Uczta naszego życia

Świat Książki
2011-01-01
2011-01-01
Zofia Grudzińska
uczta naszego życia butturini włochy jedzenie

Jesteś tym, co jesz

Opowieść pełna smaków i zapachów włoskiej kuchni: o "voglie" np. na truskawki oprószone ricottą albo karczochy duszone w oliwie z miętą, o wspomnieniach dzieciństwa, wreszcie o prostych, codziennych rytuałach, które przywracają chęć do życia.
"Potem, gdy już stępimy ostrze głodu, przyjdzie czas na rozmowę i śmiech, ale ani przez chwilę nie zaniedbamy tej sprawy żywotnej wagi, jaką jest jedzenie - odprawiając święto nasze, jak nam przystoi: ucztę naszego życia."

Opowiedziana z pasją historia walki autorki o zdrowie męża, dziennikarza rannego w Rumunii i ciężko doświadczonego przez depresję.
Balsamem na rany duszy okazuje się wyjazd do Włoch - kraju, w którym małżonkowie poznali się i przeżyli najpiękniejsze lata na początku swojego związku.
Walka z chorobą nie jest jednak łatwa. Wymaga od żony wielu zabiegów, pomysłowości, a przede wszystkim cierpliwości.

Paula Butturini pięknie i przekonująco opowiada o przygotowywaniu i celebrowaniu posiłków, których smak, aromat i systematyczność wprowadzają powoli w życie jej mężczyzny ład i spokój. Jej samej także pomagają zmierzyć się z problemem, gdyż - jak pisze autorka - depresja pochłania nie tylko chorego, ale zamyka w więzieniu również jego bliskich.

"Uczta naszego życia" to nie tylko opowieść o walce z chorobą i szukaniu pocieszenia oraz szczęścia w codzienności i jej urokach. To również wielka pochwała prostej, ale smacznej kuchni, która zbliża ludzi do siebie i przypomina czasy dzieciństwa, gdy zapamiętuje się pierwsze charakterystyczne smaki i zapachy.

Autorka sporo miejsca poświęciła także swoim rodzicom i dziadkom oraz ich wpływie na własne życie. Niektóre wspomnienia są dramatyczne i bardzo smutne (np. relacje z matką, która również cierpiała na depresję),inne są pełne optymizmu i radości oraz humoru (np. opowieści o rodzinnej kuchni, pełnej tradycji włoskich oraz będącej nie zawsze udanym połączeniem italskich i amerykańskich smaków).

Polecam wszystkim miłośnikom południowych klimatów, a także tym, którzy lubią literaturę faktu. Proszę jednak pamiętać, by nie sięgać po tę książkę z pustym żołądkiem, bo opisy potraw, ich kuszącego wyglądu i zapachu bardzo pobudzają apetyt:).

Książka z serii podnoszących na duchu za pomocą jedzonka. Choć stanowczy plus za to że bardziej podnosi na duchu niż jest o jedzonku. Sama się dziwię co JA! tu właśnie napisałam, ale w przypadku właśnie tej książki i tej problematyki proporcje są bardzo dobrze wyważone.

• 2011
  • Italia
  • Przeczytane 2018 (19)
  • Babskie
  • Południe europejskie - Dolce Vita
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki Uczta naszego życia