Szalona pogoń. W poszukiwaniu tajemnicy życia

Tłumaczenie: Paweł Golik
Wydawnictwo: Marabut, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
What Mad Pursuit. A Personal View of Scientific Discovery
83-85893-69-5
biologia, genetyka, DNA

Autor przedstawia, mając na uwadze szerszą rzeszę czytelników, naukową przygodę, jaką przeżył, dochodząc wespół z Jamesem Watsonem do odkrycia struktury przestrzennej DNA, zbliżając się w ten sposób do wyjaśnienia biologicznego aspektu tajemnicy życia. Ta fascynująca książka wprowadza nas w sam środek najgłębszych zagadnień genetyki czy - szerzej - nauk przyrodniczych w sposób żywy i przystępny, wręcz anegdotyczny, dowodząc, że osiągnięcia „mniszej” pracy naukowców mogą i powinny przeniknąć do świadomości ogółu, dotyczą wszak żywej codzienności ludzi.
„Szalona pogoń” przedstawia unikalne opisy doświadczeń, które zalicza się do najbardziej błyskotliwych w historii nauk przyrodniczych, a zmierzających do ustalenia charakteru kodu genetycznego.

źródło opisu: Marabut, Volumen, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2013-01-15

Fair play

„Jedną z uderzających cech współczesnej nauki jest to, że rozwija się ona nierzadko tak szybko, iż naukowiec może dosyć jasno się przekonać, czy wcześniejsze idee jego lub innych współczesnych uczonych były prawdziwe, czy też nie” – pisze Crick. Mało tego, tempo rozwoju nauki jest tak zawrotne, że okres oddalony od nas o marne pół wieku wstecz wydaje się epoką szlachetnego romantyzmu. Jego przejawów trudno już dopatrzyć się w dzisiejszych pracach badawczych. Z drugiej strony jednak, to właśnie odkrycia takich uczonych, jak Watson i Crick, dały początek inżynierii genetycznej, dzięki której mamy dziś naturalne dzieci par homoseksualnych czy klony dorosłych osobników zwierząt domowych. Kiedy i jak się to skończy – trudno prognozować.

Droga przyszłego noblisty do odkrycia podwójnej helisy DNA i rozszyfrowania kodu genetycznego jest fascynująca. Zadziwia jego świadome, konsekwentne i niebywale pragmatyczne dążenie, którego konsekwencją był wybór biologii molekularnej jako...

Rafał | 2014-10-27
Krzysztof_g | 2013-08-25