Strindberg i Van Gogh. Próba analizy patograficznej z porównawczym przywołaniem Swedenborga i Hölderlina

Tłumaczenie: Robert Reszke
Wydawnictwo: KR
Strindberg und van Gogh. Versuch einer pathographischen Analyse unter vergleichender Heranziehung von Swedenborg und Hölderlin
filozofia i etyka
nagash

Niniejsza praca powstała powodowana pytaniami o granice zrozumiałości życia i dzieła człowieka. Cała faktyczność, także faktyczne jestestwo duchowe, zawiera taki moment niezoruzmiałości. W zajmującym nas tu przypadku, w którym chodzi o rolę chorób psychicznych, faktyczność tę można ująć bardziej precyzyjnie na płaszczyźnie empiryczno-porównawczej, bynajmniej jednak nie sposób jej przeniknąć.
Jeżeli chodzi o znaczenie Strindberga jako pisarza, praca ta nie zamierza wydawać jakichkolwiek osądów. Jego talenty artystyczne jako dramaturga, struktura i wartość estetyczna jego dzieła w ogóle nie znajduje się w kręgu naszych zainteresowań. Strindberg był chory psychicznie. Mamy zamiar z całą jasnością przedstawić tę chorobę psychiczną, jest ona bowiem decydującym czynnikiem jego egzystencji.
Pojęcie schizofrenii jest wieloznaczne. Określa ono przede wszystkim formalnie wszystkie choroby psychiczne, które zaczynają się w określonym czasie jako pewien proces, które nie pozwalają choremu wrócić do jego wcześniejszego stanu i których nie sposób ująć jako symptomu znanych schorzeń mózgu. Przez pojęcie "procesu" możemy i musimy rozumiećtak różnorodnr przypadki, jakie przedstawiamy w tej książce. Po wtóre, schizofrenia - w perspektywie materialnej - to psychologiczne pojęcie na określonie zmiany psychicznej, zmiany o naturze nader różnorodnej, zmiany, której niepodobno precyzyjnie ująć, niezależnie od tego, z jak wieloma i jak określonymi cechami tego stanu mamy do czynienia. Pomiędzy pojęciem procesu i psychologicznym pojęciem schizofrenii występuje znacząca, lecz nie całkowita zbieżność. Psychologicznie rzecz biorąc, chodzi tu o przypadki częściowo przeciwstawne, które w niniejszej pracy mamy zamiar omówić. Tę właśnie różnicę należy tu możliwie najpełniej udokumentować. Moje szczególne zainteresowanie budzi zatem z jednej strony postać Strindberga, który - z drugiej strony - pokrewny jest Van Goghowi; jako przypadek paralelny do Strindberga przez chwilę interesować nas będzie Swedenborg, jako przypadek paralelny do Van Gogha - Hölderlin.

SPIS TREŚCI:

Przebieg fazowy
Pierwszy rok w Paryżu
Kulminacja procesu
Inwentarz przeżyć świadomości obiektywnej
Rozwój i interpretacja w manii prześladowczej
Stosunek do choroby ("wgląd w chorobę") i wysnuwanie konsekwencji z własnych przeżyć
Stan końcowy
Podsumowanie
2. Ewolucja światopoglądu Strindberga
3. Dzieła Strindberga
II. PORÓWNANIE STRINDBERGA Z INNYMI SCHIZOFRENIKAMI. STOSUNEK SCHIZOFRENII DO TWÓRCZOŚCI
1. Swedenborg
2. Dane psychiatryczne na temat duchowości schizofreników
3. Hölderlin
6. Schizofrenia i kultura epoki

źródło opisu: Wydawnictwo KR 2006

źródło okładki: Wydawnictwo KR 2006

Ewusia Paliga | 2016-02-15

Co prawda na dziedzinie, w której specjalizuje się Karl Jaspers, nie znam się absolutnie wcale, bo mam raczej małe pojęcie o psychologii, nie mówiąc o tak hermetycznej dziedzinie, jaką jest psychiatria, co nie zmienia faktu, że taki temat jak związek choroby psychicznej z twórczością/kreatywnością interesuje mnie niezwykle mocno (w czym zresztą nie jestem specjalnie odosobniona). Czytałam już o tym jedną bardziej specjalistyczną pozycję - "Geniusz i obłąkanie" Cesare Lombroso i przywołuję jej nazwę zupełnie nieprzypadkowo. Obaj panowie, mimo że ten drugi pisał swoją książkę zdecydowanie wcześniej, stawiają tezę, że kreatywność wynikająca z choroby psychicznej ma swoją jasną i ciemną stronę. Tak na przykład Jaspers porównuje dzieła Strindberga i twórczość Holderlina, pokazując, że w przypadku tego drugiego artyzm jest zdecydowanie głębszy, bardziej autentyczny, a nawet objawiający swego rodzaju metafizykę i mistykę aniżeli sztuka tego pierwszego. Kiedy tak sobie pomyślę i przypomnę...

yavosz | 2014-09-24
rozbojniczka | 2016-08-29