Trzynaście ćwiczeń europejskich

Wydawnictwo: Bertelsmann Media
6 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biznes, finanse

Pisanie na temat zadany przez innych ludzi albo narzucony przez wypadki nazywam ćwiczeniami. Zadanym tematem jest z grubsza biorąc Europa . Tak wyjaśnia tytuł swojej nowej książki Jacek Bocheński, były prezes Polskiego PEN Clubu i Europejczyk w każdym calu.

Anaberry | 2015-03-03
Przeczytana: marzec 2015

Autor od początku książki wzbudził moją sympatią zabiegiem "zszywania" poszczególnych swoich prac w książkę z użyciem terminologii krawieckiej. Ale to subiektywne uczucie.
Subiektywny jest też mój odbiór - tematy wybranych "ćwiczeń" są mi bliższe niż innych, stąd jedne zaciekawiły mnie bardziej, inne nieco mniej. Ot, jak w każdym tego typu zbiorze.

Największe wrażenie wywarł na mnie taki oto fragment (Ćwiczenie dziewiąte: Wewnętrzna sprawa Rosji, Warszawa, grudzień 1994 – luty 1995):

Na pierwszy rzut oka wszystko sprawiało wrażenie mniej więcej takie: Rosja, wszczynając wojnę w Czeczenii, dokonała podstawowego dla siebie wyboru po kilku latach wahań. Rosja niejako się zdecydowała. Ma być tym, czym zawsze była. Nie będzie więc Rosji nawróconej na „zapadniczestwo”, zreformowanej, nowoczesnej, demokratycznej, tolerancyjnej, pacyfistycznej, liberalnej, postkolonialnej i postimperialnej. Rosja ma być taka, jaka może, musi i umie, swojska dla samej siebie, jaka była za carów i za...

beatah | 2015-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2015