Wyzwanie czytelnicze LC
A boy's own story
Sensualna

"Zuch" to powieść autobiograficzna, powieść o dojrzewaniu, której akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. Jej bohater w wieku kilkunastu lat jest już zdeklarowanym homoseksualistą, co sprawia, że machina wychowawczo-edukacyjna próbuje go za wszelką cenę "unormalnić" jak osobę chorą. Powieść White'a ukazuje w sposób niezwykle szczery perypetie młodego człowieka, którego wrażliwość, inteligencję i odwagę za nic mają rodzice, nauczyciele i lekarze zainteresowani wyłącznie jego orientacją seksualną. Przejmująco opisane jest przyswojenie przez bohatera przesądów i fobii utrudniających jego rozwój - dojrzewa on w przekonaniu, że homoseksualizm to choroba, i że sam jest w istocie chory. Proza White'a łączy doskonałość stylistyczną z fabularną wirtuozerią: finał tej pierwszej spośród trzech autobiograficznych powieści jest tak przewrotny i zaskakujący, że porównać go można tylko z niespodziankami, jakie niesie lektura Geneta czy Gombrowicza. White znany jest z różnych form działalności literackiej: jego pierwszą powieść, "Zapominanie Eleny", Vladimir Nabokov uznał za dzieło najlepszego stylisty piszącego w języku angielskim, zaś biografia Jeana Geneta pozostaje najdonioślejszym dziełem krytycznym o tym pisarzu.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1998.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Trudna droga do dorosłości, tym trudniejsza, że związana z odkryciem swojej własnej odmiennej seksualności, która zewsząd jest wyraźnie negatywnie oceniana. Ta ocena płynie z wypowiedzi najbliższych w domu - rodziców, słychać ją od nauczycieli w szkole, powtarzają ją jak mantrę uczniowie, mając przy okazji powód do żartów, często bolesnych, złośliwych i wyśmiewających, taką naukę głosi również Kościół ustami swego przedstawiciela. A jeśli od tego dojdą wypaczone i przekłamane informacje pochodzące z mediów, nie można się dziwić, że dorastanie w takiej atmosferze i w takim napięciu naprawdę jest trudne. Wprawdzie musimy uwzględnić konteksty, inne odniesienia i doświadczania, Polska to nie Ameryka, ale opisane zdarzenia mogą być z dużym stopniem prawdopodobieństwa udziałem wielu młodych ludzi. Nie da się uniknąć wrażenia, że to wszystko wcale nie musiałoby takie być, gdyby nie narosłe przez lata stereotypy i mity, które skutecznie narzucają określoną wizję wraz ze swymi ocenami, ale...

GrzegorzIgnacy | 2018-06-06
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Książka specyficzna, opowiadająca o dorastającym w Ameryce lat 50. XX wieku chłopaku, o jego zmaganiach ze swoją seksualnością, o skomplikowanych uczuciach do matki, siostry, a przede wszystkim do ojca. Edmund White, niby z pajęczej nici, utkał fabułę przepełnioną nostalgią, która wyraża się dobitnie w postrzeganiu świata przez bohatera utworu. Wspomnienie lata spędzonego z ojcem, relacje z matką, pobyt w szkole z internatem, a ponad to wszystko wyobrażenie miłości, tej jedynej, niepowtarzalnej, ale trudnej do odnalezienia. Nasz bohater jest homoseksualistą marzącym o miłosnym spełnieniu w ramionach dojrzałego mężczyzny. Ma swoją ciemną stronę, bo poza zdobyciem miłości chce także władzy nad kochankiem. Błąka się po rubieżach zwykłego świata heteroseksualistów jednocześnie zdając sobie sprawę, że do niego nie pasuje, że jest inny. Próbuje się w nim odnaleźć licząc, że faza fascynacji mężczyznami minie, że...

erlend | 2012-07-01

No cóż... Właśnie skończyłem czytać, przebrnąłem... Książka chyba za trudna albo zbyt dobra... Autor (tłumacz również) używa bardzo wystylizowanego języka, pełnego porównań przez co czytanie przypomina moje zajęcia na studiach (filologia). Mógłbym analizować każde zdanie, doszukiwać się znaczeń i zabiegów językowych,, ale nie po to czytam, przynajmniej już nie i na razie nie. Od tego jest dla mnie poezja.

Historia młodego chłopca i jego (seksualnych i nie tylko) przygód, opowiadana w pierwszej osobie jest mało prawdopodobna; chociaż to tylko dlatego, że jest pisana językiem jakim nie mówi (i nie myśli) prawie żaden chłopiec. Ponieważ to CO opisuje jest jak najbardziej prawdopodobne; ale to JAK, już nie. Może ten chłopiec jest wyjątkowy? Może jest, jak każdy. Jednak tak krótka książka (230stron) czytana przez kilka dni(około tygodnia), nie jest lekturą ani łatwą, ani przyjemną. Każdy przeżywa rozterki, szczególnie w wieku dojrzewania, i szczególnie mając problemy z rozpoznaniem...

