Zapomniani bohaterowie. O bohaterach filmowych polskiego socrealizmu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "W Krainie PRL". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-85660-89-5
film, socrealizm, propaganda, rozprawa

Zwierzchowski nie chce nikogo przekonywać do tego, że lata pięćdziesiąte pozostawiły filmowe arcydzieła. Polemizuje jednak ze stanowiskiem, iż nie pozostawiły niczego, co mogłoby zainteresować dzisiejszego widza. W kulturze, nawet ręcznie sterowanej, istnieje zawsze jakiś element ciągłości; socrealizm w naturalny sposób spajają z sąsiednimi okresami biografie wielu twórców, przyzwyczajenia widzów, tradycja wreszcie. (...) Zwierzchowski pokazuje w jaki sposób w kinematografii polskiej lat 1949-1955 dokonywał się osobliwy kompromis między życzeniami, jakie stawiała władza, filmowymi technikami, wreszcie - ambicjami, którymi kierowali się (niektórzy przynajmniej) twórcy, docieka, jak poszukiwano w miarę atrakcyjnej formuły dla kina obciążonego propagandową misją (z recenzji prof. Wojciecha Tomasika).

źródło opisu: TRIO, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2013-01-10

Politycznie poprawni

Mało już dzisiaj pamięta bohaterów filmów socrealistycznych. Nawet jeśli kołacze się komuś po głowie fabuła jednego czy drugiego filmu z tego okresu (np. „Przygoda na Mariensztacie”), to nazwiska ich bohaterów nic nie mówią. Filmy nakręcone w zgodzie z poetyką realizmu socjalistycznego odchodzą w niepamięć, a wraz z nimi postacie murarzy, spawaczy, szlifierzy, rolników, działaczy partyjnych oraz, oczywiście, wrogów ludu pracującego miast i wsi. Piotr Zwierzchowski zastanawia się, dlaczego.

Polski socrealizm nie tkwił przecież w próżni. Niektóre elementy poetyki filmów z lat 40. i 50. wiele mają wspólnego z kulturą masową. Posługują się stereotypami fabularnymi i konstrukcyjnymi, kreują typowych bohaterów, spełniają zasadnicze funkcje kultury masowej: terapeutyczną – pozwalającą widzowi oderwać się od rzeczywistości, regulacyjną – rozpowszechniającą wzory pożądanych w danej społeczności zachowań i wartości, integracyjną – wywołującą poczucie wspólnoty. Filmy...

mota | 2012-12-05
perez550 | 2012-10-29