny biologii molekularnej. Jest kilka miejsc, w których wyraźnie czuć, że od premiery książki minęło ćwierć stulecia, przypisy wyjaśniające czym jest jacuzzi lub Halloween ("coś w rodzaju tłustego czwartku") mogą rozbawić, podobnie jak forma "gejowie" jakiej konsekwentnie używa polska tłumaczka.
Mimo to książka ta pozostaje zapisem historii walki z największą epidemią nowożytności, nie tylko ze względów medycznych ale i mentalnych. Głośno i wyraźnie nazywa AIDS po imieniu- jako chorobę, której nie można lekceważyć ale nie jako boską karę za którą trzeba się wstydzić. Zamieszczone w książce relacje lekarzy i pielęgniarek dają nam obraz nie tylko ogromnego ludzkiego cierpienia związanego z wyniszczającą chorobą, ale także lęku jaki ze sobą przyniósł AIDS- nieznany, przeczący wszelkim prawą ówczesnej medycyny, zabijający z dnia na dzień. Atakował ludzkie umysły tak jak ich białe krwinki. I o ile naukowcom udało się wynaleźć AZT by walczyć z AIDS w ludzkiej krwi to nikt nie znalazł jeszcze skutecznego antidotum na AIDS w naszej wyobraźni. A nasze społeczeństwo go potrzebuje. Jeśli w XXI w lekarz nie zaleca kobiecie w ciąży profilaktycznych testów na HIV w obawie, że obrazi ją posądzając o nieobyczajność, a ludzie chorzy na AIDS występują przed kamerami z zacienioną twarzą i zmienionym głosem wstydząc się swojego "wyroku" to oznacza, że wciąż większość z nas nazywa AIDS "gniewem bożym".

• P-ost.
  • Tradycja, rytuał, obrzęd
  • Socjologia
  • Literatura faktu
  • Literatura faktu/Publicystyka/Reportaż/Eseje

Dodaj cytat z książki Więksi niż miłość