Szczęśliwy traf

Wydawnictwo: Świat Książki
Serendipity
978-83-247-2191-7
powieść - XXI w.,

Powieść obyczajowa. Pełna zdarzeń historia kilku pokoleń Amerykanek włoskiego pochodzenia, których życie zależy od tytułowego „szczęśliwego trafu”. Carrie Manning, zagubiona po śmierci matki, słynnej aktorki i zagadkowej kobiety, próbuje poznać przeszłość swej rodziny, odkrywając niezwykłe losy mamy, babki i prababki, i mroczny sekret, pogrzebany na trzydzieści lat. Czy dzięki temu zrozumie wreszcie siebie? Wspaniałe portrety kobiet, zmagających się z życiem na różne sposoby w odmiennych czasach.

źródło opisu: empik.com

Alicja | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Przyjemna i ciepła opowieść o losach czterech pokoleń Amerykanek włoskiego pochodzenia owiana nutą rodzinnej tajemnicy.Poznajemy kobiety silnie emocjonalne z różnymi priorytetami życiowymi, do realizacji których dążyły nie zważając na piętrzące się przeszkody i problemy.Przekazywały z pokolenia na pokolenie to co było dobre i niestety to co było złe.Każda z nich na swój sposób chciała być w centrum uwagi i być podziwiana.W tej rodzinie wszyscy się nawzajem krzywdzili.Życie każdej z nich było pełne wyrzeczeń i poświęcenia na różne sposoby.Główna bohaterka Carrie zagubiona po śmierci matki za namową chłopaka i przyjaciółki postanawia poznać losy swoich przodków. W tym celu spotyka się ze znajomymi swoich antecesorów i poznaje tajemnice skrywane od lat. Nie są to tajemnice wielkiego kalibru, jednakże wpłynęły na losy kolejnych pokoleń. Czy Carrie wzbogacona o wiedzę przeszłości rodzinnej odnajdzie swoją drogę w życiu? Co przekaże następnym pokoleniom?

BagatElka | 2014-09-05
Przeczytana: 04 września 2014

Książka-cacuszko.
Niewielki,poręczny format,wygodny w czytaniu druk i twarda,lakierowana okładka.Przyjemnie się na nią patrzy,idealnie pasuje do niewielkiej nawet torebki i można się poczuć przez chwilą prawdziwą elegantką z przeszłości.
Tak wiem ,wszystkie snoby i inteligenci zadrżą teraz z odrazy i spojrzą z politowaniem bo jak to tak zachwycać się okładką.Ona ma być toporna,szara jak najpodlejszy papier toaletowy i najlepiej związana konopnym sznurem.
A ja lubię jak jest pięknie.
I jest piękna nie tylko oprawa ale przede wszystkim treść,która w tej niewielkiej książeczce zawiera aż trzy historie,całe bogactwo uczuć,zdarzeń i powoli odkrywanych faktów z przeszłości.
Namiętność,pasja,miłość i zdrada.
Jest też tajemnica z przeszłości i chociaż w tym wypadku to żaden mrożący w żyłach krew dramat to jednak dotyka naszych ludzkich słabości i pragnień.
Wiele opowieści z sekretami w tle za mną i wiele przede mną,a ta dołączy do grona ulubionych.
I to szczęśliwy traf,że na nią trafiłam.

Anna | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Każda rodzina ma swoje tajemnice, niemal w każdej istnieje jakiś konflikt pokoleniowy, urazy, niedomówienia, o których dowiadujemy się po latach.
W tej książce poznajemy historię czterech pokoleń kobiet, kobiet o wyraźnych charakterach, poszukujących w życiu swojego miejsca, pasji oraz ich realizacji. Historię tę poznajemy niejako retrospektywnie, a przyczynkiem do jej rozwikłania staje się śmierć Rosy, matki Carrie, która chce wyjaśnić i zrozumieć, dlaczego jej matka przez ponad 30 lat nie utrzymywała kontaktów ze swoją matką, nadal żyjącą - sławną w latach 60-tych i 70-tych - aktorką musicalową Lu Lawson, dlaczego ona sama była pozbawiona kontaktów z babką, dlaczego tak mało mówiło się o jej ojcu, znanym autorze wielu sztuk na Broadwayu? Dlaczego Rose po śmierci męża zrezygnowała z dostatniego życia i poświęciła się działalności charytatywnej, wyprzedając niemal cały swój majątek?
Trudne dla Carrie poszukiwanie prawdy o dawnych konfliktach, urazach i tajemnicach pozwala jej na...

