Rudy horyzont

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0476-6
dzieci, wakacje, rude dzieci, kolonie
literatura faktu
Michał

Nazwisko Grzegorza Dowlasza, autora tej niezwykłej opowieści, z którą dziś juz możemy dotrzeć do czytelników (książka powstała w roku 1969, lecz z powodów pozawydawniczych nie ukazała się w druku), nie jest zapewne większości z nich obce Dom Rodzinny Weroniki i Grzegorza Dowlaszów ze Szczecina zyskał sobie przez dwadzieścia cztery lata swej działał ności pewną sławę i powszechne uznanie polskiego społeczeństwa. „Rudy horyzont'' to interesująco, ze swadą i ironicznym humorem opowiedziana historia dziwnych wakacji nad morzem gromadki „rudych' dzieci. Nie ma ona jednak nic wspólnego z natrętnym dydaktyzmem czy nużącą publicystyką Autor kilku książek wydanych uprzednio („Legenda domu przy ulicy Mą-cznej", „Załatwione po męsku" i in.) poprzez wciągający w lekturę tekst literacki odwołuje się w swej powieści do sumienia społecznego, wrażliwego zawsze na krzywdę opuszczonych dzieci. Bogata galeria plastycznie naszkicowanych postaci oraz autoironiczny komentarz narratora zbliża do czytelnika świat tej specyficznej, „rudej" społeczności. Historia oparta jest jednak na całkowicie autentycznych wydarzeniach.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie