Bez tchu

Breathless
978-83-7659-523-8
koontz, thriller, sensacja
Liliowa

Grady Adams zamienił gwar miasta na ciszę natury. Razem z psem zamieszkał w odludnym domu w Górach Skalistych i zajął się wyrobem mebli. Żaden z sąsiadów nie podejrzewa, że prowadzący pustelnicze życie mężczyzna to były snajper. Pewnego dnia podczas spaceru Grady dostrzega dwa porośnięte białym futrem stworzenia wielkości średnich psów. Spotkaniu towarzyszy niezwykły blask, który na moment spowija wszystko dookoła. Na widok człowieka tajemnicze istoty rzucają się do ucieczki. Nazajutrz dochodzi do kolejnego kontaktu – nieprzeciętnie inteligentne zwierzęta tym razem nie okazują żadnego strachu. Kim są? Skąd przybyły? Ich zagadkowe pojawienie wydaje się mieć jakiś związek z nagłym ozdrowieniem psów będących pod opieką miejscowej lekarki weterynarii, Cammy Rivers. W niewyjaśniony sposób wpłynie również na losy kilku przypadkowych, obcych sobie osób: matematyka specjalizującego się w teorii chaosu, zabójcy realizującego zlecenie morderstwa i psychopaty, który właśnie zabił brata bliźniaka. O odkryciu Adamsa dowiaduje się Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Liczący kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych teren wokół jego domu zostaje objęty kwarantanną i zamieniony w laboratorium polowe, zaś mieszkańcy okolicznych posiadłości internowani. Cammy i Grady'emu pozostaje tylko jedno: ucieczka razem z dwójką podopiecznych, Rebusem i Zagadką...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,906,1393,bez-tchu.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,906,1393,bez-tchu.html

Książkowa-Fantazja | 2014-05-13
Przeczytana: 26 grudnia 2013

"Nigdy nie obawiajcie się przyszłości. Cokolwiek się stanie, przyszłość to jedyna droga powrotna".

Małymi kroczkami nadrabiam zaległości czytelnicze i tym razem przyszła kolej na dosyć sławnego amerykańskiego pisarza. W nowościach biblioteki znalazła się właśnie książka "Bez tchu", nie zastanawiając się długo, zabrałam ją ze sobą do domu.

Dean Koontz to autor, który specjalizuje się w gatunkach: thrillerach, science-fiction, a także psychologicznej powieści grozy. Jego powieści zostały przetłumaczone na 38 języków i sprzedały się nakładem 450 milionów. Pisarz porównany ze swoim rodakiem Stephanem Kingiem.

Grady Adams postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie i zapragnął łona natury. Przeprowadził się na totalne odludzie w Górach Skalistych, zajmując się wyrobem mebli, a jego towarzyszem jest pies. Nie chce pamiętać o swoim dawnym życiu i pracy, która łatwa nie była, gdyż był snajperem, ale trzyma to w tajemnicy. Jaki ma ku temu powód? Podczas jednego ze spacerów mężczyzna...

Stokrotka | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

W powieści Deana Koontza "Bez tchu" występuje wielu bohaterów:
Grady Adams - właściciel psa Merlina, były snajper, który zamieszkał w Górach Skalistych i zajął się wyrobem stylowych mebli.
Cammy Rivers - doktor weterynarii z tajemniczymi bliznami na dłoniach, której przeszłość owiana jest bolesną tajemnicą.
Henry Rouvroy - osobnik o psychice pokręconej niczym świder skonfigurowany z preclem.
Lamar Wooolsey - specjalista od teorii chaosu, bywalec kasyn, którego działania na początku trudno zrozumieć, a tym bardziej przewidzieć.
Tom Bigger - bezdomny z pokiereszowaną twarzą, który, kierując się przeczuciem, wyrusza w sobie tylko znanym kierunku.
Rudy Neems - seryjny morderca, któremu pewien adwokat zleca zamordowanie dwóch osób.
Josef Yurashalmi - staruszek z nieodłączną czerwoną muchą, prowadzący przydrożny motel; jego dobroć i współczucie pokonują wszelkie bariery.

Losy tych wszystkich bohaterów w pewien sposób są ze sobą połączone i splatają się w dwóch historiach. Obie te...

czytamcałyczas | 2015-05-04

O rany kiedy, to ja ostatnio czytałem tego autora.Odpowiedź brzmi-nie pamiętam :-)
Nawet nie wiem co czytałem ostatnio.Kiedy więc zauważyłem w bibliotece ową książkę to ją z przyjemnością wypożyczyłem.
No i zabrałem się do czytania.Czytam tak sobie i myślę,e to coś nie dla mnie.Jakaś ta książka taka mydlana.Ale no cóż skończę ją, skoro zacząłem.
Fabuła jest taka sobie.Ani na plus , ani na minus.Sam mam teraz problemy ile dać gwiazdek.
Bo w wielu miejscach mnie nudziła.A jedynie to co mi się podobało,to te stwory.
No dobra,to nie było najlepsze spotkanie z Koontzem.
Może innym razem lepiej pójdzie.

KaMiLa | 2014-10-25

Całkiem udana powieść. Nieźle się czytało, pomimo gorszych momentów.

