Der abenteuerliche Simplicissimus
literatura niemiecka
klasyka
Róża_Bzowa

Powieść łotrzykowska, zazwyczaj postrzegana jako najważniejsze siedemnastowieczne dzieło w obrębie gatunku. Jest ona również zaliczana do pierwszych powieści przygodowych z wieloma autobiograficznymi elementami, gdyż łączy ona po części drogi życiowe autora i głównego bohatera w odniesieniu do wojny trzydziestoletniej, nie spajając ich jednak w jedną całość

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

utracjusz | 2017-01-19

Powieści łotrzykowskie mają pewien nieodparty urok; nie inaczej jest z „Przygodami Simplicissimusa”, które stanowią literackie urządzenie wielofunkcyjne (po turecku mutfak robotu), poza podstawową, rozrywkową materią dostarczając w rozsądnych proporcjach krytyki społecznej, rzetelnych antywojennych argumentów i baśniowej paraboli. Tylko dopisana później szósta księga łamie nieco charakter powieści swym nachalnie dydaktycznym charakterem; ani jednak to obywające się bez gipsu złamanie, ani inne pomniejsze niedoskonałości nie są w stanie odebrać przyjemności płynącej z tej niepozbawionej wartości lektury.
Współcześni grafomani mogliby nieco częściej gubić bezpowrotnie klucze do swych szuflad, by wydawcy zmuszeni byli spoglądać wstecz w poszukiwaniach podobnych tej perełek.

selvite | 2016-11-28
plastelinka | 2013-07-04