August Strindberg

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
August Strindberg
Inez

Książka ta określana jest przez krytykę szwedzką jako mistrzowskie dzieło na temat Strindberga, zmieniające nasze pojmowanie tego kontrowersyjnego pisarza.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988

źródło okładki: www.conrada11.pl

kinzetka | 2013-10-11
Przeczytana: 11 maja 2013

Nie wiem jak inni, ale ja lubię sięgać po dobrze napisane biografie. Będąc młodą przeczytałam kilka dramatów Strindberga. Kiedy w antykwariacie wpadła mi książka Lagercrantza, kupiłam ją nie zastanawiając się wiele. Aż wstyd się przyznać, ale musiało minąć bez mała dwadzieścia lat, żebym książkę przeczytała.
Strindberg postrzegany jest jako człowiek ponury. Rzecz ma się jednak nieco inaczej. Po przeczytaniu (bardzo dobrej zresztą) biografii pióra Lagercrantza, Strindberg jawi się jako człowiek popędliwy, targany wątpliwościami i namiętnościami. Co ciekawe, Lagercrantz już w jednym z początkowych rozdziałów pisze, iż Strindberg lubował się w przesadzie językowej. Wręcz nadużywał na przykład słowa „samobójstwo”, szafował nim na prawo i lewo. Autor biografii pisze, że „w leksykonie Strindberga powinno się (...) słowo samobójstwo przekładać raczej jako >>silne wzburzenie

Nozvoko | 2016-01-19
Przeczytana: 2006 rok