Planeta Małp

Okładka książki Planeta Małp Pierre Boulle
Okładka książki Planeta Małp
Pierre Boulle Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Ekranizacje: Planeta Małp (1968) Seria: Fantastyka - Przygoda fantasy, science fiction
Fantastyka - Przygoda
8320702518
Krzysztof Pruski, Krystyna Pruska
Ekranizacje:
Planeta Małp (1968)
fantastyka science fiction planeta małp iskry

Naprawdę bardzo dobra klasyka, zakończenie bardzo mi się podobało co jest rzadkością w tego typu książkach, polecam

Ciekawie się słuchało audiobooka. Akcja jest wciągająca. Pod sam koniec udało mi się zgadnąć cześć zakończenia

Na półkach: , , , , , ,

Filmy o "Planecie małp" oglądałam już dość dawno, ale o tym, że są to ekranizacje książki wiem dopiero od niedawna. Cieszę się, że ją przeczytałam, bo jest to naprawdę świetna powieść. Największe wrażenie wywarła na mnie kreacja świata: opis społeczeństwa małp, teorie na temat tego, dlaczego stały się bardziej inteligentne od ludzi, a także sposób, w jaki bohaterowie dotarli do tak odległej części wszechświata. Zakończenie jest, moim zdaniem, idealne. Myślę, że ta opowieść może również skłonić do zastanowienia nad stosunkiem ludzi do zwierząt, nad innością oraz nad nami samymi.

Świetna książka, zdecydowanie warta poświęcenia uwagi. Autor w ciekawy sposób przełamał spojrzenie na obce cywilizacje. Tu nie ma odrażających stworów pokroju Obcego. Bohater opisuje cywilizację bliźniaczo podobną do naszej. Jednak zabieg jest o tyle ciekawy, że sytuacja jest odwrócona i to inny gatunek ewoluował w ten dominujący. Dzięki temu autor mógł bawić się różnymi motywami, a także problemami natury etycznej. Bardzo intrygujący zabieg. Z pewnością też można stwierdzić, że tytuł dobrze zniósł upływ czasu. Powieść zdecydowanie pionierska w swych czasach, która nadal wzbudza ogrom emocji i skłania do przemyśleń. Polecam ten tytuł zarówno za sam koncept fabularny jak i styl.

Książka klasyczna i niestety, czuje się, że została napisana dawno temu. Czyta się przyjemnie, ale archaiczność jest dość dotkliwa.

Piękna książka, która obrazuje, jak nierówno traktowane są gatunki na naszej planecie. W poszczególnych fragmentach widać niezwykły kunszt autora, który pozwolił mu napisać takie dzieło. Momentami książka mnie wciągała i nie mogłem się od niej oderwać, a wydaje się być małą książeczką o głupotach. Polecam.

Przypadkiem, ale przeczytane. I tak się zdarza, jak znajdziesz u kogoś na półce, a ten ktoś jest chwilowo zajęty i zaczynasz czytać. Takie inne od tego, czego sie spodziewałam, pamiętając jak przez mgłę filmy o tłukących sie z ludźmi małpach.
Mądrzejsze, ale wciąż rozrywkowe. Nawet trochę naukowe przy tym.
Wiem, że to banał, ale warto sięgnąc po coś innego niż zwykle.

Mądrzejsze, ale wciąż rozrywkowe. Nawet trochę naukowe przy tym.
Wiem, że to banał, ale warto sięgnąc po coś innego niż zwykle.

Ponadczasowa książka, świetny pomysł, zabawa formą, pytanie - co by było gdyby... Genialnie zakończenie - klasyka !

Klasyczny problem klasyki - jest przełomowa, ale już wszyscy znają te zaskoczenia i zostały zgrane przez lata, a poza tym czyta się topornie.

Więc tak. Plusy za pomysł. GB trochę zarozumiały. Różni się nieco od filmu (który obejrzałam później),czy to dobrze, czy źle... Jedno i drugie ma swoje plusy.
Powiedziałabym, że książka jest bardziej krypna i naukowa. Film jest... antyreligijny? Ot, taka różnica.

Powiedziałabym, że książka jest bardziej krypna i naukowa. Film jest......

--- Pomyśleć, że książka została napisana w latach 60tych ubiegłego wieku... Może motyw żeglowania statkiem z żaglem w kosmosie i wyłowienie dryfującej butelki z listem dość trywialny, sama jednak idea planety, na której to małpy są naczelne a ludzie zwierzyną łowną, genialny. Choć znamy tę historię z filmów czy seriali, to książka daje nam znacznie więcej - rozterki moralne bohaterów, gra emocji - strach, wstyd, czy złość wybrzmiewają tu zdecydowanie intensywniej niż na ekranie... Przednia lektura w świetnym przekładzie pani Kozak bez zbędnych archaizmów.