Na przykładzie mojego brata

Tłumaczenie: Arkadiusz Żychliński
Wydawnictwo: Czytelnik
Am Beispiel meines Bruders
nazizm, wojna, rodzina, polityka, rozliczenie
Róża_Bzowa

Opowiadanie niemieckiego pisarza Uwe Timma z 2003. Jest to dzieło rozrachunkowe, w którym pokolenie Niemców nie biorące bezpośredniego udziału w zbrodniach II wojny światowej z uwagi na wiek, rozlicza się z tym czasem, przez pryzmat postępowania członków swoich rodzin. Autor opisuje wojenne i powojenne losy swojej rodziny, wspierając się zapiskami z autentycznego pamiętnika swojego brata...

Opowiadanie niemieckiego pisarza Uwe Timma z 2003.
Jest to dzieło rozrachunkowe, w którym pokolenie Niemców nie biorące bezpośredniego udziału w zbrodniach II wojny światowej z uwagi na wiek, rozlicza się z tym czasem, przez pryzmat postępowania członków swoich rodzin. Autor opisuje wojenne i powojenne losy swojej rodziny, wspierając się zapiskami z autentycznego pamiętnika swojego brata (Karla-Heinza), który poległ na Ukrainie w 1943, po dobrowolnym zaciągu do Waffen-SS.

Timm zadaje pytania o stopień wiedzy społeczeństwa niemieckiego na temat zbrodni wojennych popełnianych na wschodzie, demaskuje psychologiczne mechanizmy obronne, zastanawia się nad powodami dobrowolnego wstępowania do jednostek frontowych. Ponadto książka zawiera opisy rzeczywistości niemieckiej lat wojennych i powojennych, trudności gospodarczych (rodzina zajmowała się kuśnierstwem) i miast (np. Hamburga i Koburga).

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

alexanderson | 2012-01-18
Przeczytana: 2009 rok

Podobnie jak Martin Pollack w "Śmierci w bunkrze" usiłował zrozumieć, jak jego nieznany ojciec został zbrodniarzem wojennym, tak Uwe Timm próbuje ze szczątkowych zapisków frontowych i rodzinnych wspomnień zrekonstruować losy i czyny brata − dobrowolnego członka Waffen-SS. Ponieważ więcej tu pytań niż odpowiedzi i więcej osobistych myśli niż faktograficznych szczegółów − udaje mu się to, moim zdaniem, znacznie lepiej literacko niż nagrodzonemu za swoją książkę Angelusem koledze po piórze, który przecież też w pełni nie rozwikłał zagadki.
Niepoznawalność wszystkiego do końca, luki w naszej znajomości faktów, wypieranie ich z pamięci przez innych...
"Nic o tym nie wiedzieliśmy..."

Rozważanie autora o swoim bracie, żołnierzu dywizji Totenkopf, którego nie poznał bo kiedy ss man zginął ten miał jakiś rok czy coś. Warto przeczytać, be są tam fragmenty pamiętnika tego żołnierza - urywane, chaotyczne zapiski z pola walki

TeeS | 2016-10-01
CinemaParadiso | 2016-06-07