Greckie lustro

Seria: Meridian
Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze

To jest książka głęboko „miłosna”, dowód miłości późnej, ale wiernej i bezwarunkowej. Pisałem ją kilka lat, podróżując po Peloponezie, greckich i chorwackich wyspach, Azji Mniejszej, odwiedzając historyczne miejsca, sławne miasta, znakomite muzea archeologiczne i wioseczki trudne do odszukania na mapie, czytając dzieła klasyczne i te współczesne, w których objawia się fascynacja Grecją i...

Pisałem ją kilka lat, podróżując po Peloponezie, greckich i chorwackich wyspach, Azji Mniejszej, odwiedzając historyczne miejsca, sławne miasta, znakomite muzea archeologiczne i wioseczki trudne do odszukania na mapie, czytając dzieła klasyczne i te współczesne, w których objawia się fascynacja Grecją i mitem Śródziemnomorza.

Towarzyszyła mi myśl Borgesa, że „wszyscy jesteśmy Grekami na wygnaniu”, i że kilku jeszcze czytelników może uda się zachęcić do tej, niekończącej się nigdy podróży.

źródło opisu: Fundacja Pogranicze, 2011

źródło okładki: http://pogranicze.sejny.pl

Abee | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Absolutnie wyjątkowe podejście do Grecji: jej historii, zabytków, jej miast, wsi, wysp i krajobrazu. Poeta niezwykle prosto wyraża swą fascynację Grecją. Wzrusza wierszami i zadziwia głęboką wiedzą w opisach podróży. Ileż tu ciekawostek i smaczków. Pasja autora zaraża. Chciałoby się zaraz pakować i jechać. Książka zdecydowanie do posiadania.

Marcin | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

W greckim lustrze Lisowskiego dostrzegamy odbicie Grecji różnych czasów, różnych miejsc, różnych osób. Czas, mit, rzeczywistość są ze sobą wymieszane. Ta podróż nigdy się nie kończy, jak stwierdza sam autor. W końcu wszyscy jesteśmy Grekami na wygnaniu.

Trithemius | 2017-06-29
gggagg | 2012-05-21