rozwińzwiń

Weiser Dawidek

Okładka książki Weiser Dawidek Paweł Huelle
Okładka książki Weiser Dawidek
Paweł Huelle Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria literatura piękna
258 str. 4 godz. 18 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
258
Czas czytania
4 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
83-88560-06-9
Tagi:
Gdańsk tajemnica powieść
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
29
29

Na półkach:

Książka jest polską wersją powieści Grassa pt. "Kot i mysz". I tu i tam bohaterem jest młody "herszt", i tu i tam znika, najprawdopodobniej ginąc, ale nie ma co do tego stuprocentowej pewności. Książka Huellego jest sprawnie napisana, ale nie jest oryginalna (Grass !),ani specjalnie głęboka. Jedyne co w niej dla mnie cenne to oddanie klimatu powojennego Gdańska widzianego oczami nastolatka.

Książka jest polską wersją powieści Grassa pt. "Kot i mysz". I tu i tam bohaterem jest młody "herszt", i tu i tam znika, najprawdopodobniej ginąc, ale nie ma co do tego stuprocentowej pewności. Książka Huellego jest sprawnie napisana, ale nie jest oryginalna (Grass !),ani specjalnie głęboka. Jedyne co w niej dla mnie cenne to oddanie klimatu powojennego Gdańska widzianego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
109
20

Na półkach:

Zapowiadało się naprawdę ciekawie. Jednak po ok. 1/3 lektury królowało już tylko znużenie ciągłymi powtórzeniami i nadzwyczajnymi umiejętnościami tytułowego chłopca. Bardzo lubię w literaturze świat widziany oczami dziecka, dziecięca wyobraźnia, przyjaźnie, to wszystko może być magiczne, ale tutaj tego nie doświadczyłam. Koniec końców do niczego to wszystko nie zmierzało.

Zapowiadało się naprawdę ciekawie. Jednak po ok. 1/3 lektury królowało już tylko znużenie ciągłymi powtórzeniami i nadzwyczajnymi umiejętnościami tytułowego chłopca. Bardzo lubię w literaturze świat widziany oczami dziecka, dziecięca wyobraźnia, przyjaźnie, to wszystko może być magiczne, ale tutaj tego nie doświadczyłam. Koniec końców do niczego to wszystko nie zmierzało.

Pokaż mimo to

avatar
11
11

Na półkach:

Czy Dawidek był, czy to była wizja chłopca, którego cechy chciałoby mieć wielu jego rówieśników ( lawitacja, hipnoza)? Tajemniczy Dawidek i tajemnicze zakątki Gdańska, które pewnie już nie istnieją ( Gdańsk większość zna tylko z okolic Starego Miasta ). Czy szukał ktoś tych zakątków ? Możliwe , że osoby mieszkające w Gdańsku próbują to robić, chociaż nie wiem czy coś „odkryją”. Stary Gdańsk pozostał w pamięci ludzi , którzy tam żyli ( tak pewnie jak autor powieści , który szuka nie Dawidka, ale „czarów dawnych wspomnień” : butelka z oranżadą, tajemnice ruin cegielni). Książkę trzeba czytać bardzo uważnie, bo oprócz wierzchniej warstwy, tej bezpośredniej ( profanum),jest jeszcze duchowe wnętrze ( sacrum ),np. odwołanie biblijne do cudu w Kanie Galilejskiej i zamiany wody w wino – czerwona oranżada ?. Książkę dobrze się czyta, ale muszę przyznać ,że dałem się nabrać autorowi i cały czas byłem w pogoni : wyjaśnić tajemnicę Dawidka !!!, a nie o to przecież chodziło.

Czy Dawidek był, czy to była wizja chłopca, którego cechy chciałoby mieć wielu jego rówieśników ( lawitacja, hipnoza)? Tajemniczy Dawidek i tajemnicze zakątki Gdańska, które pewnie już nie istnieją ( Gdańsk większość zna tylko z okolic Starego Miasta ). Czy szukał ktoś tych zakątków ? Możliwe , że osoby mieszkające w Gdańsku próbują to robić, chociaż nie wiem czy coś ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
756
374

Na półkach: ,

Książka, która zmusza nas do zaakceptowania, że czasem po prostu nie można czegoś wyjaśnić i trzeba umieć to zaakceptować. Mimo, że to uczucie jest jak drzazga pod paznokciem.

