Leśne rachuneczki

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
nauka, matematyka, rachunki, skrzaty
Karolina

Treścią książeczki są perypetie małego chłopca, który nie chce się uczyć tabliczki mnożenia... Ilustrowała Janina Krzemińska W orszaku wesołym idziemy do szkoły, nauka nas czeka i praca; choć dobrze nam było na polu i w lesie, lecz czas już do szkoły powracać. Gdy przyjdzie ponura jesienna wichura i w chmurach słoneczko zaginie, tam w szkole, tam w klasie w jesiennym tym czasie przy książce...

Ilustrowała Janina Krzemińska

W orszaku wesołym
idziemy do szkoły,
nauka nas czeka i praca;
choć dobrze nam było
na polu i w lesie,
lecz czas już do szkoły powracać.

Gdy przyjdzie ponura
jesienna wichura
i w chmurach słoneczko zaginie,
tam w szkole, tam w klasie
w jesiennym tym czasie
przy książce wesoło czas płynie.

Hej, szkoło kochana,
za progiem twym białym,
za twymi jasnymi oknami,
będziemy rachować, rysować, pracować
gorliwie wspólnymi siłami!

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1960

źródło okładki: http://www.antykwariat-bazar.pl/katalog/edukacyjne/924/w

Był Sebastianek uczniem. Miał pióro, ołówek, książki i różne szkolne obowiązki. Tak ta bajka się zaczyna, ale tkwi w niej pewna tajemnica. Otóż nauka w szkole była miła i dzieci zachwyciła. Sebastianka jednak zachwycić nie zdołała, on zamiast pilnie się uczyć wolał tak jak tata pracować w biurze. Czmychnął zatem ze szkoły i udał się do Pani Jesieni, aby ta załatwiła mu jakąś ciepłą posadkę. Jakież to życiowe! Któż z nas nie chciałby, aby było zawsze łatwo i przyjemnie, nieprawdaż? ;) Na szczęście Pani Jesień była bardzo mądra i tak pokierowała leniwym Sebastiankiem, aby ten w krótkim czasie stał się pierwszym uczniem w klasie.
Piękna opowieść, która pomoże dzieciom wkroczyć w tajniki arytmetyki i z pomocą rymowania nauczyć się bez wątpienia tabliczki mnożenia. Oto kilka przykładów:
1. Siedem razy dziewięć jest sześćdziesiąt trzy, niechaj ten rachunek w główce utkwi ci.
2. Kręć się, cyferko, w głowie kręć, pięć razy pięć jest dwadzieścia pięć.
3. Sześć razy cztery jest...

książek: 2090
beata | 2015-08-03