Dziwki w historii: Prostytucja w społeczeństwie zachodnim

Okładka książki Dziwki w historii: Prostytucja w społeczeństwie zachodnim Nickie Roberts
Okładka książki Dziwki w historii: Prostytucja w społeczeństwie zachodnim
Nickie Roberts Wydawnictwo: ALFA, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Whores in History. Prostutution in Western society
ALFA, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
83-86857-75-7
Leszek Engelking
prostytucja feminizm sex wschód historia

Podtytuł: "Prostytucja w społeczeństwie zachodnim" wraz z tytułem nieźle oddają treść. Książka podzielona została na rozdziały poświęcone poszczególnym epokom (niekoniecznie tożsamym z literackimi lub jakimikolwiek innymi) — od prehistorii do współczesności.

Widać, że Autorka nie jest teoretykiem z nosem w księgach i formalnym wykształceniem historycznym. Jest praktykiem, co ma swoje wady i zalety. Na pewno bardzo dobrze zna temat. To po prostu rzuca się w oczy — mnogość przykładów, cytatów... A także zrozumienie pobudek, sytuacji i uwarunkowań ekonomicznych czy społecznych. Ale czasami wyciąga wnioski, które nie wydają mi się uprawnione (acz zapewne są wygodne i dopasowane do wyjściowej tezy). Niemniej jednak to książka historyczna, jeśli ktoś liczy na pikantne szczegóły, rozczaruje się.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/06/dziwki-w-historii-przeglad.html

Już w przedmowie Nickie Roberts zastrzega sobie stronnicze podejście do tematu i bycie całym sercem po stronie nie ukazującej skruchy dziwki. I dobrze. Po wiekach mizoginistycznych tekstów, po wiekach zamykania kobiet w domu i pomawiania ich o najgorsze grzechy, a wręcz bycie największym grzechem (jak pisał Klemens z Aleksandrii: „Każda niewiasta powinna zapłonąć ze wstydu na myśl, że jest niewiastą.”, Jan Chryzostom: „Żadna z dzikich bestyj nie jest tak szkodliwa jak kobieta.”, święty Paweł: „To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny. Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania...”),nie zaszkodzi, jeśli powstanie choćby jedna monografia ukazująca kobiety zajmujące się nierządem w innym niż grzeszne, świetle.
Widać że Nickie Roberts włożyła w pisanie wiele pracy. Dominującą kwestią jest historia prostytucji, ale mamy i szerszy kontekst. Roberts zaczyna od prapoczątków, matriarchatu i kultu Wielkiej Bogini. Pisze o społeczeństwach Mezopotamii i Egiptu, kiedy do głosu powoli dochodzili mężczyźni. Na poważnie do niszczenia kultu bogini zabrali się Hebrajczycy wierzący w mściwego Jahwe. Wystarczy przeczytać Stary Testament i zepchnięcie kobiety do roli istoty posłusznej mężczyźnie, pozbawionej jakichkolwiek praw jawi się z całą ostrością. Dalej Roberts pisze o sytuacji kobiet w Grecji i Rzymie i w końcu przechodzi do epoki narodzin chrześcijaństwa. Przedstawia traktowanie kobiet od średniowiecza po dzień dzisiejszy.

całość tutaj: http://kinzetka.blogspot.com/2014/04/nickie-roberts-dziwki-w-historii.html

• Seksuologia
  • Zakazane
  • Psychologia
  • VOLUMEN
  • Popularnonaukowe
  • Erotyk - seks

Dodaj cytat z książki Dziwki w historii: Prostytucja w społeczeństwie zachodnim