Z pamiętników

Tłumaczenie: Jerzy Popiel
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Mémoires de Hector Berlioz, comprenant ses voyages en Italie, en Allemagne, en Russie et en Angleterre, 1803-1865
muzyka, kompozytorzy, Berlioz
Rose

"Wydrukowano i drukuje się jeszcze od czasu do czasu notatki biograficzne o mnie tak pełne nieścisłości i błędów, że zdecydowałem się wreszcie, by samemu napisać o tym, co w moim mozolnym i burzliwym życiu zdolne jest - jak mi się zdaje - budzić pewne zainteresowanie w przyjaciołach sztuki. To retrospektywne studium da mi nadto sposobność, by dokładnie ukazać trudności, jakie przedstawia w naszej epoce droga kompozytorów, i udzielić tym ostatnim kilku pożytecznych pouczeń.

Londyn, 21 marca 1848"

źródło opisu: przedmowa autora

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Rose | 2012-05-21
Na półkach: Fachowo, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 maja 2012

Rewelacyjna książka, będąca wyborem z pamiętników Hectora Berlioza - francuskiego kompozytora romantyzmu. Berlioz potrafił w doskonały sposób ukazać swoje dzieje, wspomnienia - czasem nawet te, które powstały w jego wyobraźni. Dodaje to nutki humoru dziełu, gdy czyta się przypis typu "tak naprawdę wcale tak nie było". Książka zawiera wiele szczegółowych opisów miejsc: dworów, teatrów, oper, sal koncertowych, czy po prostu miast, gdzie bywał kompozytor i gdzie dyrygował własnymi dziełami. Ukazane zostały tamtejsze realia, układy - wszelkie przeciwności,jakie napotykał Berlioz. Duża wrażliwość twórcy sprawia, że niektóre momenty są wzruszające, inne oburzające. Bardzo wiele jest kontrastów nastrojowych, swoistych crescendo i decrescendo jego życia.

AVKa | 2016-04-09
Othala | 2016-03-05