Nienawiść

Seria: Zbliżenia
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Hate List
Livre

Wyobraź sobie, że życzysz komuś śmierci i twoje pragnienie się spełnia. W dodatku zabójcą jest człowiek, którego kochasz. Nick, chłopak Valerie, zaczął strzelać do uczniów w szkolnej stołówce. Dziewczyna, chcąc go powstrzymać, uratowała życie koleżance. A jednak oskarżono ją o współudział, ponieważ to ona wpadła na pomysł stworzenia listy ludzi, których oboje nienawidzili. Listy, według...

Nick, chłopak Valerie, zaczął strzelać do uczniów w szkolnej stołówce. Dziewczyna, chcąc go powstrzymać, uratowała życie koleżance. A jednak oskarżono ją o współudział, ponieważ to ona wpadła na pomysł stworzenia listy ludzi, których oboje nienawidzili. Listy, według której Nick przeprowadził egzekucję.

Teraz Valerie musi stawić czoło kolegom i wrócić do szkoły.
Czy osoby przeznaczone do "odstrzału" kiedykolwiek jej wybaczą? I czy ona sama pogodzi się z rolą, jaką odegrała w masakrze?

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: http://www.nk.com.pl

Kiwi_Agnik | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Czy powinno się być, takim jak wszyscy?

Tę książkę zarekomendowało mi LC, więc z ciekawości po nią sięgnęłam i nie zawiodłam się.

Książka napisana jest prostym i łatwo przyswajalnym językiem i jest bardzo emocjonalna. Pokazuje świat nie z perspektywy zamachowca tylko zakochanej w nim dziewczynie.

Ta pozycja porusza ważne problemy i zmienia myślenie oraz nastawienie.

książek: 1901

„Nienawiść” autorstwa Jennifer Brown to absolutnie doskonała pozycja. Jestem pod jej olbrzymim wrażeniem. Wydobyła ze mnie bezmiar różnorodnych emocji, momentami, aż dech mi zapierało, łzy same napływały mi do oczu, odczuwałam ogromny smutek i było mi przykro, czułam nieomalże fizyczny ból. Ta powieść zainteresowała mnie od pierwszego akapitu i w trakcie jej czytania nie istniałam dla nikogo. Przeżywałam wszystkie ciężkie chwile wraz z bohaterami tej historii i mimo, iż skończyłam ją czytać, to w mojej głowie nadal tkwią wszystkie wydarzenia opisane w tej książce i chyba na długo w niej pozostaną. Jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie.

Valerie Leftman ma 16 lat i mimo, iż jest dobrą uczennicą w szkole nie cieszy się wielką sympatią. Każdego dnia jest wyśmiewana, upokarzana przez rówieśników, niestety w domu również nie odnajduje zrozumienia, narażona na ciągłe kłótnie rodziców i brak zainteresowania z ich strony postanawia stworzyć listę, w...

"Nie popełniłam żadnej zbrodni - po prostu kochałam Nicka i nienawidziłam naszych dręczycieli."

W którym momencie samo "niewinne" fantazjowanie o czyjejś śmierci zamienia się w coś dużo gorszego - w plan? Czy to naturalne, że człowiek, któremu inni zamieniają życie w codzienne małe piekiełko - zaczyna w końcu życzyć im śmierci? I kiedy te życzenia przekształcają się w nienawiść tak silną, że zdolną popchnąć do zbrodni?

"Słyszałam, że niektóre kobiety nie dostrzegają, że ich facet jest zboczeńcem czy potworem, ale wtedy nikt by mnie nie przekonał, że do nich należę."

Zastanawiam się tylko, czy w Nicku w pewnym momencie coś pękło, czy poczuł się tak zaszczuty, że dłużej tego nie wytrzymał? A może to wcale nie było tak - może zło tkwiło w nim od zawsze? I czekało tylko na pretekst?

Valerie widziała w Nicku dobro i mądrość, wyobcowanego chłopaka uwielbiającego Szekspira, tak podobnego do niej... Co z tego, że fantazjowali o tym, że ci, którzy im dokuczają - nagle giną? Dla Valerie...

wiolagg66 | 2015-03-10

"Typowa sytuacja - wydaje ci się, że wiesz, co się dzieje w cudzej głowie. To niemożliwe. A jeśli myślisz, że to możliwe, to bardzo się mylisz. Bardzo konkretnie się mylisz. I ta pomyłka może ci zrujnować życie..."

Książka,która naprawdę zaskakuje,przeraża oraz przyciąga czytelnika.

Myślę,że jeszcze nie raz wpadnie w moje ręce. :)

SUPER ! POLECAM !!!

Abyss Glimmer | 2012-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2012

Jednym słowem książka ta jest bardzo mocna co do przekazu. Przynajmniej ja to tak odczułam. Jestem osobą wrażliwą i przy tej książce płakałam jak nigdy dotąd. Jest to zdecydowanie najlepsza książka jaką do tej pory czytałam lub graniczy z innymi moimi ulubieńcami ;) Czyta się ją bardzo dobrze. Czytałam ją z pewnymi odstępami czasowymi, by móc poukładać sobie wiadomości, które akurat były przekazywane w książce.