Kruczoczarnyblond | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Przeciętna, mocno przeciętne, bardzo przeciętna... Tym bardziej, jak na Koontza. Tytuł bynajmniej nie odzwierciedla odczuć, podczas czytania książki.
Niby fajny pomysł na fabułę. Ale nie czyta się tego z zaciekawieniem i "bez tchu", czyta się ją poprostu z rozpędu, bo to Koontz, bo szybko się czyta, bo nie jest za długa.
Trochę jestem rozczarowana, bo sięgając po książki tego autora, miałam pewność, że wkroczę w tajmeniczy świat, niewiarygodnych wydarzeń, dzięki któremu będę mogła się oderwać od codzienności.
Ale książka nie porywa.
Także pozostaje mi mieć nadzieję, że to jednorazowy wybryk tego pana ;)

Adrian Jeżak | 2015-12-16
Na półkach: Przeczytane, Dean koontz
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Opis książki oraz ona sama zaintrygowały mnie już zeszłego roku kiedy to miałem okazję kupić ją w "Biedronce". Nie skorzystałem. Pobrałem ją na ebooka i przeczytałem teraz. Ciekawa fabuła i niezwykła historia która odległych sobie ludzi łączy pod koniec opowieści. Jednak wszystko jest tak banalnie wesołe, żadnej brutalności oraz kończy sie nijak.
Sądziłem, że mnie to zaintryguje, tak też się stało. Wciągnęła mnie i czytałem ją z zapałem ale końcówka pozostawia wiele do życzenia. Osobiście przeciągnął bym historie o jakieś 200 stron ;) Ocena byłaby wtedy wyższa.
Polecam
Adrian Jeżak

Marcin | 2019-03-23
Przeczytana: 17 marca 2019

Lubię co jakiś czas wrócić na stare śmieci. Moje literackie "stare śmieci" to pisarze na których się wychowałem. Jednym z nich jest właśnie Dean Koontz. "Breathless" to jedna z jego późniejszych powieści (tych napisanych już po 2000 roku, a więc raczej okres schyłkowy Koontza niż czasy jego świetności). To jednak typowy Koontz w którego czytaniu się niegdyś rozmiłowałem. Są tu więc bohaterowie napotykający dziwne zdarzenia, towarzyszące im mądre psy, płatni zabójcy, psychopaci, rządowe agencje i tajemnicze stworzenia, czyli wszystkie charakterystyczne elementy z których Koontz zazwyczaj buduje swoje powieści. Przyjemnie było mi wrócić do czegoś znajomego. Fakt, pisarz ten ma wiele znaczenie lepszych książek, a "Bez tchu" plasuje się raczej gdzieś w dolnej części stawki jego bogatej bibliografii. W dodatku opis wydawnictwa z tyłu okładki zdradza nam 3/4 książki, a w pozostałej 1/4 i w samej końcówce Koontz pędzi na łeb na szyję zamykając pośpiesznie wszystkie wątki, tak na chybcika....

Gośka | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, Dean Koontz, 2013
Przeczytana: 18 lutego 2013

Siedzę i zastanawiam się co napisać o tej książce. Lubię Koontza,lecz powiem szczerze,że gdybym zaczynała od tej książki,to chyba dałabym sobie z nim spokój. Moim zdaniem to jedna z najsłabszych jego książek.
Przez chwilę miałam wrażenie,że znajdę w niej ten Koontzowski klimat wrażenie narastającej grozy...ale niestety nie doczekałam się.
W książce spotykamy kilka postaci,które są ze sobą powiązane. I tak mamy Grady'ego Adamsa,byłego snajpera,który po stracie przyjaciela zaszył się w górskim domku i wyrabia meble,za jedynego towarzysza mając psa.Mamy również Cammy Rivers,panią weterynarz,która w dzieciństwie przeżyła koszmar maltretowania,teraz zaś żyje po to,by pomagać tym,którzy jej nigdy nie skrzywdzą.Lamar Woolsey to naukowiec zajmujący się teorią chaosu,w wolnym czasie ogrywa kasyna a wygraną oddaje potrzebującym.Henry Rouvroy-najbardziej przerażająca postać w książce- przyjeżdża w odwiedziny do brata bliźniaka,po czym morduje brata i jego żonę.Tom Bigger to włóczęga,który...

MadameShepard | 2015-06-10

Ta książka zaczyna się tak wspaniale, że byłam pewna, że to stary Koontz znów w szczytowej formie. Prowadzi naraz kilka arcyciekawych wątków, nie mogłam się doczekać, czym się one połączą, powiążą... Te piękne opisy, prawie realizm magiczny. Byłam zachwycona przez 260 stron.
potem wszystko pogalopowało na łeb na szyję w dół. Znów dopisanie sensownego zakończenia do ciekawej historii przerosło Koontza. Zakończenie jest zagmatwane, miałkie i banalne. A wątki połączone są na siłę.
Książka wypada słabo,bo same piękne opisy, ciekawy pomysł i barwne postacie nie zrobią powieści. Musi ona mieć sens i dobre, sensowne, mocne zakończenie. Tu niestety go nie ma. Dlatego z bólem serca oceniam ją in minus.

Ania | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

Jak każda książka Koontz'a ta też jest świetna. Facet naprawdę kocha zwierzęta - piękne i obdarzone jakimiś zdolnościami - pojawiają się w jego książkach i człowiek nie wie co może się po nich spodziewać. Czy uciekły z laboratorium? Czy może przybyły z innej planety? Jedno jest pewne - akcja i dobra zabawa podczas czytania murowana:)