Dryndą przez Kierbedzia

Wybór przedwojennych felietonów.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2017-06-13
Przeczytana: 11 czerwca 2017

„Dryndą przez Kierbedzia” to zbiór przedwojennych felietonów Wiecha. Jak zwykle opisują one realia Warszawy i jej mieszkanów, wśród których są i nobliwi obywatele, i ludzie z półświatka, i wszelkiej maści dziwacy.

Część tekstów to felietony sądowe, część ma charakter obyczajowe. Niezmiennie są to teksty satyryczne, doprawione dużą dawką humoru, groteski i absurdu.
Wiech rozbraja opisami ulicznych awantur, kłótniami z błahego powodu, które ostatecznie prowadzą do rozpraw sądowych, a także powikłanymi relacjami damsko-męskimi.

Cenną cechą tekstów są liczne dygresje. Często robią je delikwenci stający przed sądem i próbujący uśpić czujność sędziego, innym razem czynią to różni krętacze o powalającej logice. Nieraz na odejście od głównego tematu pozwala sobie relacjonujący zdarzenia narrator – tak dzieje się w tekstach, które swoją formą przypominają opowiadania.

Każdy utwór z tego zbioru to mała perełka, która łączy poczucie humoru z wnikliwym zmysłem obserwacyjnym autora....

eduko7 | 2017-08-19
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Jak zwykle Stefan Wiechecki Wiech nie zawodzi czytelników. Tym razem zabiera nas w podróż "Dryndą przez Kierbedzia". Z charakterystyczną dla niego swadą i humorem opisuje przedwojenną Warszawę i jej mniej lub bardziej osobliwych mieszkańców. Opowiadania sądowe ociekają pikanterią, na życzenie czytelnika są: awantura, mordobicie, oszustwa, obyczajówka oraz innej maści występki przeciw prawu. Paleta postaci, paleta zachowań. Każdy może stanąć przed sądem i znaleźć się w areszcie. Nawet Moskali z czasów Kilińskiego udało się zapędzić do aresztu. Charakterystyczny język, dygresje. Można czytać jednym ciągiem, ale ja chciałam rozsmakować się poszczególnymi opowiadaniami. Czytałam więc kilka dni. Dzięki temu miałam zapewnioną codzienną porcję humoru.

meteor2017 | 2017-08-07
Przeczytana: lipiec 2017

Przedwojenne opowiadania sądowe Wiecha, czyli mordobicia, wypadki, oszustwa, nieporozumienia i inne przypadki które zawsze mają finał w sądzie i/lub areszcie. No, są dwa wyjątki - jeden to poradnik jak się zachować przy stole wielkanocnym, żeby świąteczny posiłek nie skończył się w sądzie, a drugi to opowieść o Kilińskim i insurekcji warszawskiej (ale i tam Moskali do mamra wsadzili, więc w zasadzie się liczy).

Lektura przednia, a że opowiadania króciutkie, to w sam raz do czytania gdy czasu nie ma i co chwila trzeba na dłużej się oderwać od lektury.

lavinka | 2017-07-31
Przeczytana: 20 czerwca 2018