Pewnego dnia w szkole, liceum w Garvin doszło do strzelaniny w stołówce. Nick, chłopak Valerie, zabijał uczniów i nauczycieli. Jego dziewczyna za wszelką cenę chciała go powstrzymać. Biegnąc za nim w pewnym momencie stanęła, zasłoniła Jessicę Campbell, której nigdy nie lubiła i dostała kulą prosto w udo. Po tym Nick strzelił sam do siebie. W stołówce zginęło wiele osób. Jedni przypadkowo, a drudzy specjalnie, a jeszcze inni z powodu obrony reszty, swojego bohaterstwa.

Po tym wydarzeniu Valerie obudziła się w szpitalu, myśląc, że leży w domu, w swoim łóżku i to wszystko to...

Miriam Fraser | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 31 maja 2014

Wow... Ta książka mną wstrząsnęła. Niesamowita historia dziewczyny, którą odrzucili wszyscy za to co nie zrobiła. Znienawidzili za jej nienawiść. Naprawdę nie spodziewałam się tylu emocji w tej powieści. Gorąco polecam do zaznajomieniem się z tą lekturą.

natkuss | 2015-02-18
Na półkach: 2015, Przeczytane, New Adult
Przeczytana: 18 lutego 2015

Wzruszająca opowieść o odnajdywaniu drogi do normalności po wielkiej tragedii. Tragedii, do której nieświadomie przyłożyło się rękę. Teoretycznie bezpieczny sposób wyrażania swojej nienawiści do ludzi staje się zapalnikiem do wybuchu katastrofy. Książka w dość dokładny sposób pokazuje skutki tego wydarzenia, jak wpływa nie tylko na osoby biorące w nim bezpośredni udział, ale również całe środowisko.
O takich historiach jak ta przedstawiona w książce słyszmy na każdym kroku, najczęściej w informacjach z za Oceanu, gdzie dostęp do broni jest praktycznie nieograniczony. Nienawiść szerzy się wszędzie, więc czy gdyby w Polsce posiadanie broni było legalne, też słyszelibyśmy o strzelaninach na każdym kroku? Może zamiast kolejnych dodatkowych fakultetów w szkołach wprowadzić lekcje tolerancji i akceptacji drugiego człowieka by kolejne pokolenia nie wyrastały na „młodych gniewnych”. Książkę zdecydowanie polecam, nie tylko dla nastolatek.

agata | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Genialna książka!! :) Opowieść o dziewczynie, która była dręczona w szkolę, przez kilku uczniów i jej chłopaku, który "uwolnił ją" od nich. Zastrzelił ich po czym sam popełnił samobójstwo. A teraz główna bohaterka - Valeri musi zmierzyć się z rzeczywistością, powrotem do szkoły... Książka o bardzo mocnym przekazie, jest w niej tyle bólu, samotności, ale także nadziei.
Bardzo polecam, na prawdę warto. Zachęcam!! :)

UczulonaNaCzekoladę | 2012-04-28
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

„Życzę ci śmierci”

Czy kiedykolwiek życzyliście komuś śmierci? Może nie tyle, że w głębi serca powtarzaliście z nienawiści: „Dobrze by ci było, gdybyś zdechł”, co zwyczajne powiedzenie do kogoś: „Zabiję cię!”. Wystarczy zły humor, sprzeczka, a już w wyniku gniewu coś takiego ciśnie się nam na usta. Czasem nawet orientujemy się już po fakcie, że coś takiego zrobiliśmy. Że powiedzieliśmy komuś, by spadał na tamten świat. A gdyby tak… te nasze wszystkie życzenia… zaczęły się spełniać? Ile osób by zginęło przez Twój kaprys?
Nick, chłopak Valerine, rozpoczął tamto piekło. Wyją pistolet i na oczach wszystkich zaczął strzelać. Według listy. A potem sam się zabił.

„Dziewczyna, która nienawidzi wszystkich”

Val musi teraz wrócić do szkoły – do miejsca, w którym jest jednocześnie bohaterką i zbrodniarką. Bo to ona wymyśliła tę listę. Teraz musi wejść do szkoły i spojrzeć innym w twarz, wiedząc, że to za jej sprawką ich najbliżsi przyjaciele nie żyją.
Sytuacja w której znalazła się...

Ines | 2011-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2011

I didn't mean for anyone to die.

Koszmar na jawie. Krwawa strzelanina. Śmierć ukochanego. Koniec beztroskiego życia. I zewsząd płynąca Nienawiść.

"Jak potraktować taką krwawą zbrodnię?" - Szekspir

Valerie Leftman nigdy nie zastawiała się nad tym, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z pozornie nic nieznaczącej listy. Listy "Do odstrzału". A jednak to według niej egzekucję na stołówce rozpoczął Nick, chłopak dziewczyny. I choć Valerie o całym planie nic nie wiedziała, została podejrzana o współudział. Nawet jeżeli to ona powstrzymała dalszy rozwój masakry, ratując koleżankę.

W tej książce podoba mi się przede wszystkim to, że pomimo tragicznej śmierci Nicka mogłam go bardzo dobrze poznać. Wspomnienia Valerie z nim związane wydawały się takie realistyczne i codzienne. Polubiłam tego chłopaka.

"Nienawiść" to świetna lektura, która pozostaje na długo w pamięci.