Psychoza ; Psychoza 2

Wydawnictwo: Phantom Press
Psycho ; Psycho 2
ekranizacja, Hitchcock, Norman Bates,
Philip

Zacisze łazienki, ciepło, kojący nerwy dźwięk spływających strumieni wody, bezpieczeństwo i... agresja, zimne ostrze noża, nagły błysk, krew, śmierć. Kontrast tych dwu obrazów zachwycił kiedyś i zainspirował wielkiego Alfreda Hitchcocka. Jego "Psychoza" obok "Ptaków" jest zaliczana do najwybitniejszych klasycznych filmów grozy. Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w...

Cichy motel na odludziu wydaje się oazą spokoju, lecz w rzeczywistości jest królestwem śmierci. Jednak kto jest mordercą? Zapewne nie Norman Bates - nieśmiały, łagodny, terroryzowany przez despotyczną matkę właściciel zajazdu. Kto więc zabija tak okrutnie, z zimną krwią? Odpowiedź zaszokuje każdego czytelnika.

[Książka zawiera także dopisany po latach ciąg dalszy "Psychoza II".]

źródło opisu: Wydawnictwo Phantom Press 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dorian_LC | 2017-05-19
Przeczytana: 16 maja 2017

PSYCHOZY CIĄG DALSZY PO LATACH

Psycho II - wydana w 1982 roku powieść amerykańskiego pisarza Roberta Blocha (Śp. 1917-1994).

Autorowi trzeba oddać, że pisząc kontynuację, nie odcinał kuponów (tworząc uwspółcześnioną w latach 80-ych wersję swojego uznanego arcydzieła) tylko zdobył się na innowacyjny wybieg.
"Psychoza II" to klasyczny sequel, który czerpie co najlepsze z pierwszej części, ale ma też coś nowego do zaoferowania. Przede wszystkim czuć upływ czasu, zmienia się też lokalizacja i główni bohaterowie, ale wciąż słychać echo potwornych wydarzeń sprzed lat.

Akcja zostaje przeniesiona do Hollywood (miejsca, które nie jest tak wspaniałe, jak wyobrażenie o nim), gdzie ma powstać film o Normanie Batesie. Niestety fabularnie "Fabryka Snów" nie jest tak atrakcyjnym miejscem, jak opisany przed laty przez autora, jeden stary dom i motel nieopodal mokradeł.

=
Sequel "Psychozy" można podzielić na trzy części:
- dynamiczny i trzymający w napięciu początek,
- pełne dłużyzn i...

WisemantheWise | 2017-03-20
Przeczytana: 18 marca 2017

Wprawdzie podstawową "Psychozę" czytałem już w zeszłym roku i pisałem jej recenzję, jednak wtedy dowiedziałem się o istnieniu dopisanej po latach kontynuacji. I właśnie teraz wypożyczyłem książkę ponownie, właśnie aby poznać ciąg dalszy historii Normana Batesa. W "Psychozie 2" opowieść zaczyna się tam, gdzie wcześniej się skończyła, choć minęło kilka lat od tych wydarzeń. Norman wylądował w zakładzie dla chorych umysłowo, ale dzięki terapii zaczynał odzyskiwać równowagę. Oczywiście jednak aby było ciekawiej, w pewną ulewną noc pojawia się możliwość ucieczki...
I to właśnie stanowi rdzeń drugiej części książki Blocha. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele z tajemniczej fabuły, napiszę tylko że akcja przenosi się do Hollywood gdzie planowany jest film o strasznych czynach właściciela motelu z Fairvale.
Zakończenie jest mocno zakręcone, niektórzy mogli by uznać że zbyt mocno. Przyznam jednak że zrobiło na mnie wrażenie. Warto więc przeczytać.

vAnitas | 2013-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Moja recenzja pierwszej części "Psychozy" znajduje się pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/29387/psychoza/opinia/12568550#opinia12568550 , tak też w tym miejscu, chciałabym napisać parę słów na temat "Psychozy II".

O ile widziałam ekranizację pierwszej książki o Normanie Batesie, tak jej kontynuacja była dla mnie jedną, wielką zagadką. Zastanawiałam się, co też się z Normanem stało, jak przebiegało jego leczenie, czy udało mu się wyrwać ze szponów własnej podświadomości.
W "Psychozie II" Rober Bloch przenosi swoich czytelników parę lat w przyszłość, gdzie Norman, znajdujący się w szpitalu psychiatrycznym wydaje się być w całkiem niezłej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Żyje on sobie spokojnie w tym miejscu odgrodzonym od świata metalowymi kratami i marzy tylko i wyłącznie o wolności. Wie, co zrobił, kim się stawał, co stało się z jego domem. Mimo wszystko, nie uważa się za szaleńca, pragnie wieść normalne życie.
I wtedy, najnormalniejszego, szarego,...

katiakate | 2014-07-30
Przeczytana: 05 maja 2014

Jeszcze niedawno nie przyszłoby mi do głowy, że jako piętnastolatka będę czytać książki typu "Psychoza". Obejrzałam film pt. "Hitchcock" o powstawaniu ekranizacji powieści Roberta Blocha, a po paru miesiącach ujrzałam duże litery PSYCHOZA na półce u babci.
Największym plusem są dla mnie proste, niedługie opisy - wcale nie przeszkadzają wyobraźni :)i to, że przez całą książkę czytelnik próbuje rozwiązywać zagadki, ale nigdy mu to nie wychodzi.

Zaczytana | 2013-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Wydanie to zawiera obie częśći: "Psychoza" i "Psychoza II".
Gdybym miała ocenić tylko pierwszą część to byłaby to najwyższa nota ponieważ ma wszystko to co powinien zawierać doskonały thriller: świetną fabułę,napięcie i zaskakujące zakończenie.Z każdej strony wylewa się niepokój i wnika w czytelnika.
Jeśli zaś chodzi o drugą część to zdecydowanie odbiega od swojej poprzedniczki.Nie ma już tej grozy i napięcia,jedyne co łączy ją z pierwszą częścią to równie zaskakujące i nieprzewidywalne zakończenie.
Mimo to,uważam,że warto sięgnąć po obie części i wyrobić sobie własne zdanie.
Ekranizacja "Psychozy" Alfreda Hitchcocka to klasyka - genialna!

krzysztof90 | 2013-10-05
Przeczytana: 05 października 2013

Książka ta różni się od swojej sławniejszej poprzedniczki, o której opinie wyraziłem tutaj: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/29387/psychoza/opinia/14575624#opinia14575624
Więc pozwolę sobie skomentować tu jedynie "psychozę 2".
Pierwsza połowa "psychozy 2" to wartka, ciekawa akcja. Jednak zaczęcie z tak wysokiego "c" musiało odbić się na dalszym ciągu powieści.
W dalszej części staje się ona trochę nudna. Przypomina bardziej powieść obyczajową niż thriller. Jednak zakończenie jest na tyle satysfakcjonujące, że będę wspominał to dzieło Roberta Bloch'a bardzo pozytywnie.

Ula | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

W jednej książce zawarte są dwie części powieści, tj. "Psychoza" i "Psychoza II". Pewnie gdyby nie to, nie sięgnęłabym po kontynuację pierwszej części. Moja ocena jest średnią z ocen dwóch powieści. Zdecydowanie pierwsza część jest lepsza. Czyta się ją jednym tchem, w wyobraźni od razu przypominają się obrazy z "Psychozy" Hitchcocka i widzimy jak dokładnie reżyser wzorował się na autorze książki (no może poza wyglądem Normana Bates’a). Byłam zachwycona zarówno filmem jak i książką. Z kolei druga część "Psychozy" nie jest już tak wciągająca. Mam wrażenie, że autor na siłę starał się powtórzyć sukces poprzedniej książki i niestety mu to nie wyszło. Co nie znaczy, że jest ona zła. Tak nie jest. Ale z pewnością jest trochę przekombinowana i wcale nie trzyma nas w napięciu tak jak byśmy tego oczekiwali. Zatem „Psychozę” z całą pewnością polecam, a „Psychozę II” już niekoniecznie.

TheRipper666 | 2014-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2014

O ile znana wszystkim Psychoza z 1959 roku była jedną z najbardziej znanych pozycji w filmowym świecie Hitchcocka, jak i książkowym świecie Roberta Blocha, tak właśnie Psychoza II z 1982 roku jest kompletnie inną historią niż film z 1983 roku. Najpierw obejrzałem ekranizację Hitchcocka, ale nie przeszkodziło mi to w tym, aby przeczytać potem książkę, która zaczyna się zupełnie inaczej niż film, ale kończy niemal podobnie. Psychoza II jest już nieco bardziej zaskakującą historią, na szczęście mało przewidywalną, bo gdy czytałem książkę z 1959 roku, od razu wiedziałem co się potem wydarzy, lecz książka jest nieco brutalniejsza, dzięki czemu świetnie się ją czyta. Polecam wszystkim miłośnikom literatury grozy, warte przeczytania.

Barcki | 2016-07-19

Spore rozczarowanie w porównaniu do genialnej części pierwszej. Za mało Normana, za dużo przynudzania wespół z wydziwianiem. W "dwójce" Bloch z psychozy Bates'a zrobił wręcz grupową przypadłość. Początek naprawdę dobry, no ale z czasem robi się coraz dziwniej i dziwniej. Czyta się to lekko i przyjemnie, podobnie jak "jedynkę", tyle że tym razem Blocha za mocno poniosła ułańska fantazja. Można przeczytać, nic więcej.

Kathleen3690 | 2015-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2015

PSYCHOZA:
9/10
PLUSY:
+ bardzo dobrze przedstawiona psychika mordercy
+ zaskakująca
+ szybko się czyta
+ wciąga od pierwszych stron

PSYCHOZA II:
7/10
PLUSY:
+ ciekawy pomysł na fabułę
+ zaskakujące zakończenie
MINUSY:
- momentami nic się nie dzieje
- za długa
- zdecydowanie odbiega od pierwszej części