Dookoła sprawy świętego Stanisława

2003-01-01
2003-01-01
83-87933-10-4
Historia Polski Średniowiecze Święty Stanisław Bolesław II Śmiały

Największym atutem książki Prof. Plezi, jest analiza kroniki Kadłubka. Pomimo tego, że kronika Mistrza Wincentego uznawana jest raczej za dzieło literackie, prof. Marian Plezia w bardzo obrazowy sposób dochodzi do ciekawych wniosków. Jeżeli chodzi o pozostałe źródła, nie znalazłem nic nadzwyczajnego – może jeszcze na uwagę zasługuje analiza Żywotu Mniejszego Wincentego z Kielczy. Pomimo tego, że autor raczej - jeśli można tak powiedzieć – jest zwolennikiem Świętego Stanisława, można znaleźć w tej pracy, wiele ciekawych wniosków. Przede wszystkim chylę czoła dla podsumowania osobowości, dokonań i ogólnego podsumowania panowania Bolesława II. Sama fascynacja osobą św. Stanisława, mnie osobiście nie przekonuje, jednak sama praca jest ważna, dla ugruntowania wiedzy i opinii dotyczącej konfliktu i wynikającego z niego kryzysu przełomu lat 1078/1079 XI wieku. Osobiście, potrzebowałem takiej pozycji. Chociaż, Autor pomija kilka istotnych dla sprawy faktów, część innych interpretuje na własną korzyść, to dzięki lekturze, znalazłem nowe wątki do badania sprawy zarówno upadku Bolesława II jak i samego kultu św. Stanisława oraz zawiłych losów naszego kraju pod panowaniem Piastów. Mogę z czystym sumieniem polecić lekturę książki.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się ze sprawą św. Stanisława. A także dla tych, którzy chcą zobaczyć rzemiosło historyczne najwyższej próby, wzorcową krytykę źródła i błyskotliwą interpretację. Nienaganny styl, jasny i precyzyjny, a zarazem żywy i potoczysty - sama przyjemność czytania.

Pozycja kompetentna i dociekliwa, ale dość przegadana. Nie sądzę, żeby była interesująca dla laika.

• Historia do roku 1385
  • Lewa