Syn wdowy. Białoruska bajka ludowa

Tłumaczenie: P. Stefanowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Junactwa
Udovìn syn (Vdovij syn)
bajki, baśnie, legendy, podania, klechdy
Karolina

Opracowanie A. Jakimowicza.
Przekład z białoruskiego P. Stefanowicza.
Ilustracje W. Sławuka.
Wydrukowano w ZSRR.

źródło opisu: Wydawnictwo Junactwa, 1983

źródło okładki: zdjęcie autorskie

anaso | 2016-01-15

Pięknie ilustrowana bajka białoruska. Jak na bajkę przystało przewija się tu nieco okrucieństwa i absurdów. A jednak opowieść jest niezwykła. Niełatwo wyzwolić słońce spod rządów smoka, ocalić cud dziewczynę i podołać zadaniom wyznaczonym przez okrutną wiedźmę. Na szczęście prosty syn wdowy ma swoj spryt i towarzyszy;-). Ilustracje rozwijają wyobraźnię. Są cudowne, zwłaszcza smoczyce w sukniach :)

PaniPegaz | 2014-07-24

Treść - no cóż bajka, jak to bajka, nie ma tu jednak słodkich różowych księżniczek, są natomiast cudne dziewczyny, które do wybranego mężczyzny puszczają oko oraz cała galeria rozmaitych, mniej lub bardziej ciekawych typów. O słowiańskich, ukwieconych łąkach autor również nie zapomniał - ta krótka książeczka pachnie latem, ziołami i chatą wiejskiej wiedźmy/znachorki - niepotrzebnie skreślić.Dużo krwi, przemocy, ale i przyjaźni między tytułowym bohaterem i jego zwariowaną kompanią. Ilustracje genialne, klimatyczne, charakterystyczne; rysownik zdecydowanie umiał pokazać to, co najważniejsze w poszczególnych postaciach :)

KubaM | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017