Książka, która zmusza nas do zaakceptowania, że czasem po prostu nie można czegoś wyjaśnić i trzeba umieć to zaakceptować. Mimo, że to uczucie jest jak drzazga pod paznokciem.

Pokaż mimo to

avatar
861
559

Na półkach:

Książka,, ...okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad...'' ???? To opis z okładki książki Pawła Huelle ,,Weiser Dawidek ''. Jeśli chodzi o mnie, niewiele mam do powiedzenia o tej powieści, w ogóle mi się nie spodobała, nie rozumiem zachwytu krytyków, książka dosyć nudna, o przeciętnej fabule i zakończeniu, które niczego nie wyjaśnia. Zastanawiam się jaki cel przyświecał powstaniu tej książki? Może ja jej nie rozumiem?, niestety nie polecam.

Książka,, ...okrzyknięta przez krytykę arcydziełem, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad...'' ???? To opis z okładki książki Pawła Huelle ,,Weiser Dawidek ''. Jeśli chodzi o mnie, niewiele mam do powiedzenia o tej powieści, w ogóle mi się nie spodobała, nie rozumiem zachwytu krytyków, książka dosyć nudna, o przeciętnej fabule i zakończeniu, które niczego nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
156
101

Na półkach:

Sięgnęłam po tę książkę, gdy dowiedziałam się o śmierci autora (jakoś wcześniej się nie składało). Świeżo po lekturze jestem zawstydzona, że nie znałam wcześniej tej, bodaj najbardziej znanej, powieści Pawła Huelle. To absolutny majstersztyk. Pełna niedopowiedzeń opowieść o szkolnych latach piątki przyjaciół, lata PRL-u, siermiężne. Zagadkowa postać tytułowego bohatera, dziecięcego geniusza. Następna intrygująca postać Żółtoskrzydłego, chorego psychicznie, a może nawiedzonego proroka. Dialogi przeprowadzane są nie tylko na planie realnym. Ciekawy motyw powieści właśnie napisanej, właśnie czytanej przez czytelnika i właśnie cenzurowanej przez Piotra. Piękne poetyckie zakończenie, pozostawiające czytelnika w pustce niedopowiedzenia.

Sięgnęłam po tę książkę, gdy dowiedziałam się o śmierci autora (jakoś wcześniej się nie składało). Świeżo po lekturze jestem zawstydzona, że nie znałam wcześniej tej, bodaj najbardziej znanej, powieści Pawła Huelle. To absolutny majstersztyk. Pełna niedopowiedzeń opowieść o szkolnych latach piątki przyjaciół, lata PRL-u, siermiężne. Zagadkowa postać tytułowego bohatera,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
419
177

Na półkach:

Powrót po wielu latach z wiadomych powodów - świetna literatura, wciąż robi wrażenie. Bardzo pokoleniowa książka o Tajemnicy, która napędza nas do działania, choć szans na jej rozwiązanie brak.

Powrót po wielu latach z wiadomych powodów - świetna literatura, wciąż robi wrażenie. Bardzo pokoleniowa książka o Tajemnicy, która napędza nas do działania, choć szans na jej rozwiązanie brak.

Pokaż mimo to

avatar
607
564

Na półkach:

