Opowiadania z naszej przeszłości

83-02-012327
Edi_Edi

Przemek | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Całkiem fajne opracowanie opowiadań ilustrujących historię polski od czasów piastowskich po drugą wojnę światową. Obawiałem się zdublowania materiału z książką "Przez stulecia", ale tak się nie stało.
Ta pozycja jest trochę krótsza, ale ma pewną zaletę w stosunku do "Przez stulecia": nie załączono tutaj wyboru opowiadań w stanie surowym, ale zostały one opracowane na podstawie tekstów źródłowych. W konsekwencji styl narracji jest w całej książce zbliżony i łatwiej się czyta.
Oczywiście z racji daty wydania zdarzają się (sporadycznie, podobnie jak w "Przez stulecia") kwiatki minionej epoki, np.:
"Że w Rosji była rewolucja i już nie ma cara, który gnębił naród polski. Teraz rządzą tam robotnicy i żołnierze, a nowa władza, na czele której stoi Włodzimierz Lenin, chce, aby Polska była znowu wolnym państwem i żeby Polacy sami się rządzili"
Właściwie ten cytat jest OK jeśli chodzi o nastawienie (części) ludności, ale warto byłoby potem jako przeciwwagę opisać np. przebieg powstania...

Edi_Edi | 2011-07-31
wioletowekruczki | 2016-09-24