Porwany lok. Poemat heroikomiczny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The rape of the lock
poezja angielska
klasyka

1712 to data wydania przez Pope'a bodaj najgłośniejszego swojego utworu. Poemat heroikomiczny "The Rape of the Lock", bo o nim mowa, od prawie trzystu lat, niezależnie od stronnictwa, cieszy się opinią prawdziwego arcydzieła. Już w czasie pierwszego jego wydania krytycy tonęli w zachwytach; mówiło się o geniuszu humoru, mistrzowskim opanowaniu pióra czy niezrównanym stopniu fantazji i subtelności.
Utwór został rozpisany na pięć pieśni, opisujących we wzniosłym stylu homeryckim pewniej autentyczny towarzyski skandal: lord John Caryll zakochany w urodzie lady Arabelii Fermor, usiłuje gwałtem zdobyć pukiel jej włosów. W poemacie obok elementów satyrycznych, występują również fantastyczne i baśniowe, a w ostatniej pieśni − filozoficzno-moralizatorskie. Do dziś "The Rape of the Lock" uważany jest za najwybitniejszy przykład poematu heroikomicznego w literaturze.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alexander_Pope

źródło okładki: http://www.kwadryga.com/

Cinnamon | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

"Pukiel..." to poemat heroikomiczny napisany w celu pogodzenia dwóch zwaśnionych rodzin.

Wszystko oscyluje wokół kradzieży pukla włosów. Aby trywialnej akcji dodać powagi, w akcję wplecione są istoty ze świata nadprzyrodzonego i motywy klasyczne (Troja, Achilles) (stąd: napuszony język i styl połączony z bzdurną tematyką daje poemat heroikomiczny :)).

W wielu miejscach krytykowane jest zbytnie przywiązanie ludzi do ziemskich przyjemności i pojęcia piękna, i właśnie to mi się najbardziej podobało.

Tomek | 2015-10-11
Przeczytana: 10 października 2015

Rewelacyjny poemat heroikomiczny, w którym Pope osiągnął mistrzostwo gatunku. W przewrotny sposób krytykowane jest nadmierne przywiązanie do piękna wśród kobiet oraz zbytnia zaborczość mężczyzn.

Lilai | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015