Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia

Tłumaczenie: Wojciech Prażuch
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mglisty Billy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Post
Billy Brouillard. Le Don de Trouble Vue
9788361762041
komiks, humor
komiksy
Snoopy

Komiks - Mglisty Billy Guillaumego Bianco został laureatem nagrody dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme: polski wybór 2010 roku; Billy, tytułowy bohater zwycięskiego albumu, zakochany w księżniczce z kałuży, opowiada historie o duchach i zabójstwach. Ten zbiór nowelek, reklam i receptur godny Tima Burtona, pozwala odkryć widmowy świat dziwnego, mrocznego acz ujmującego chłopczyka.

"Życie oswaja nas ze śmiercią poprzez sen. Marzeniami sennymi ostrzega nas o istnieniu innego życia"

Éliphas Lévi

Czy mieliście kiedyś siedem lat i ulubione zwierzę? Czy był to kot? Czy miał duszę? A jeśli tak, to gdzie się udała po jego śmierci?

Na te i inne egzystencjalne pytania szuka odpowiedzi Mglisty Billy. Choć jego wewnętrzna podróż w zgłębianiu tajemnicy śmierci najeżona jest wieloma zasadzkami, koncepcyjnymi mirażami oraz mrocznymi archetypami, to właśnie On podjął się poznać ją w naszym imieniu.

Komiks wyróżniony Nagrodą dla Najlepszego Komiksu Francuskojęzycznego w 2010 roku, nadawaną przez Instytut Francuski w Krakowie.

źródło opisu: Wydawnictwo Post, 2011

źródło okładki: www.sklep.gildia.pl

Trzcionka | 2017-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2017

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że ten komiks (jeśli można tak nazwać ten tytuł) stawia na aspekt wizualny. Poczynając od okładki, przez wklejkę, wszystkie ilustracje, jak i sam tekst - czysta perfekcja! (W załączeniu dostajemy nawet plansze Ouija do wywoływania duchów! :D) Postacie są fenomenalne, dbałość o szczegóły na najwyższym poziomie, a detali jest tyle że można dostać oczopląsu. Pomysłowości nie można autorowi odmówić.
Niestety miedzy stroną wizualną, a fabuła jest przeogromna przepaść. Jak już wspomniałam, ciężko tę pozycję nazwać komiksem, gdyż ten pojawia się na 1/3 stron. Pozostałe to urokliwe dodatki, które niestety, wg mnie, będą wartościowe jedynie dla młodszych czytelników. Coś na zasadzie - sympatyczne, ale jednak zbędne. Jest też kilka wierszy - jak dla mnie zupełnie nie trafiony pomysł. Choć to wszystko tworzy spójną całość, to ja chętnie podmieniłabym kilkanaście stron na komiks i przygody głównego bohatera, który jest prześwietny! Jego wypowiedzi, "styl...

agaleszcz | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Komiks dla fanów czarnego humoru (jestem jednym z nich). Atmosfera i historie rodem z Edgara Allana Poego lub np. filmu "Gnijąca panna młoda" Tima Burtona. Chłopczyk, który nie może pogodzić się ze śmiercią kota i uwielbia dokuczać swojej młodszej siostrze plus ciekawostki o duchach, dziwnych stworzeniach czy seansach spirytystycznych. Bardzo ładnie narysowany i wydany komiks (ciekawostka: każda strona ponumerowana liczbą 13!). Niestety odczułam lekki zawód na koniec... Oczekiwałam innego zakończenia, ale nie można mieć wszystkiego.

Irimias | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Za całym szacunkiem - dla kogo to jest? Dziecku tego nie pokażę, a dla mnie zbyt infantylne. Pomijam, że całość zrealizowana bez wyczucia i polotu. Za to z irytującą, buzującą gdzieś pod spodem źle ulokowaną ambicją. Bardzo ładnie wydany zbiór pretensjonalnych rysunków.

Marta | 2016-03-22

Kocham tą książkę! Od razu gdy w internecie przypadkiem zauważyłam jedną z ilustracji tej książki, moja pierwsza myśl to "wow, to coś dla mnie!". Piękne ilustracje, cudownie napisana. Po prostu istna perełka na mojej półce!

giera | 2013-06-11

Fakt, niektóre przerywniki są świetne, np. Opowieść o tym skąd się biorą młodsze siostry, Mała dziewczynka z nożami albo Dziewczynka z nożyczkami. Nie zmienia to jednak faktu, że męczyłem się, chcąc dobrnąć do końca.
Jednak sama forma nie denerwowała mnie tak bardzo. Największy problem miałem z głównym bohaterem. Dość szybko doszło do mnie, że to okropny bachor, który jest samolubem, uwielbia topić mrówki w czekoladowej ślinie i znęcać się nad młodszą siostrą. Co prawda dostał raz lanie od ojca za nią i pod koniec wychodzi na jaw pewien problem w związku z nią, ale brakowało mi jakiejś dobrej kary dla Billiego po dobrnięciu do końca. Choćby dla przykładu i aby można było powiedzieć, że książka jest wychowawcza. Już dawno nie czytałem nic, co wzbudziłoby we mnie tak wielką niechęć do głównego bohatera.
Wielkim plusem całej książki jest jej oprawa graficzna oraz jakość wydania. Sam styl rysunku jest mocno groteskowy, mroczny i cały czas kojarzył mi się z grafikami Tima Burtona....

Zyrg | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Z poczuciem czarnego humoru jest jak z nogami - nie każdy je ma...

Dizzy | 2017-04-08
smotex | 2017-01-08