Dookoła sprawy świętego Stanisława

Wydawnictwo: Homini
83-87933-10-4
historia
Cessna_atakuje

Książka Mariana Plezi o „sprawie św. Stanisława biskupa”, choć napisana przed ponad dwudziestu już laty, zasługuje na przypomnienie choćby z tej racji, że jest owocem długoletnich przemyśleń autora, który „sprawy” św. Stanisława dotykał w wielu artykułach i rozprawach specjalnie jej poświęconych (ich zestawienie podajemy w bibliografii), a także głębokiej znajomości Kroniki Polskiej Anonima zwanego Gallem oraz Kroniki Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem, które są podstawowym źródłem dla poznania sprawy św. Stanisława i początków jego legendy. To „obycie” z tematem oraz znakomite pióro i jasność wykładu sprawiają, że ta książka, w której nie brakuje dociekliwych fachowych analiz, jest strawna i pouczająca także dla czytelnika bez historycznego wykształcenia, choć niewątpliwie wymaga od niego sporo uwagi i intelektualnego wysiłku.

(Z Posłowa o. Jana Spieża)

źródło opisu: Wydawnictwo Homini, 2003

źródło okładki: http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=180

Nifelinord | 2013-06-09
Przeczytana: 2013 rok

Pozycja kompetentna i dociekliwa, ale dość przegadana. Nie sądzę, żeby była interesująca dla laika.

Shahrivar | 2012-10-06
Przeczytana: styczeń 2005