Kot Prot

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Cykl: Kot Prot (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
The Cat in The Hat

Kot Prot od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci, a teraz wraca w nowej odsłonie: z twardą okładką, idealnie dostosowaną do potrzeb najmłodszych czytelników. Kot Prot umila dzieciom deszczowy dzień i zabawia je podczas nieobecności mamy. Jak się okazuje, mogą wyniknąć z tego niemałe kłopoty. Kot Prot to nie lada psotnik, którego sztuczki są naprawdę groźne, szczególnie dla... niego samego!

Legendarna postać stworzona przez Dr. Seussa jest świetnie znana amerykańskim czytelnikom, a dzięki znakomitemu tłumaczeniu Stanisława Barańczaka ma szansę bawić także polskie dzieci. Książka zawiera suplement z tekstem bajki w języku angielskim.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1325/Kot-Prot

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1325/Kot-Prot

Villiana | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Dla mnie pozycja bardzo letnia. Nabyłam jakiś czas temu i dopiero teraz zdołaliśmy przez nią przebrnąć.

Dzieciakom od zawsze podobała się bajka, gdzie do dwójki dzieci przybywa Kot w Kapeluszu i zabiera je za każdym razem w nową, pasjonującą, edukacyjną wyprawę. Tutaj tego nie było, spodziewałam się jakiegoś podobnego schematu, ale się zawiodłam.

Kot Prot zostaje tutaj przedstawiony jako Specjalista od Psot i tak też faktycznie jest. W deszczowy dzień, kiedy dzieci nudzą się w domu, odwiedza je Kot w Kapeluszu i… niestety, nie zabiera ich nigdzie, nie pokazuje im też nic fajnego, co można robić w domu w czasie deszczu, tylko robi z siebie błazna i ogólny burdel w domu. Dobrze, że chociaż potem po sobie sprząta, to był chyba jedyny edukacyjny element tej opowieści. Ach, no i jeszcze można poćwiczyć angielski, o ile najpierw nie połamiemy sobie języka na polskiej wierszowanej części ;)

Początek fajny, oczekiwania duże, potem było już tylko słabiej.

Wkp | 2017-07-14
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 14 lipca 2017

KOT… PSOT

Dr. Seuss to prawdziwa legenda literatury dziecięcej. Swoją karierę rozpoczął w roku 1927 roku i do śmierci, która nadeszła 64 lata później, stworzył ponad sześćdziesiąt książek, w tym takie legendy jak „Jak Grinch ukradł Święta”, „Lorax” czy „Horton słyszy Ktosia”. Teraz, dzięki wydawnictwu Media Rodzina, trzy z jego utworów znów trafiły na księgarskie półki, w tym znakomity „Kot Prot”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów autora.

Kim jest tytułowy Kot? Bo na pewno nie zwyczajnym zwierzakiem. O tym przekonuje się dwójka dzieci, która pewnego deszczowego dnia, siedząc samotnie w domu, nudzi się niemiłosiernie, nie mogąc pobawić się na dworze, a do powrotu mamy zostało jeszcze wiele godzin. I wtedy zjawia się Kot w kapeluszu – Kot Prot. Hania i jej brat go nie znają, ale, choć nie powinny wpuszczać nikogo pod nieobecność rodziców, przybysz zaczyna panoszyć się w ich mieszkaniu. Tylko mieszkająca w akwarium rybka zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie...

eR_ | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

Pisarz ten zadebiutował w 1937 roku i jak czytam w Wikipedii, jego dzieło można uznać za kamień milowy w historii literatury dla dzieci. Jego książeczki odrzucane przez kolejnych wydawców, gdy wreszcie ujrzały "światło dzienne" z miejsce zyskały uwielbienie wśród młodych czytelników. Złożone z podstawowych słów mogą służyć jako doskonałe dzieło do nauki czytania.

"Kot Prot" to opowieść o zwariowanym kocie w wielkim kapeluszu który odwiedza dzieci w pewien deszczowy dzień. Wielki rozrabiaka który potrafi wszystko popsuć. Jednak, gdy zbliża się pora powrotu mamy, umie także ponaprawiać to co popsuł.

Podsumowując doskonała zabawa zapewniona. Dzieło tłumaczone przez Stanisława Barańczaka jest znakomitym przykładem na to, jak powinna wyglądać książka dla dzieci. Bawi, uczy, wzbudza emocje. Dodatkowo to wydanie zawiera także wersję angielską, dla wszystkich tych, którzy szlifują obcy język. Polecam.

Żałuję, że przygód zabawnego kota Prota nie znałam w dzieciństwie. :-)

Alicya Oss | 2015-04-01

W czasie deszczu dzieci się nudzą – to powszechnie znana prawda. Z pomocą uwięzionemu w domu rodzeństwu, przybywa kot w kapeluszu, czyli znany mistrz psot. Przy okazji swoich żartów oprócz tego, że zapewnia dzieciom rozrywkę, demoluje mieszkanie. Większość jego pomysłów kończy się bowiem katastrofą. Jedynie rybka, dzielnie próbuje pozbyć się nieproszonego gościa i powtarza jak mantrę:

Gdy nie ma w domu Mamy,
Nikogo nie wpuszczamy!

Niestety swoim nawoływaniem – najpierw ze słoika, później z czajnika (z wrażenia też mi się zrymowało) – nie wskórała zbyt wiele. Jak się skończy przygoda z Kotem Protem, mistrzem psot? Co powie Mama, gdy wróci do domu? A co ważniejsze: Co dzieci powiedzą Mamie? O tym musicie przekonać się sami.

Całość tekstu na:http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/04/kot-prot-mistrz-psot-kot-prot-dr-seuss.html

musia | 2016-04-22
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

doskonałe tłumaczenie S. Barańczaka. Nie tyle treść jest istotna, co świetna zabawa wierszem i dowcipnymi obrazkami. Jak w większości książek tego autora.

vobi | 2016-05-03
Przeczytana: 02 maja 2016

W oryginale "Kot Prot" to prosta rymowana opowieść, idealna do nauki czytania. Tekst przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka jest kolorowy, skrzący się humorem i zaskakujący. Ale .... zdecydowanie nie jest prosty. Moja 8-letnia córka najpierw zaczęła czytać go sama, szybko jednak poległa, tekst okazał się dla niej za trudny. Potem ja zaczęłam jej czytać, ale też wymiękłyśmy po kilku stronach, za dużo słów, niezrozumiałych dla 8-latki.
Na koncu ksiażki można przeczytać tekst angielski, faktycznie jest znacznie prostszy, ale niestety córka nie zna jeszcze na tyle języka angielskiego.
Myślę, że za rok podejmiemy drugie podejście.

trvskavkova | 2018-05-19
Isil | 2017-07-15