X, tom 1

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "X". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
X (The magician)
83-87877-50-6
manga, Clamp, X, fantastyka
komiksy
Kate

Przyszłość. Na gruzach zniszczonego świata grupa osób przygotowuje się do walki. Teraźniejszość, Tokio. Po sześciu latach wymuszonej nieobecności do miasta powraca samotny młodzieniec o dziwnym imieniu, Kamui Shiro (znaczenie znaków: Shiro - "zarządca wilków"; Kamui - "przywódca bogów"). Jego nadejście wyczuwają również osoby o zdolnościach medium, gdyż to on prawdopodobnie dzierży klucz do przyszłości współczesnego nam świata. Taką wizję ma niewidoma wieszczka, księżniczka Hinoto, której główna kwatera mieści się w podziemiach japońskiego parlamentu. Nie mniej oczekiwany jest Kamui ze strony rodzeństwa Mono: Fumy, jego najbliższego przyjaciela z dzieciństwa oraz Kotori - szkolnej miłości. Wszystko jednak układa się nie tak, jakby każde z nich sobie wyobrażało. Kamui przy pomocy mocy parapsychicznych atakuje szpiegujące go bóstwa, a Kotori czuje się głęboko rozczarowana obojętnością, niemal wrogością ze strony Kamui. Hinoto, osoba zdolna wędrować poprzez sny, ma coraz częściej powtarzające się prorocze wizje o rychłej zagładzie Ziemi. Jaką rolę spełnia w tym wszystkim Kamui, który potrafi rozbić świat niczym szklaną kulę...?

źródło opisu: Wydawnictwo J.P.Fantastica, 2000

źródło okładki: http://jpf.com.pl/graf_okladki/ok_x_clamp_01.jpg

Wkp | 2013-07-10

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ LVI

15 letni Kamui wraca po 6 matach do Tokio zmieniony jednak nie do poznania. Ukochana z dzieciństwa, Kotori, miewa o nim dziwne prorocze sny. Cieszy się z powrotu Kamui ale ten nie chce mieć z nią do czynienia. Dlaczego? Kim są dziwni ludzie, którzy atakują Kamuiego by przekonać się czy to on? Co to za dziwną moc, którą Kamui włada? I co ma się wydarzyć w roku 1999?

X to największe dokonanie pań z Clampa. Dzieło ich życia. Dzieło, choć w tym roku mija druga dekada od jego powstania nigdy nie zostało dokończone. Czy warte jest wszystkich tych zachwytów jakie nad nim wypowiedziano? Tak, choć może nie widać tego tak dogłębnie po pierwszym tomie.

Fabuła jest tu świetna, skomplikowana, pełna symboliki (pióra to już wręcz symbol X) i nawiązań do religii, ale nie tylko. Genialne są tu zwłaszcza rysunki - a plenery to prawdziwy majstersztyk. Szczegółowe, mroczne, realistyczne... klimat, który budują przytłacza, zachwyca i mrozi krew w żyłach.

I cóż mogę tu...

Chudi_X | 2016-07-07

Minęło kilkanaście lat odkąd przeczytałem "X" autorstwa grupy CLAMP, mangę, która jest jedną z najlepszych jakie stworzyły. Czy komiks się zestarzał? Z ulgą stwierdzam, iż nie. Zarys głównej fabuły przedstawiony w pierwszym tomie - niepewna i przerażająca wizja przyszłości, w której świat ulegnie zagładzie przeplatany pojedynkami ludzi mającymi zdolność władzy nad wiatrem, piorunami czy potrafiącymi wyciągać miecze z własnego ciała nadal wciąga i nie pozwala na oderwanie się od liczącego nieco ponad 190 stron tomiku. Całość dopełniają wspaniałe, szczegółowe i dokładne rysunki pań z grupy CLAMP.

Hari_Seldon | 2016-08-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Manga o supermocach w liceum. Do pewnej japońskiej szkoły przybywa nowy uczeń, w którym jedna z uczennic rozpoznaje swoją miłość z lat dziecięcych. Nie wie, że los bohatera związany jest z przepowiednią o końcu świata... Fabuła specjalnie mnie nie wkręciła – ot, trochę przemielony motyw znany chociażby z „Czarodziejki z księżyca”. Ze wspomnianym tytułem łączy mangę również duże skupienie się na sferze uczuciowej – tyle, że tutaj przez poważne potraktowanie wypada to mega kiczowato. Także mnożące się tajemnice zamiast intrygować, trochę mnie zirytowały, chociaż spodobał mi się wątek z jedną z bardziej niesamowitych postaci. Rysunkowo trochę odrzuciło mnie na początku – wszystko wygląda jak stereotypowa manga – nienormalnie wielkie oczy i długie nogi czy wiecznie falujące włosy jednej z postaci. Dużym minusem jest również to, iż część męskich postaci wygląda bardzo podobnie do siebie i ciężko ich od siebie odróżnić. Wrażenie robi jednak parę dwustronicowych paneli pokazujących wizje...

Isil | 2011-11-21

Mroczne. Klimatyczne. Smutne.