Martin Dressler

Martin Dressler: The Tale of an American Dreamer
83-7120-694-1
Nagroda Pulitzera,
Agata_Adelajda

Autor jest laureatem Lannan Award, został też uhonorowany przez Amerykańską Akademię Literatury i Sztuki. MARTIN DRESSLER jest pierwszą wydaną w Polsce książką tego autora. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku pod koniec XIX w. Martin Dressler, syn sklepikarza, ma odwagę spełnić swoje marzenia, a zarazem potrafi realizować wymarzone projekty na taką skalę, że inni również chcą w tym uczestniczyć. Pnie się po szczeblach kariery, przeżywa zauroczenie dwiema siostrami, z których jedna zostaje jego partnerką w pracy, a druga kochanką. Gdy Dresler postanawia wybudować gmach mający rzucić swoim ogromem wyzwanie całemu światu, ta hipnotyzująca powieść stawia nas twarzą w twarz z dwuznacznością amerykańskiego marzenia

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Amelie | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

"Martin Dressler" to książka o XIX-wiecznym marzycielu, synu nowojorskiego sklepikarza sprzedającego cygara, który pragnie stworzyć niesamowite architektoniczne fantazje. Uosabia trochę zmodyfikowany sen o amerykańskiej karierze od pucybuta do milionera. Tytułowy bohater zaczynając pracę najpierw w maleńkim sklepiku swojego ojca, później chłopca na posyłki w pobliskim hotelu, pnie się po szczeblach kariery, aby w końcu zacząć wcielać w życie swoje marzenia i architektoniczne wizje - od małej kafejki po gigantyczny kompleks hotelowo-handlowo-artystyczny. W skrócie: taki magiczno-architektoniczny american dream.

W 1997 r. za powieść tę autor uhonorowany został Nagrodą Pulitzera i jak dotąd, jeśli się nie mylę, jest to jedyna książka w języku polskim Stevena Millhausera na naszym rynku wydawniczym. Powiem szczerze, ale w moim odczuciu "Martin Dressler" to powieść przeciętna i nie wiem, dlaczego jeszcze nie ukazał się zbiór opowiadań tego autora, które są naprawdę dużo ciekawsze.
Ja...

Beata | 2017-01-04