Bratanek Wittgensteina: przyjaźń

1997-01-01
1997-01-01
Marek Kędzierski
literatura austriacka Marek Kędzierski

Mistrzowsko napisane wspomnienie o przyjacielu autora, Paulu Wittgensteinie. Poznają się w chorobach - płuca Thomasa po przebytej gruźlicy są w opłakanym stanie, podobnie jak psyche Paula. Jeden co jakiś czas ląduje w oddziale pulmonologii, drugi psychiatrii. Obydwaj zmierzają do przedwczesnej śmierci, co jest dla nich jasne. Razem przeżywają swoje fascynacje muzyczne, kulturowe, siedząc w kawiarni Sachera obmyślają i obgadują życie i wygląd przechodzących ludzi. Ich cierpienia wyostrzają zmysły i pisarz celnie opisuje postawy ludzkie wobec chorych, umierających. Jednocześnie pastwi się intelektualnie nad swoim krajem, zwyczajami, politykami. Książka wymaga skupienia, ale odpłaca pięknym językiem i godną przemyśleń historią. Dlaczego odwracamy się od śmierci, dlaczego nie potrafimy stawić czoła cierpieniu tych, których kochamy? Co za blokada nie pozwala zachować się do końca "po ludzku"? a może to właśnie jest ludzkie? Nieludzkość...

Pierwsze, a zarazem bardzo przyjemne spotkanie z Bernhardem. Dobrym i zwięzłym opisem książki jest według mnie fragment wyliczanki jej cech wyłowiony z posłowia Marka Kędzierskiego - "epizodyczność narracji, polemiczne zacietrzewienie, uszczypliwa satyra na przeciwników, kwestionowanie wszelkich autorytetów, konflikt między cnotami obywatelskimi, czyli mieszczańskimi, a realnym społeczeństwem (...) talent i beztalencie, przeciętność i wybitność, prawda i pozór, szczerość i obłuda, muzyka i fałsz". Dużo, choć nieco podkoloryzowanych, wątków autobiograficznych oraz ciekawostek z życia Wittgensteinów. Szczególnie ta niecodzienna forma narracji przykuwa uwagę, ponadto nieoczywista i zakamuflowana ironia - Bernhard nawet gdy się śmiertelnie oburza, nie wierzymy, że robi to na poważnie. A w końcu stosunek autora do uroków wielkiego miasta, górujących nad tym co oferuje natura, bardzo bliskimi memu sercu :)

Ach no i ta "urocza" ojkofobia - daje mi to do myślenia o tyle, że gdyby Bernhard był Polakiem, raczej straciłby szybko moją sympatię, a tak wątki krytujące austriacką mentalność czy kulturę są wręcz zabawne.

Oczywiście Bernhard jest wspaniały i Bratanek Wittgensteina również. Może prawdą jest, że to najbardziej przystępny utwór Bernharda - co nic mu rzecz jasna nie odejmuje, wręcz przeciwnie. Studium przyjaźni i samotności, i samotności w przyjażni. Także o odchodzącym świecie (jeśli w ogóle ów świat był, żeby mógł był odejść). Smutna rzecz, chociaż, o ironio, miejscami straszliwie wręcz zabawna. Może czarno-sarkastycznie, ale wciąż, i to bardzo.

Steinhof, Kobierzyn i Klagenfurt to miejsca akcji. Nad nimi wisi tabliczka z napisem „Szpital Psychiatryczny”. Wewnątrz – Paul, Olga, Christine i… my. Książki determinuje wspólny mianownik, jednak to niejedyne zbieżności (również w kontekście autorów).
"Eksplodująca głowa Nietzschego"
Bernhard twierdzi, że jego przyjaciel Paul – tytułowy bratanek Wittgensteina – to człowiek o największym kapitale myślowym, jakiego zna, lecz ten wyrzuca go „za okno”. Szaleństwo Paula nie tkwi jednak w marnotrawstwie potencjału, lecz w jego nieustannym przybywaniu. Człowiek taki, nim zdoła opróżnić głowę, jest na nowo przytłoczony. Zjada własny ogon – a w konsekwencji popada w obłęd. Paul jest również omnipotentnym entuzjastą opery. "Śmiertelnie chory potrafił wystać sześciogodzinnego „Tristana”, a na koniec miał jeszcze dość siły, by gromko wykrzyczeć brawa lub wygwizdać spektakl." Sukces czy porażka inscenizacji zależała od jego reakcji.

C.D. 🌙 https://annamarszalek.pl/?p=302

"Eksplodująca głowa Nietzschego"

„Bratanek Wittgensteina” jednomyślnie wskazywany jest jako najbardziej przystępny w dorobku Bernharda utwór, od którego należy zaczynać przygodę z austriackim pisarzem. Ale to, że coś jest przystępne intelektualnie, nie oznacza jeszcze, że musi być przystępne duchowo.

Ten tekst konstytuują uporczywa mizantropia oraz dwubiegunowość postaw i ocen, ciążąca jednak zdecydowanie ku minusowi. „Bratanek” zbudowany jest na powtórzeniach, które kreują gęsty, obsesyjny klimat. Bernhard obala ustalone, bezrefleksyjnie przez większość z nas przyjmowane formy, odmawiając uczestnictwa w spektaklu, za którego fasadą dostrzega pustkę. Jego bezkompromisowość budzi uznanie, ale i tworzy dystans. Dobrze, że rodzaj ludzki wydaje czasem takich Bernhardów, ale i dobrze, że nie umieszcza ich zazwyczaj w naszym najbliższym otoczeniu.

Z przypadków tytułowej postaci wywieść można nie tylko naukę o ostatecznej kompromitacji mieszczaństwa, ale i ogólny obraz ludzkiego losu, skazanego na nieadekwatność i koniec pozbawiony spełnienia. Bernhard ochoczo wspiera ten nastrój, urzędowy sarkazm podbijając hiperbolą i absolutyzowaniem swych niepochlebnych sądów przy pomocy wielkich kwantyfikatorów. Kto uwierzyłby, że życie wygląda właśnie tak, jak przedstawia je autor, może się z nim z miejsca rozstawać. Rzeczywistość jest tu filtrowana przez stany depresyjne. Więcej, Bernhard przyznaje się do szaleństwa, stawiając się w jednym rzędzie z zamykanym okresowo w szpitalach psychiatrycznych Paulem, jedynie odmiennym okolicznościom oraz żartobliwie strawestowanej starej prawdzie o zbawczej roli sztuki przypisując fakt, iż sam nie poddał się całkowicie chorobie.

Jak zauważa w posłowiu Marek Kędzierski, realny-zmyślony Paul Wittgenstein staje się do pewnego stopnia pretekstem dla Bernharda, by mówić o sobie. Paul stanowi lustro, w którym ogląda się autor; dostrzegając dzięki temu więcej szczegółów; ale czy wszystkie z nich są prawdziwe? Tego fascynującego zagadnienia nie sposób chyba jednoznacznie rozstrzygnąć, skoro autor porusza się na granicy prawdy i zmyślenia z ogromną swobodą.

Wydawałoby się, że bohaterowie opatrzeni logiem egzystencjalizmu przebrzmiewają w dzisiejszej, nakierowanej na społeczną świadomość kulturze. I choć do wielu elementów nowej rzeczywistości podchodzę krytycznie, za tego rodzaju buntem mógłbym akurat nie tęsknić. Paradoks polega jednak na tym, że w nadchodzącej (a może już obecnej?) epoce siłowego uniformizowania poglądów potrzeba – a może nawet obowiązek – indywidualnej, idącej pod prąd postawy nieuchronnie się odradza.

Kolor szary nie istnieje, podobnie jak złoty środek lub chłodny dystans. Jedynie zachłanna nienawiść i jej bliźniacza siostra, zajadła miłość.
Po "Autobiografiach" "Bratanek" jawił mi się lekturą niemal przyjemną, momentami nawet lekką. Jak na tak skromną objętościowo i niezbyt trudną lekturę zadziwiająco dobrze rozświetlił (lub tak mi się tylko wydaje) niektóre aspekty twórczości Bernharda. Silne emocje, neurastenia, dwubiegunowość uczuć i ocen. Wcześniej go tylko ceniłam, teraz zaczynam go lubić.

Może jeszcze kiedyś sięgnę po inna lekturę tak chwalonego autora. Mnie nie zainteresował.

Po prostu uwielbiam ten grobowy humor Thomasa Bernharda. W zasadzie lubię wszystkie jego książki, ironię, megalomanię, smutek. Książka niby o przyjaźni, ale jednak trochę bardziej o autorze, ani biograficzna, ani beletrystyczna, napisana z lekkim humorem, ale też pełna gorzkich refleksji. Austriacki pisarz, który nie przepadał za mentalnością swoich rodaków i zabronił publikowania książek i wystawiania swoich dzieł na scenie do bodajże 2059 r. w tym kraju - jak zwykle w doskonałej formie ! Podczas pobytu w Wiedniu warto zajrzeć do opisanego w książce szpitala Steinhof - kompleksu o mrocznej historii, nad którym góruje secesyjny kościół zaprojektowany przez Otto Wagnera .

Wydaje się, że postać Pawła Wittgensteina jest postacią w pełni fikcyjną i niejako "techniczną" utworu - pretekstem do tego, aby Narrator - Thomas Bernhard mógł pisać o sobie wprost, aby jego, często wcześniej kamuflowana, biografia tutaj ukazała się w całkowitej nagości. To jest oczywiście mój skromny pogląd uważnego czytelnika, który nie jest krytykiem literatury. W tekście, co ciekawe, pojawia się przytoczone wprost nazwisko wiedeńskiego kompozytora z artystycznego kręgu Wiednia, z którym Bernhard identyfikował się na początku swojej twórczej drogi. Po latach, już w "Wycince", przedstawił tę osobę pod nazwiskiem fikcyjnym. I tak, jak w "Bratanku..." zasugerował tylko swój do niej stosunek, tak w "Wycince" ów stosunek i jego wyraz wydał owoc skandalu i pozwania Thomasa o zniesławienie.
Polecam jedną i drugą książkę. Polecam Thomasa Bernharda, który, w moim odczuciu, pisze o Polsce dnia dzisiejszego.

Artur Dudziński

Pełna recenzja: https://przymuzyceoksiazkach.com.pl/2019/09/bratanek-wittgensteina/

Chyba nie ma lepszego tytułu na zaczęcie przygody z Bernhardem. Znajdują się tutaj wszystkie elementy charakterystyczne dla jego pisarstwa, ale podane w formie jakby nieco przystępniejszej. Oczywiście, to wciąż jest Bernhard - ciężki, powtarzający pewne zwroty jak katarynka i roztrząsający problemy egzystencjalne.

• Literatura austriacka
  • Literatura piękna