„arcydzieło, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana do klasyki polskiej literatury” Kto i na jakich zasadach o tym orzeka?
Garść mym obyczajem jednostronnie dobranych wypowiedzi: Książkomaniaczka „nic nie zrozumiałam z tej książki. Niby fabułę znam i wydarzenia, ale sensu ni chu chu.” Tak jak i ja.
Niehalo „Nudziłam się w trakcie lektury. Nie poczułam literackości.”
Ewelina S „Stylem przypomina opowieść starca z demencją, który ciągle zaczyna od nowa, przynudza o niczym i podsypia w trakcie.”
Czechożydek „kiedy przewróciłam ostatnią stronę spojrzałam na książkę i stwierdziłam, że nie wiem, o co ludziom chodzi”
Ewa Kluz „niestety niepotrzebnie wprowadził opis lewitacji. (..) A co najważniejsze, zakończenie bez puenty. Dawidek nagle wyparował, zginął ? Dlaczego Elka nie chciała powiedzieć co się z nim stało? Nawet będąc juz dorosłą kobietą? Nie gustuję w tego typu zakończeniach, a właściwie jego braku.”
Animeman18 „Dziwna powieść. Trzeba się nad nią głęboko zastanowić, aby odkryć sens, który jakby wciąż do mnie nie dociera, wciąż mnie nie satysfakcjonuje.”
nellie_the_elephant „Sam styl to nie wszystko, trzeb jeszcze mieć coś do powiedzenia, najlepiej mądrego. Trzy gwiazdki za język i nostalgiczny klimat dzieciństwa, reszta to kompletna pomyłka. Nie czytać!”
Falko „Obsesja narratora, by wyjaśnić tajemnicę zniknięcia jego dawnego przyjaciela - tytułowego Dawida - jest irracjonalna i wydaje się nieco dęta.”
MartaNapiorek „Po tak wielkich słowach bardzo wiele oczekiwałam po tym utworze i ... chyba zbyt wiele.”
zakopane „Książka jest po prostu słaba, nie ZŁA, ona jest słaba.”
carrabana „Troszkę chyba nie zrozumiałam fenomenu tej książki”
Paula „Książka bardzo trudna do zrozumienia, skomplikowana i do tego nudna.”
Monika „Nie mam pojęcia o co chodzi w tej książce. Oglądnęłam nawet film, ale to niczego nie zmieniło. Ciągle nie znajduję sensu.”
Michał Januszko „Powieść w interesujący sposób skonstruowana, pełna treści i symbolizmu, mnie jednak nie poruszyła.”
Łukasz Witt „Arcydziełem jej nie nazwę, to zdecydowanie za duże słowo jak na tę książkę.”
Pafnucy „fabuły pisano i wtedy i potem bardziej wciągające”
zoska111 „Zmęczyła mnie ta powieść.”
Fobos „Nie rozumiem, dlaczego krytykom literackim tak bardzo spodobała się ta książka. Dobrze, porusza jakieś ważne problemy, choć niewiele; ale prawie każda książka porusza jakiś problem. W "Weiserze" fabuła jest tak zawiła i momentami nudna, że... Najlepiej to czytelnik ma na końcu. Nie lubię książek, które nic w końcu nie wyjaśniają.”
Nic ująć.

Choć można dodać, jedyną korzyścią ze zmęczenia tego czegoś, iż przypomniało mi, jak w serialu „Mysterious Ways” (Tajemniczy Element) – si parva licet componere magnis – w odcinku 2 serii 2 „One of Us” (Jeden z nas),skądś przybywa chłopiec o nadprzyrodzych (chyba) zdolnościach, później ginie, smutne i chociaż więcej zapowiada, jak przynosi, jednak można obejrzeć.

Last but not least, kolejność „Weiser” przed „Dawidkiem” wygląda źle.
„Imię (nadawane dawniej bez nazwiska) powinno występować jako pierwsze. Odwrotny szyk jest w słownikach poprawnej polszczyzny (m.in. Witold Doroszewski, Andrzej Markowski) uznany za dość rażący błąd. Czasem w formularzach wpisane jest najpierw nazwisko, potem imię. Zapewne z przyczyn czysto praktycznych, dlatego że nazwisko bardziej niż imię identyfikuje osobę. Poza tym wzmacnia stopień oficjalności tak wyraźny w urzędach. Nie można jednak tego uznać za wyznacznik poprawnościowy i powielać w innych od urzędowych pismach. Jeszcze tylko w spisach alfabetycznych występowanie najpierw nazwiska, potem imienia, jest dopuszczalne, przy czym nawet w bibliografii zachowana jest najczęściej kolejność: imię nazwisko.”

