Liryki najpiękniejsze

Wydawnictwo: Algo
83-89683-10-5
poezja
asia

Zbiór zawiera: Gdybym mógł sobie wybrać...Są takie chwile...Dalekie świecie...Ja, kiedy usta...Magdalena i Chrystus, Zawód, Limba, Trącona struna, Co nas wiązało...Czasem lata przechodzą...Sprawozdanie

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/liryki-najpiekniejsze-przerwatetmajer/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/liryki-najpiekniejsze-przerwatetmajer/

CuriousSoul | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Poezja Przerwy-Tetmajera, z której wyziera tęsknota i żal. Porusza delikatną strunę serca miłosnymi wyznaniami, a jednocześnie zatrważa wizją nieuchronnej śmierci.

"Tam nieskończoność, wieczność, nicość -- brzmienia,
które są dla mnie tajemniczym ruchem,
a każde w mózg mój uderza piorunem,
i mózg druzgota, i w zgliszcze zamienia."

Tomasz | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Tęsknota nieszczęsna i ból piekący są tak wyraźne w tym zbiorze, jak i obrazy gór i limb przemykających się między wierszami wierszy. Może Tetmajer nie tworzył pięknie, tak uważam, ale z pewnością jego twórczość ma duszę, żyje, dotyka i muska. Czuć tu to, czego słowami ująć się nie da.

blavv | 2017-03-28
Madzia | 2017-03-18