Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-671-8
historia, oficerowie, II RP
historyczna

Społeczna historia międzywojnia wzbogacona unikatowymi fotografiami z epoki Mundur oficerów Wojska Polskiego na ulicach międzywojennej Polski symbolizował odzyskaną niepodległość oraz ciężką i odpowiedzialną służbę. Oficerowie byli ucieleśnieniem takich zasad, jak honor, patriotyzm, uczciwość, wysoka kultura osobista i szarmanckie zachowanie wobec kobiet. W II Rzeczypospolitej budzili ogromne...

Społeczna historia międzywojnia wzbogacona unikatowymi fotografiami z epoki

Mundur oficerów Wojska Polskiego na ulicach międzywojennej Polski symbolizował odzyskaną niepodległość oraz ciężką i odpowiedzialną służbę. Oficerowie byli ucieleśnieniem takich zasad, jak honor, patriotyzm, uczciwość, wysoka kultura osobista i szarmanckie zachowanie wobec kobiet. W II Rzeczypospolitej budzili ogromne zainteresowanie wśród pozostałej części społeczeństwa, stanowili obiekt westchnień przedstawicielek płci pięknej, byli pożądani zarówno jako dobra partia do zamążpójścia, jak i uczestnicy balów, rautów i przyjęć. Dla wielu młodych ludzi z mniej zamożnych warstw kariera oficerska była szansą na awans społeczny, lepszą przyszłość oraz życiową przygodę.

To książka wyjątkowa, łącząca cechy monografii naukowej, efekt wieloletnich badań autora oraz poprowadzonej z wielką pasją opowieści. Ujęto tu nie tylko zasady pragmatyki oficerskiej w omawianym okresie - autor ukazał także aspekty socjologiczne opisywanych zjawisk, analizując wiele indywidualnych karier oficerskich. Szereg barwnych epizodów odnalezionych w licznych źródłach w sposób zaskakujący ukazuje społeczną historię międzywojnia. Uzupełnienie tekstu stanowi kilkadziesiąt unikatowych fotografii ze zbiorów prywatnych, w dużej większości publikowanych po raz pierwszy.

Dr Bartosz Kruszyński jest historykiem wojskowości i analitykiem zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do chwili obecnej opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno - wojskowej i zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego oraz książki: " To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze" - Biografia ppłk. Zbigniewa Kiedacza (2004) oraz nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 2010 r. monumentalne i unikatowe dzieło Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919 - 1921. Książka ta otrzymała nagrodę Biblioteki Raczyńskich Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla najlepszej książki lata 2010. Po dwóch latach badań w 2011 r. ukazała się kolejna książka dra Kruszyńskiego Udział sił zbrojnych USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie - największych wojnach przełomu XX/XXI wieku (na podstawie źródeł i opracowań amerykańskich).

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

PiotrP | 2014-04-20

Jeden z dowodów na to, że prac doktorskich nie powinno się publikować - a przynajmniej nie powinno się ich publikować pod przykrywką książek popularnonaukowych. Nie znaczy to, że "Kariery" Kruszyńskiego są książką złą, ale zafascynować będą mogły tylko prawdziwych miłośników militariów i międzywojnia. Długie wymienianie obowiązkowego zaopatrzenia oficerów, tabelki ilustrujące zmiany w korpusie dowodzenia, przemiany po 1926... Nie można mieć zarzutów jeśli chodzi o treść, ale kiedy przychodzi do stylu, to jednak potrafi on zmęczyc już w samym wstępie.

K1SS | 2014-08-15
Przeczytana: grudzień 2011

Rzetelny opis historii i karier oficerów IIRP.

Iskra02 | 2014-08-25
Maciej Skuczyński | 2013-03-13