Szantopierz i archanioł

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1835-2
nietoperze, Kaszuby, Bóg, fantasy
Susie

Ciepła i pełna uroku powieść fantasy z elementami realizmu. Historia nietoperza i jego rodu splata się z losami mieszkańców kaszubskiej wioski w okresie wyborów. Ta niewielka, lecz obfitująca w mnóstwo wydarzeń i napisana z ogromną wyobraźnią książka przybliża czytelnikowi życie i problemy „ludu lotnego” („Zginąć śmiercią nielotnej, kiedy jest się lotnym, to już ostatnie dno”) i jest zarazem ironiczną metaforą współczesnego życia społecznego.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3112,tytu...»

Ela | 2015-06-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Piękna filozoficzna opowieść o tolerancji, fanatyzmie, skutkach przełamywania własnych ograniczeń oraz zgodzie na bycie sobą, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wszystko ubrane w formę fantastycznej bajki. I jak to w bajkach bywa uważny czytelnik bez trudu znajdzie drugie dno i ukryte przesłanie.

Prawdziwa i mądra. Ukazuje realia współczesnego życia społecznego z przymrużeniem oka, skłania do przemyśleń, ale nie razi nachalną dydaktyką. A do tego jest po prostu urocza :). Polecam.

miqa | 2011-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 02 listopada 2011

„Szantopierz i Archanioł” to kolejna książka Anny Borkowskiej pisarki, tłumaczki i historyka. Jednak jest to pierwsza książka tej polskiej pisarki, którą miałam okazję ostatnio przeczytać. Tytułowym „szantopierzem”, bo pewnie nie każdy zna to słowo, jest właśnie nietoperz Żuczek, a postaci archanioła chyba nie muszę na razie objaśniać.

Przyznam szczerze, że mam odrobinkę mieszane uczucia odnośnie tej książki. Z jednej strony mi się podobała, ale z drugiej nie wniosła nic do mojego życia. Jest to powieść dobra zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Polecam, jeśli ktoś ma odrobinkę czasu i chce spędzić czas z książką.

[ Ciąg dalszy recenzji: http://miqaisonfire.wordpress.com/2011/11/02/93-szantopierz-i-archaniol-anna-borkowska/ ]

Teano | 2016-04-01
Przeczytana: 27 marca 2016

Rewelacja! Tyle mądrości w takiej cieniutkiej książce!
I do tego merytorycznie bez zarzutu i z humorem napisana. Gorąco polecam!

MALOWANA | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

A ja dziwiłam i dziwiłam i śmiałam czasami też. Kto chce przeczytać niech się nie zastanawia. Krótka sprawa i bardzo przyjemna.

ejotek | 2012-09-22
Przeczytana: 20 września 2012

Anna Borkowska to pisarka, tłumaczka oraz historyk. Napisała ponad dwadzieścia książek, choć ja nie znam żadnej z jej dorobku. To moje pierwsze spotkanie z jej książką, do tego z gatunku fantasy.
Kiedy wzięłam tą pozycję do ręki na stoisku i przeczytałam fragment tekstu z okładki "... to ciepła i pełna uroku powieść fantasy...", pomyślałam, że tego właśnie szukam. To będzie miłe spotkanie z gatunkiem, do którego nie czuję sympatii a do tego wypełnię wyzwanie wrześniowe. Jednak kiedy zaczęłam czytać...
Książka składa się z dwóch wątków. Pierwszy wątek to historia rodu nietoperzy (czyli szantopierzy) z głównym bohaterem Żuczkiem i jego żoną Szczypawką. Zostali oni wykluczeni ze stada przez nowego przywódcę i znaleźli schronienie u Archanioła, drewnianej figury, która przybiera różne postacie. Autorka opisuje najpierw narodziny Żuczka, jego poznawanie świata a następnie życie poza nietoperzową rodziną.
Drugi wątek to świat ludzi z Kaszub, ich problemy związane z wyborami oraz objęcie...

| 2014-08-07
Przeczytana: 08 sierpnia 2014