„arcydzieło, jedna z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad, zaliczana do klasyki polskiej literatury” Kto i na jakich zasadach o tym orzeka?
Garść mym obyczajem jednostronnie dobranych wypowiedzi: Książkomaniaczka „nic nie zrozumiałam z tej książki. Niby fabułę znam i wydarzenia, ale sensu ni chu chu.” Tak jak i ja.
Niehalo „Nudziłam się w trakcie lektury. Nie poczułam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1244
317

Na półkach: , , , , ,

Długo zabierałam się za napisanie opinii o tej przeczytanej klika miesięcy temu książce Pawła Huellego. W moim przypadku jest to znak, że proces asymilacji ciągle trwa. Jak na złość nie mogę także ostatecznie okiełznać refleksji i ułożyć ich w spójną całość. Żyją one swoim życiem i tak jak Dawid Weiser nie chcą zostać ujarzmione.

Bo dla mnie ta książka jest właśnie o chęci odarcia człowieka ze wszystkich jego tajemnic i tęsknot, by koniecznie wiedzieć o nim wszystko, poznać jego ukryte pragnienia i mieć satysfakcję, że wszystko da się wytłumaczyć.
A przecież nie zawsze się da.
Widać to chociażby na przykładzie głównego bohatera książki Huellego.

Ponadto podobał mi się i język, i styl, i kompozycja, a także odkrywanie z każdą kolejną kartką śladów prowadzących do wyjaśnienia tajemnicy.

A to, że miejsca akcji są mi bliskie i znane, tylko ten pozytywny odbiór pogłębiło.

Wszystkie fragmenty z uciekinierem ze szpitala psychiatrycznego były pod każdym względem doskonałe, bo tylko pozornie zabawne, a tak naprawdę chwytające za serce.

Na pewno jest to książka nieszablonowa, wieloznaczna, intrygująca i skłaniająca do wielu przemyśleń.
Zachęcam by sięgnąć i samemu się przekonać.

WYZWANIE CZYTELNICZE VI 2023
Przeczytam książkę z bohaterem dziecięcym

Długo zabierałam się za napisanie opinii o tej przeczytanej klika miesięcy temu książce Pawła Huellego. W moim przypadku jest to znak, że proces asymilacji ciągle trwa. Jak na złość nie mogę także ostatecznie okiełznać refleksji i ułożyć ich w spójną całość. Żyją one swoim życiem i tak jak Dawid Weiser nie chcą zostać ujarzmione.

Bo dla mnie ta książka jest właśnie o chęci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
276
92

Na półkach:

Tajemnica ukryta w dziecięcych wspomnieniach, przenikająca całe dorosłe życie narratora fascynuje nas od samego początku powieści i pozostaje z nami - jak i z narratorem - nierozwikłana i dręcząca długo po zakończeniu lektury.
Intrygujący obraz życia we wciąż zrujnowanym, ale powoli zmieniającym się Gdańsku w latach 50, widziany oczyma chłopca z przeciętnej ówcześnie -czyli biednej, robotniczej rodziny. Ale to nie tło społeczne, a emocje i niezwykły, na swój sposób magiczny ton opowieści sprawia, ze czyta się ją z niesłabnącą fascynacją.

Tajemnica ukryta w dziecięcych wspomnieniach, przenikająca całe dorosłe życie narratora fascynuje nas od samego początku powieści i pozostaje z nami - jak i z narratorem - nierozwikłana i dręcząca długo po zakończeniu lektury.
Intrygujący obraz życia we wciąż zrujnowanym, ale powoli zmieniającym się Gdańsku w latach 50, widziany oczyma chłopca z przeciętnej ówcześnie -czyli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 044
  • Chcę przeczytać
    1 312
  • Posiadam
    484
  • Ulubione
    108
  • Literatura polska
    55
  • Teraz czytam
    36
  • Lektury
    34
  • 2014
    31
  • Literatura polska
    25
  • Chcę w prezencie
    25

Cytaty

Więcej
Paweł Huelle Weiser Dawidek Zobacz więcej
Paweł Huelle Weiser Dawidek Zobacz więcej
Paweł Huelle Weiser Dawidek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także