Darek | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Generalnie nie wiem, co o tej książce powiedzieć. Pojawiła się, przeczytałem, zniknęła. Pozostało tylko pytanie "po co?"; co ta historia miała pokazać, jaką treść niesie ze sobą? Jakiś odcinek życia nastoletniego chłopca, który określa swoją seksualność, z kulminacyjnym momentem w postaci jakiejś wątłej i płytkiej intrygi. Niestety, mam poczucie, że czas przeznaczony na lekturę "Zucha" mogłem przeznaczyć na zajęcia i lektury o wiele ciekawsze. No i ten polski tytuł - "Zuch", z jakiej mańki, ja się pytam?! Zupełnie bez sensu.

Michal_Karol | 2018-07-09
Przeczytana: sierpień 2017

Książka nazywana jest gejowskim Buszującym w zbożu, bo opowiada o inicjacji w dorosłość homoseksualnego chłopca. Edmund White dorastał w Cincinnati w latach 50. Zanim przeprowadził się do Nowego Jorku i stał się uznanym pisarzem i profesorem literatury, przeszedł prawdziwą batalię tożsamościową, której centralnym punktem było zdanie sobie sprawy z własnego homoseksualizmu. W czasach, gdy dorastał, homoseksualizm powszechnie uznawany za chorobę, zboczenie, piętno. W Zuchu opisuje lata dzieciństwa, dorastania, inicjacji (homo)seksualnej, relacji z rodzicami i rówieśnikami, prób leczenia u psychoanalityka, pierwszych miłości, wreszcie - wyjazdu do Nowego Jorku... Wszystko to działo się jeszcze przed rebelią w Stonwell, kiedy to rozpoczęła się walka o prawa gejów. Zresztą, pamiętnego 28 czerwca 1969 roku, gdy policja wtargnęła na ten gejowski bar w Nowym Jorku, jednym z bawiących się był właśnie Edmund White.

| 2014-01-19
Przeczytana: styczeń 2014

Z trudem przebrnąłem przez pierwsze trzy rozdziały: nuda i bajdurzenie. Zainteresował mnie dopiero pierwszy akapit rozdziału czwartego i tylko dlatego dotrwałem do końca książki. Jestem na tyle starszy od głównego bohatera, żeby nie przejmować się problemami nie swojej adolescencji, ale nie na tyle stary jednak, żeby własną wspominać z rozrzewnieniem i próbować czytać siebie poprzez kogoś. Tak, wiem, to nie jest książka tylko o adolescencji, ale... no cóż, "jak zachwyca, jeśli nie zachwyca".

(Powyższe cztery gwiazdki są skrajnie subiektywne. Jeśli chciałbym być obiektywny, a nie chcę, pewnie dałbym sześć).

Algoforos | 2013-05-12
Na półkach: Przeczytane, LGBT
Przeczytana: 01 maja 2013

Po bardzo odważnym początku moje oczekiwania wobec tej książki były wysokie. Liczyłem na coś, co wyssie mi z płuc całe powietrze, tymczasem gdzieś po drodze historia straciła impet, rozmyła się i zamiast solidnego gruchnięcia, dostałem miękkie lądowanie.

Jednak, chociaż nie do końca tego się spodziewałem, nie żałuję zapoznania się z tą powieścią.

Nie | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Odważna, jednak można było odważniej. Nietypowa, wręcz dziwna.
I bardzo liryczna. I bardzo dobrze.

Mateusz R | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Może w chwili wydania książka była świeżym oddechem w mocno purytańskim kraju. Może... Nie mniej jednak bardzo dawno nie czytałem nic równie słabego, bezsensownego i nie posiadającego ikry. Zdania okrągłe, senne i to był/jest hit? Nie dość, że treść słabiuteńka, to na dodatek straszna okładka. To już chyba standard, że słabość treści wydawca chce pokryć, w zamyśle, chwytliwą obwolutą - żałosny zabieg. Szkoda papieru, czasu; kupiłem i z ulgą oddam na makulaturę.

nightshade | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Kupiłam tę książkę już dość dawno temu ale z nieznanych sobie samej przyczyn, długo zwlekałam z jej przeczytaniem. Zupełnie nie rozumiem czemu, okazała się bowiem nadspodziewanie dobra. Powieść White'a ukazuje homoseksualizm od innej strony, jego problematyka jest poruszona w sposób dość poważny, bądź co bądź mamy do czynienia z historią nastolatka, który odkrywa swoje homoseksualne skłonności i nie umie ich zaakceptować. Zakończenie nieco mnie rozczarowało, bo było niedopowiedziane, ale może tak jest lepiej?