Niezwykłe zjawiska wiary

Wydawnictwo: M
6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Les phenomenes extraordinaires de la foi
978-83-60725-36-8
wiara, cuda, święci, tajemnica, stygmaty
religia
Motylek

Stygmaty, lewitacja, bilokacja i dar wszechobecności, ekstaza - wszystkie te zjawiska ujęte zostały tu poprzez studium konkretnych przypadków, bez skostniałej ideologii czy ograniczającej metodologii. Nadprzyrodzone zjawiska, obecne od początków chrześcijaństwa pod postacią cudów lub uzdrowień opowiadanych przez Ewangelie, pełnią dużą rolę w chrześcijańskiej tradycji. W wielu przypadkach są...

Nadprzyrodzone zjawiska, obecne od początków chrześcijaństwa pod postacią cudów lub uzdrowień opowiadanych przez Ewangelie, pełnią dużą rolę w chrześcijańskiej tradycji. W wielu przypadkach są one ściśle związane z wiarą ludową, ale towarzyszą także poszukiwaniom mistycznym. Pojawiają się nawet w życiu wielkich świadków duchowości, jak Ojciec Pio lub Marta Robin.
Zjawiska nadprzyrodzone nie mogą nigdy być rozpatrywane w oderwaniu od życia duchowego osoby, u której występują. Zjawiska te nie mogą być reprodukowane w laboratoriach, mimo uporu, z jakim niektórzy twierdzą, iż potrafią wzbudzić autentyczne stygmaty drogą sugestii i innych technik hipnotycznych! Inaczej mówiąc, istnieje ryzyko, że badania naukowe dające się zastosować do jakiejkolwiek innej dziedziny studiów, w tym obszarze są nie do zaadoptowania.
Na planie duchowym powinny one być wyraźnie odróżnione od "nadprzyrodzoności zwyczajnej?" Zwykłymi sposobami udzielania się Boga są Ewangelia, modlitwa i sakramenty. Oczywiście nie możemy ograniczać nieskończoności Boga ani redukować Go do małości naszych wymiarów. Lecz Ewangelia przypomina: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". "Nadprzyrodzoność nadzwyczajna" jest niezwykłym, a więc wyrywkowym sposobem działania Boga. Dla tego też powodu żaden cud - z wyjątkiem Zmartwychwstania Chrystusa "-nie był nigdy podawany jako przedmiot wiary. Czy jednak zawsze możemy rozróżniać te dwa sposoby przekazywania? Czyż Bóg nie mógłby działać na dwa sposoby jednocześnie? W Ewangelii Jezus z Nazaretu jest osobą żywą, jednolitą i scaloną. Nie ma z jednej strony Jezusa, syna cieśli, człowieka historycznego, a z drugiej Chrystusa, Słowa Wcielonego, Mesjasza wiary.
Zjawiska nadzwyczajne cechuje podobny aspekt. Rozpatrywane odrębnie, poza kontekstem duchowym, sprowadzają się do cudów. Traktowane jako coś, czym są w rzeczywistości - jako znaki miłującej obecności Boga
Jako historyk religii i świętości Autor nie poprzestaje na precyzowaniu terminów, lecz przyłącza się do pytań, które zadaje sobie każdy z nas: jak zdać sprawę z autentycznych chrześcijańskich cudów, cudowności, a nawet legendy? Co sądzić o biblijnych podstawach tych zjawisk na płaszczyźnie historycznej? Jak odróżnić cud od niezwykłego zjawiska lub, być może, od magii?

źródło opisu: Wydawnictwo m, 2007

źródło okładki: http://www.wydm.pl/index.php?option=com_virtuemart...»

Melania | 2013-11-26
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

"Cud to niezwykłe wydarzenie posiadające znaczenie w dziedzinie religijnej. Chodzi o kategorie teologiczną, która wykracza poza zjawisko materialne w dosłownym sensie, ten cudowny fakt, który wskazuje tylko sam na siebie.
Jako znak duchowy ukazany w niezwykłym wydarzeniu cud otwiera na wezwanie Boga oraz - jak w opowiadaniach ewangelicznych - na nawrócenie" [1]

"Niezwykłe zjawiska wiary" to książka która pozwala nam uzmysłowić sobie czym jest cud, jak możemy się na niego zapatrywać, jak go rozpoznać i jak do tego odnosi się Kościół. Autor przytacza nam nie tylko znane cuda, ale także pokazuje zapatrywanie Kościoła i ludzi uważających cuda za zjawiska nadzwyczajne - paranormalne, innymi słowy ich przeciwników. Czytając poznajemy historię cudowności już od wczesnych lat chrześcijaństwa, średniowiecze, przypadki związane z wiarą ludową.
Autor prowadzi nas przez: historię, podejścia medyczne, cechy - widzeń i objawień, stygmatów, ekstazy, bilokacji, lewitacji, zjawiska te w bardzo...

Motylek | 2011-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2011

Jeśli ktoś chce poznać niezwykłe zjawiska związane z wiarą, zwłaszcza chrześcijańską, stygmaty, biolokacja, stygmaty, ta pozycja będzie pomocna. Wszystko przedstawione jest w sposób obiektywny. Przedstawione są opinie naukowców, lekarzy na dane zagadnienia. Nikt tu nie wmawia, że należy w coś wierzyć. W sposób naukowy czytelnik sam wybiera czy coś przyjmuje czy nie. Wiele faktów, konkretnych dat. Nie ma uogólnień. Jeśli coś jest poruszane to w sposób profesjonalny. Wadą jest jej wielkość. Nie jest gruba. Mogłoby w niej znaleźć się o wiele więcej.

Dotta | 2012-11-10
Przeczytana: 2010 rok