Wielka brama

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Piotr, spragniony przygód piętnastoletni bohater utworu, wyrusza samotnie na poszukiwanie pracy. Trafia do powstałej właśnie Gdyni, gdzie poznaje tajemniczych ludzi i styka się z nieznanymi mu dotąd problemami. Pewnego dnia wyrusza w swój pierwszy rejs...

Bożena | 2018-03-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 marca 2018

Choć od dzieciństwa jestem fanką Kornela Makuszyńskiego tę książkę przeczytałam po raz pierwszy. Sięgnęłam po nią głównie dlatego, że gdzieś wyczytałam, iż jest inspirowana życiem Stefana Szolca-Rogozińskiego. Okazało się to być nieprawdą. Wyprawa do Kamerunu wybitnego kaliszanina i jego dwóch towarzyszy jest tu jedynie wspomniana. Akcja powieści rozgrywa się w przedwojennej Gdyni, w czasie budowy portu, ale nie to jest najważniejsze. Bohaterem jest dzielny chłopiec, sierota, który postanawia wziąć los w swoje ręce i pod wpływem lektur wyrusza nad morze. Dociera do Gdyni i tutaj przeżywa wiele przygód, poznaje dobrych i złych ludzi, zaprzyjaźnia się z morzem i jego ludźmi. Wszystko to skrzy się, jak to u Makuszyńskiego, uśmiechem, słońcem i subtelnym humorem.
Czy jednak taka książka może urzec dzisiejszego młodego czytelnika? Mam nadzieję, że choć kilku się takich znajdzie.

trojkowicz | 2018-11-24

Warto czasem sięgnąć po przedwojenne książki. To dziwne, ale potrafią one mocno wzruszyć. No i występują często ludzie dobrzy w stopniu obecnie niespotykanym. Zwykli biedni ludzie przygarną sierotę z dalekiej rodziny.
By kupić mu wyprawkę do szkoły - sprzedadzą swój skarb : stary zegarek.
I to wszystko bez słowa przechwałki albo przygany wobec dziecka ,że kosztuje ich wiele. Czy kiedyś ludzie byli lepsi ???

archiwista_cyklista | 2014-03-16

Książka dla młodych czytelników (chyba ta się mówi). Książka o młodej Gdyni, o Przygodzie przez duże P, o podróżach...Naprawdę polecam, czytałem ją już kilka razy.

marijestmoja | 2018-04-12
Przeczytana: 09 września 1981