Historia literatury japońskiej do roku 1900

Wydawnictwo: Miniatura
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7606-061-3

Ciekawostka dla wszystkich miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni - pierwsze polskie opracowanie naukowe o literaturze japońskiej, prezentujące stan ówczesnej wiedzy i sposób recepcji klasycznych japońskich tekstów.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-02
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Właściwie nie wiem do końca, jak oceniać tę książkę: obecny stan badań pozwala na znacznie wnikliwsze opracowanie tematu, o czym świadczą doskonałe książki Mikołaja Melanowicza, natomiast "Historia...." Święcickiego jest o tyle bezcenna, że jest pozycją pionierską: z zabawną miejscami transkrypcją fonetyczną, z przekładami pełnymi młodopolskich naleciałości, z zawartą między wierszami wrażliwością swoich czasów. Zatem jako źródło wiedzy może niekoniecznie godna polecenia (chyba, że ktoś chciałby potem urządzać sobie zabawę polegającą na zgadywaniu, którego dokładnie poetę czy poetkę autor miał na myśli), ale jako przykład na to, jak recypowana była kultura i literatura japońska w okresie Młodej Polski - koniecznie.

Artur | 2011-12-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2012