Zapach motyli

Wydawnictwo: Firma LIBERTE

Zapach motyli to fascynującą podróż w okres dojrzewania. Główna bohaterka prowadzi nas korytarzami swojego życia. Pokazuje szare ściany codzienności, zagląda do okien w poszukiwaniu słońca i klucząc w labiryncie niedoświadczenia szuka furtki do dorosłości. Kompleksy, samotność, edukacyjny absurd młodość wcale nie jest łatwa. Kiedy recepty na sukces nie wystarczają, a tęsknota za akceptacją wypiera chore ambicje, pojawia się pewien pisarz... To wzruszająca historia dorastania do kobiecości. Główna bohaterka przypomina Amelię, tyle że w polskim wydaniu! Z nastoletnim zapałem szuka swojego miejsca w życiu. Czy znajdzie? ZAPACH MOTYLI to powieść kontrowersyjna. Autorka kpi z systemu szkolnictwa, który masowo produkuje sprzątaczki, kelnerów i hydraulików na eksport (wyjątki potwierdzają regułę). Z dyplomami, ale bez doświadczenia młodzi-gniewni niewiele zwojują pod flagą biało-czerwoną. Prawda czy prowokacja?

anika | 2014-11-01

"Zapach motyli według Tatiany Bohunow” – tytuł nawet fajny, taki letni, teksty na okładce przednie, a i rekomendacja pani bibliotekarki przekonująca – „powieść podobna do książek Fabickiej”. Wzięłam. Przeczytałam. I kicha.

Książka opowiada historię dziewczyny, która całe swoje życie zajmowała się własną edukacją i spełnianiem oczekiwań innych. Typowa kujonka. Obecnie skończyła studia i nie ma dla niej pracy, więc przeprowadza się na jakiś czas do opuszczonego domku w lesie, gdzie odkrywa smak życia – maluje się, wyprawia bale dla siebie, kupuje jakieś ciuszki, buciki itp.

Humoru w tej książce tyle co na cytatach na okładce. Tekst do myślenia za bardzo też nie daje – stwierdzenia typu ”liczą się głównie znajomości, a nie umiejętności” są dość wyświechtane. Postać głównej bohaterki jest jakaś mało przekonująca, blada, nie ma ona nawet imienia, a jej los jest mi całkowicie obojętny i nie wywołuje cienia współczucia.

Szczerze nie polecam tej lektury. Porównanie jej do książek...

Cecily | 2011-04-01
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdy zaczynałam czytać tę książkę spodziewałam się kolejnej historii zbuntowanej nastolatki, która z nikim się nie liczy, pije, pali itd. Tymczasem znalazłam chatkę w środku lasu, noce pod gołym niebem, zapach leśnych kwiatów i bohaterkę o wielkiej wrażliwości i równie ogromnej miłości do książek. Niepowtarzalny, magiczny nastrój przenika do głębi, a trafne, sarkastyczne obserwacje na temat dzisiejszego świata rozjaśniają nieco mistycyzm powieści. Tylko szkoda, że zakończenie tak strasznie smutne.
Polecam gorąco.

Melody | 2010-06-14

Książka ukazuje prawdę bez owijania w bawełnę. Można być kujonem, skończyć bardzo dobre studia, a ostatecznie i tak wylądować w sklepie za ladą. Zawsze wszyscy mówią: Szkoła jest najważniejsza ! Pamiętaj na pierwszym miejscu zawsze nauka ! Tymczasem główna bohaterka dla której bardzo liczyła się edukacja uświadamia sobie jak wiele przez nią straciła. W książce brakowało mi jednak rozwinięcia. Myślałam, że jeszcze się coś wydarzy, a tu koniec ostatniej strony.

Gargulec | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Pewnego grudniowego dnia, tuż przed Świętami, zajrzałam do biblioteki. Chciałam wypożyczyć sobie jakąś nieskomplikowaną, mało ambitną książkę adresowaną do gimnazjalistek - słowem: potrzebowałam odmóżdżenia, zwłaszcza w dość stresującym Czasie Przygotowania. Wróciłam do domu, połknęłam jednym tchem. Miało być odmóżdżenie, a wyszła... bardzo bogata treść w bardzo lekkiej formie.

"Życie to gra. Zagrajmy!"

Karla | 2011-05-14
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 12 maja 2011

"W ogóle to mam straszne wyrzuty sumienia, kiedy jestem szczęśliwa. Tak jakbym nie miała do tego prawa."

Do przeczytania tej książki skłonił mnie jej kontrowersyjny opis. Autorka porównuje szkołę do cyrku, gdzie każdy musi się podporządkować określonym zasadom. Wspomina także o dżungli, w której panują zupełnie inne reguły. Czym jest ta dżungla? I co tak poukładana dziewczyna może o niej wiedzieć?

Otóż nasza tytułowa bohaterka to bardzo porządna dziewczyna. Na pierwszym miejscu w życiu stawia naukę. Jest przekonana, że na zabawę przyjdzie jeszcze czas, a dzięki nabytej wiedzy osiągnie sukces. Postępuje według "dobrych" rad rodziców, którzy w tresowaniu córeczki, nie dostrzegają, że tak naprawdę pozbawiają swoje dziecko szczęścia. Poznajemy ją podczas nauki w liceum. Szkoły, w którym nie ma czegoś takiego jak równe traktowanie. Dzieci z zamożnych rodzin, mające wpływowych rodziców są faworyzowane. Dziewczyna stawia jednak na edukację i ślepo wierzy w świetlaną przyszłość, którą...

Koara | 2011-05-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: czerwiec 2007

Wydawać by się mogło, że autorka książki przedstawia krytyczny obraz szkolnictwa, opowiadając o tym, że można być kujonem, stracić jakąś część życia na naukę i nic z tego nie mieć, ale ja widzę w tej książce coś więcej. Opowieść o odzyskiwaniu utraconej młodości z niekoniecznie pozytywnym zakończeniem...
Naprawdę warto przeczytać.

TakaJednaMarta | 2016-12-07