mroźny_poranek | 2015-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2015

"Szczęśliwy traf" to historia zawiłych relacji rodzinnych pomiędzy trzema pokoleniami kobiet.
Kobiet, które były tak naprawdę nieszczęśliwe, a które poróżniły błędy przeszłości.
Po latach najmłodsza z pokolenia - Carrie - postanawia rozgryźć i wyjaśnić, co tak naprawdę się stało pomiędzy jej matką a babką - sławną aktorką.

Książka ogólnie napisana jest dość interesująco.
Autorka potrafiła zbudować napięcie, co powodowano ciekawość czytelniczą odnośnie kolejnego rozdziału.
Jednak kiedy dobrnęłam do końca i dowiedziałam się, co było przyczyną zerwania kontaktu pomiędzy Lu Lawson - sławną aktorką a jej córką, niejaką Rose, bańka pękła.
Autorka mogła wymyślić coś bardziej efektownego.
To spowodowało, że dałam tylko sześć gwiazdek.

Monika | 2013-03-28
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 marca 2013

Po "Szczęśliwy traf" sięgnęłam przez przypadek i jestem mile zaskoczona.
To naprawdę dobra powieść o losach czterech pokoleń kobiet. Każda z nich była inna, każda wyjątkowa, dla każdej co innego było ważne, co innego zżerało ich sumienia.
Ciepła historia rodzinna na koniec (mam nadzieję!) długiej zimy.

allison | 2012-07-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 10 lipca 2012

Spodziewałam się bardziej klimatycznej powieści i bardziej złożonej tajemnicy sprzed lat. Niestety, książka okazała się dość pospolita, chociaż przyznam, że czyta się ją szybko i całkiem przyjemnie.
Postacie są wyraziste, rodzinny sekret odsłaniany jest stopniowo, a całość napisana jest lekkim stylem.

Okładkowa recenzja zawiera poważny błąd rzeczowy - to nie matka bohaterki była znaną aktorką, lecz jej babcia.

kasandra_85 | 2011-12-26
Przeczytana: grudzień 2011

Anna-mojeksiążki | 2011-11-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: listopad 2011

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Louise Shaffer i ... na pewno nie ostatnie. Przyciągnęła mnie piękna okładka, jednak wnętrze również okazało się niezwykłe.

"Szczęśliwy traf" to fascynująca saga o trzech pokoleniach kobiet, Włoszkach mieszkających w Ameryce. Trzy charaktery, trzy indywidualności, niepowtarzalne kobiety - babka, matka i córka. Opowieść niezwykle klimatyczna, plastyczne opisy sprawiają, że z czasów współczesnych przenosimy się na Brodway lat 60-70tych - teatry, musicale.... Śledzimy akcję z dwóch perspektyw, które się z sobą splatają.

Książka rozpoczyna się, wbrew pozorom banalnie, poznajemy główną bohaterkę, Carrie, w chwili, kiedy zmarła jej matka, rozeszła się z chłopakiem i próbuje jakoś poskładać swoje życie. Jest w nim jednak wiele niewiadomych, które najwyższa pora wyjaśnić. I na tym kończy się banalność tej historii :)
Carrie przez większość swojego życia...

virgo123 | 2015-12-12
Przeczytana: 27 lutego 2015

Wiem, że nie każdemu ta książka przypadła do gustu, ale mnie się bardzo podobała.

KsiążkoholiczkaxD | 2015-03-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam