Mistycy i mistrzowie Zen

Mystics and Zen Masters
83-7298-369-0
filozofia i etyka
baradigo

W Mistykach i mistrzach zen Merton zaznajamia Czytelnika ze wschodnimi tradycjami kontemplacyjnymi. "Zamiast traktować podejrzliwie wschodnie tradycje mistyczne - pisze Merton - po Soborze Watykańskim II kontemplatycy katoliccy powinni umieć docenić bogactwo doświadczenia zawartego w tych tradycjach. (...) W tym właśnie duchu napisane zostały niniejsze eseje na temat religii Wschodu. (...)...

"Zamiast traktować podejrzliwie wschodnie tradycje mistyczne - pisze Merton - po Soborze Watykańskim II kontemplatycy katoliccy powinni umieć docenić bogactwo doświadczenia zawartego w tych tradycjach. (...) W tym właśnie duchu napisane zostały niniejsze eseje na temat religii Wschodu. (...) Horyzonty tej książki sięgają poza tradycyjne formy chrześcijaństwa, choć obejmuje ona pewne aspekty tradycji chrześcijańskiej. Epoka patrystyczna, wczesny monastycyzm, mistycy angielscy, mistycy siedemnastowieczni, duchowość rosyjskiego prawosławia, shakerzy i monastyczne wspólnoty protestanckie są tutaj (...) omawiane. Wszystkim esejom przyświeca jedno nadrzędne dążenie: próba zrozumienia rozmaitych ujęć znaczenia i metody >>drogi

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie