Kamień milowy w ewolucji GIS! Książka jest jednym z najlepszych opracowań dotyczących GIS dostępnym obecnie na rynku. Doskonale wypełnia lukę między podręcznikami dostosowanymi ściśle do określonych programów a skryptami opisującymi w sposób bardzo ogólny systemy informacji przestrzennej. Książka napisana przez zespół ekspertów w dziedzinie GIS jest pracą syntetyczną i w pełni oddającą...

Kamień milowy w ewolucji GIS!

Książka napisana przez zespół ekspertów w dziedzinie GIS jest pracą syntetyczną i w pełni oddającą aktualne trendy oraz możliwości płynące z wdrażania tej technologii. Jej angielskie wydanie spotkało się na świecie z bardzo dobrym przyjęciem, a w wielu recenzjach zostało określone jako kamień milowy w ewolucji GIS.

Podręcznik został podzielony na 5 części, w których omówiono zagadnienia dotyczące zasad, technik, analiz i zarządzania w Geograficznych Systemach Informacyjnych. Wiele miejsca poświęcono m.in.: systemom odwzorowań, oprogramowaniu GIS, modelowaniu danych geograficznych, geowizualizacji, przestrzennemu modelowaniu za pomocą GIS, tworzeniu i zarządzaniu geograficznymi bazami danych oraz wielu innym zagadnieniom związanym ze środowiskiem GIS.

Książka jest adresowana do wszystkich użytkowników GIS, a także do osób, które zaczynają się dopiero interesować tą dziedziną wiedzy. Dla tych pierwszych, czyli użytkowników - ustala pewne standardy, dla tych drugich - wskazuje odpowiednią drogę poznania. Ze względu na swoją uniwersalność jest głównym źródłem informacji na zajęciach z GIS, na przedmiotach aplikacyjnych na studiach geograficznych i geodezyjnych, a także na innych kierunkach studiów. Stanowi z pewnością najważniejszą pozycję dla wszystkich instytucji, w których są wytwarzane lub przetwarzane dane cyfrowe.

***
Paul A. Longley [et al.] ; red. nauk. Artur Magnuszewski ; przekł. z jęz. ang. Maciej Lenartowicz [et al.].

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: empik.com

Beata | 2015-08-26

Na studiach nazywaliśmy tę książkę Czarną Biblią GISu ;)
Pozycja interesująca, ciekawie i lekko się czyta - nie jest to podręcznik akademicki i wydaje mi się, że nie jest potrzebna zaawansowana wiedza o danych przestrzennych, aby czerpać przyjemność z tej lektury.
Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż GIS przedstawiony w tej książce różni się od polskiego odpowiednika. Dla osób chcących poznać polskie realia bardziej odpowiednie będą pozycje naszych rodzimych autorów.

szymek | 2011-10-09
Przeczytana: 2010 rok

Dużo wartościowego materiału. Szerokie podejście do tematu. Bogato ilustrowana: mapy, zdjęcia, wykresy. Wiele przykładów. Biblia GIS-u, a przynajmniej elementarz. Z wad: denerwuj nieco (przynajmniej mnie) styl "amerykańskiego podręcznika dla idiotów"; w przytoczonych biografiach "ludzi GIS-u" brakuje tylko teściowej (teściowych) autorów.

kpt_domi | 2014-08-10
Witold | 2013-09-18